28
4.11.2020
Evlilik Akdine Eklenmesi Gereken Üç Şey
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   okadin
   Türk Medeni Kanunu'na göre evlilik akdi dediğimiz evlenme durumu şeklen tanımlanıyor. Aile cüzdanları, nikah memurları, belgeler, evraklar ve benzeri. Yine medeni kanuna göre evlilikte kadın ve erkek eşit haklara sahip. Yani hak, sorumluluk ve paylaşımda eşitlik var. Toplum olarak evliliği sadakat yemini etmek, aynı çatı altında, hastalıkta sağlıkta birlikte yaşamak olarak tanımlıyoruz. Bu gibi evliliğe dahil kabul edilmiş normlar bugün bir şekilde dezenformasyona uğruyor. İki çocuğu sevmek gibi iki kadını aynı anda sevmek gibi. Boşanma oranlarının bu denli artmasında bu gibi düşüncelerin normalize edilmesi de rol oynuyor. Ben günümüz koşullarına uygun ve evliliklerin sağlıklı bir şekilde devam edilmesi için gerekli olan belli başlı şartların evlilik akdine eklenmesi gerektiği düşüncesindeyim. Sizin bu akde eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz şeyler nedir?
    mrlawyerkk
    Mal paylaşımı kesinlikle evlilikten önce planlanması bir gereken bir durum. Evlilik sözleşmesi bunun için var ama bizim toplumumuz bu duruma önyargı ile yaklaşıyor.
     mehmet_08
     Evlenmezsen boşanma da olmaz boşanma oranı da artmaz. Devlet senin ilişkin için niye çaba sarfetsin ki? İşi o mu?
      sedefartuny
      Evde kurulacak olan sisteme dair ödevler, görevler, haklar bir organizasyon şeması üzerinde tanımlanmalı bence.
       detokssuyu
       Bir yerde okumuştum. Evliliklerde eş olma rolleri değil anne ve baba olma rolleri daha belirgin olduğu için eşler birbirlerine anne ve babalık yapıyor. Adam kadının babası gibi kadın adamın annesi gibi davranıyor. Anne-babalık eşlere değil çocuklara yapıldığında birçok problem ortadan kalkıyor. Bence bu durumun üzerine gidilmeli.
        eski_bi_tanidik
        Eşini öldürmek yasaktır
         peripedia
         Sadakatsizlik durumunda koşulsuz şartsız boşanma. Bunu ister basit bir cinsel ilişki isterseniz başka bir şey olarak tanımlayın. Evlilik içerisinde aldatılmaya yer yoktur.
          dr.rock
          Evlilik akdi dediğin sevgidir, kanunlarla bağladığın şey ne? Sevmiyorsa aldatır... Şeriat hükümdeki ülkelerde ölümü göze alıyor kişi Gereksiz işler peşindesin...
           redblack
           Evlilik direkt akıl kârı iş degil.
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.