26
23.7.2020
Evlilik Teklifi Ederken Neden Erkekler Kadının Önünde Diz Çöker?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   criglernajjar
   Hani kadınlar "Kadın-erkek eşittir." diyordu? Her şeyi geçtim, kadınlar tanrı mı? Onların önünde neden boyun eğmemiz gerekiyor? Bir erkeğin kendisine en ufak bir saygısı varsa evlenmemeli. Çünkü bu diz çökme olayı "Erkek, kadının kulu, kölesidir." demek.
    ozanesi
    Hollywood etkisi diyoruz biz buna. Aslında böyle bir ritüel söz konusu değil. Birkaç senaristin ısrarı diyebiliriz.
     burakb_
     Ben çökmem, gerisini bilmiyorum. Benden tavsiye almayın siz.
      hysosiri
      Çok anlamlı bir hareket olduğunu düşünüyorum ben erkek güçlü olmasıyla bilinir ki ancak sevdiği insanın önünde diz çöker bu da değer verdiğini gösterir kanımca ha diz çökmedi değer vermiyo anlamına mi gelir tabii ki hayır. Her insan farklıdır sonuçta ama bu tarz küçük ego meseleleri yapan erkek evlenme teklifi de etmesin biz zahmet
       bisosyolog
       Bununla ilgili iki farklı teori var. Şimdi ilk olarak evlilik teklifinin tarihi bilinmiyor. Ancak diz çökme olayı feodal dönemde meydana gelmiştir. İlk teoriye göre diz çökme olayını soylu kadınlara yönelik olarak yapıyormuş erkekler. Yani soylu kadınlara yönelik yapılan bu hareket "hizmetkarınızım" demekmiş. İkinci teoriye göre ise bu hareketi ilk asiller ve şövalyeler yapıyormuş olarak kralların karşısında. "Sana ihanet etmeyeceğim, senden başkasını sevmeyeceğim sadece sana hizmet edeceğim demekmiş". Ancak feodal dönem ataerkilliğin pik yaptığı bir dönem olduğu için, erkekler pek çok kadınla ilişki yaşıyormuş. Bu hareketi yapan erkek kadına sadakat sözü vermiş oluyormuş.
        redblack
        Bilmiyorum ama söyle bir teori uydurabilirim, han,hakan, kral, kralice gibi söz sahibi, hak sahibi, halkin ustunde gorulen birinin huzurunda diz cokulurdu, bir nevi benim kralicemsin, sana hizmet, itaat edecegime söz veriyorum gibi birsey olabilir zannimca, erkek bunu gerceklestirebilecekse gercekten, cok anlamli ve guzel bir rütiel.
         thetalentedmrripley
         Çok gerekli bi şey değil ama sonuçta bunu her kadına yapmıyorsun. Sevdiğin ve evlenmek istediğin kadına yapıyorsun. Eğer böylesine ufak bi hareket onu mutlu edecekse eşitliğin de cinsiyetciligin de koy g.tune rahman gitsin, çöküver nolucak. Diz çökmem diyene de bi şey diyemem tabi, herkesin kendi ilişkisi, kendi hayatı 🤷‍♂️
          tsukyomi
          Ben gereksiz buluyorum. Romantizm adına yapılan ufak tefek hareketler. Yapan yapar, zevkler renkler meselesi, ama kölelikle zerre alakası yok. Aynı dizler başka alanlarda bükülürken kölelik olmuyor da burada mı olacak allasen? Evlilik başlı başına bir gereksizlik iken bir de diz çökmeye takma, deli olursun. Yabma şunu l:m
           ozymandiase
           Bunu bir ego savaşı haline getirmek saçma, ister diz çöker ister ayakta durur ne fark eder ki?
            libidio
            Neden çökmesin ki? Bence hoş bir hareket, erkeğin inceliğini gösterir. Tabi eğer içten yapılıyorsa.. Egosuz sevgi gösterme hali şeklinde düşünülebilir.
             benita
             Yukarıdaki fikirler çok ince ve çok hoş ancak şu an kimsenin bunları düşünerek diz çöktüğünü düşünmüyorum tamamen klişeleşti.
              karalayanadam
              Yani her ''İnsan'' kendini özel hissetmek ister. diz çökmeyi filan geçtim de sadece erkeğin evlilik teklif etme klişesi de ne bileyim.. Mesela hayatımdaki muhteşem insan birlikteliğimizi belgelemek isterse, konuyu eğlenceli hale getirmesine gerek kalmadan bunu teklif etmesi beni mutlu edebilirdi.
               igne_ucu
               Çok estetik duruyor. Sırf bunun için bile çöksünler bir zahmet.
                atayurt00
                Ne olursa olsun nezaket ve sevdiğin insani mutlu etmektir anlamı....
                 fuind
                 Umarım ironidir bu yazılan. Arkadaşım hesapsız sevmeyi öğrenin yahu. Kısacık ve tek kullanımlık yaşamınızda mutlu olun, mutlu edin.
                  daisyyy
                  Amerikanın oyunları kardeş bunlar. Yoksa bizde öyle şeyler yok.
                   roxannee-
                   Yahu ne dert edinmişsin kendine. Sen evlenmek istediğin kadının önünde diz çökmeyiver. Kadınlar illa diz çökmeyen erkekle evlenmem demiyorlar ya. Böyle saçma şeyleri büyütmeseniz mi bu kadar?
                    sozdedegilgozde
                    Kimse kimsenin önünde diz çökmek zorunda değil. Ayrıca diz çökmek gibi sıradan bir eyleme bu kadar anlam yüklemenin de gereksiz olduğunu düşünüyorum. BU kadar hegemonya meselesi yaptıysan diz çökmezsin olur biter.
                     nar_cicegi
                     Kendini feminist olarak tanınlayan biri olarak ben katılıyorum açıkçası. Bence de gereksiz ve saçma. Ben evlilik teklifi olayını da komple saçma buluyorum zaten. Neden taraflardan biri (ki %99 erkek tarafı) ortaya bir teklif sunmak zorunda ve bunu sürprizlerle organizasyonlarla tonlarca para verilmiş (altı üstü karbonlar arası bağlarının kömürden daha düzgün olması nedeniyle) parlayan bir taşla yapmak zorunda? Erkeğe neden böyle bir rol, böyle bir yük yükleniyor ki? Bence ortak karar alınması yeterli. Niye bu yazılmış bir senaryo var da onu oynuyoruz havası? Yani filmler şarkılar bir romantiklik şablonu belirliyor insanlar da o şablona dayalı hayatlar yaşayınca romantik olduklarına inanıyorlar. Bana yapmacık geliyor açıkçası... Beni mutlu etmez açıkçası karşımda diz çökülmesi... Tam tersi sinirlendirir bile. He dişi bireyin, erkek bireyin ilişkiye yatırım yapmasını sağlaması olayını nedenleriyle bencil gen teorisine dayanarak evrimsel olarak açıklarım (ayrıntılı bilgi için bknz.richard dawkins- gen bencildir) aslında evrimsel açıdan oldukça mantıklı ; ama homo sapiensin ortaya çıkışından yüzbinlerce yıl geçip bu teknolojiye ulaştığımız devirde ben artık bu davranış yapısının biraz değişmiş olmasını bekliyorum. Muhtemelen garip bir mutasyon sonucu bu genel fikir yapısından uzağım ve bu yüzden de doğal seleksiyonla neslimi aktaramadan elenip mutasyonlu eşitlikçi genlerimi de alıp yok olacağım... İşin güzel yanı kesinlikle bundan bir şikayetim yok.
                     /
                     0

                     Tarihe Göre

                     İçerik bulunamadı.