378
26.12.2020
Evli Bir Kadına İltifat Etmek Yanlış Bir Şey midir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   detokssuyu
   İlber Ortaylı, gazeteci yazar ve sunucu Cansu Canan Özgen ile bir Instagram canlı yayını gerçekleştirmiş. Hoş sohbet, muhabbet derken yayın kapanırken Cansu Hanım'a "Maşallah, şuna bak!" latifesinde bulunmuş İlber Hoca. Cansu Canan donanımlı, bilgi birikimi yüksek bir kadın. Herhangi sunuculardan değil. Büyük olasılıkla İlber Ortaylı Cansu Canan'ın dış görünüşüne değil içerik zenginliğine hayran kaldı. Kendisinin sapyoseksüel olduğunu düşünüyorum çünkü. "Yaş 70 iş bitmemiş." gibi çirkin yorumlar görüyorum sosyal medyada. Neden bir erkeğin bir kadına sadece dış görüşünden kaynaklı iltifat edebileceğini düşünüyoruz? "Evli bir kadına böyle bir iltifat edilmez." diyenlerin sayısı da bir hayli fazla. İnsanlar bu yorumda bulunanın İlber Ortaylı değil de başka biri olsa linç edilebileceğini bile düşünüyor. E zaten bu durum kişi ile alakalı değil midir? Hangi niyetle söylendiği önemli değil midir?
    ali-vercetti
    yanlış anlaşılabilecek bi konu duyar kasmaya gerek yok söylenmemeli
     detokssuyu
     İlber Ortaylı'nın Cansu Canan'a iltifat ettiği yayın;
     https://twitter.com/3c787/status/1342834835291779072
     https://twitter.com/3c787/status/1342834835291779072
      eski_bi_tanidik
      Niyet önemli tabii. Yanlış anlaşılabilecek bişey. Ama asıl çirkinlik yapan iltifat eden değil kendileri. Ne varmış etsin iltifat. Ne kadar pis insanlar _ Yayını izleyince bana da bi garip geldi kabul ediyorm 😅🤣 ama yine de o kadar kötü değil
       kaaninteyzesi
       Kadının da hakkaten maşallahı var ne datli...
        moon_night
        Ne niyetle iltifat ettiğine bağlı
         gregory_
         Güzel görülen her şey herkese söylenebilmeli bence.
          nickimdebileolmaz
          İltifat ederim tabi ama bunu canlı yayında yapmam.
           monaiman
           Çizgiyi aşmadan edebilir, niyet de iyiyse abartmaya gerek yok. Ufff ne kadar avamsınız ya, sanki hiç iltifat almamış kezbasular gibi, ay bana halleniyor diyorsunuz. Ben İlberkoşumun içini bilirim, o zekasına etmiştir iltifatı.
            me_out_bye
            Yavrum senin ne güzel kocan var öyle. Evli kadına iltifat. 🤔
             peripedia
             Kendisini çok severim ama bir aklama çalışmasına gerek yok. Güzel kadına maşallah demiş. Demeseymiş iyiymiş ama demiş artık yapacak bir şey yok. Yok hocam öyle demek istememiştirlere gerek yok.
              _gizem_
              bence yanlış niyet de çok önemli
               sedefartuny
               Bir kadına sadece güzel olduğu için iltifat edilmez tabi. Burada hemfikiriz ama 'Şuna bak' falan doğrudan dış görünüşü işaret ediyor. Hoş olmamış, naif bir ifade değil. Kadının şoku da doğru bir ifade olmadığına kanıttır zaten.
                mrlawyerkk
                Evli bir kadına iltifat etmek normal bir şeydir ama maşallah, şuna bak bir iltifat değildir. Zekaya, donanıma, hoş sohbete edilmiş bir iltifatta değildir. Bir ağız sulanması hali benim izlediğim. Değil İlber Ortaylı kim olursa olsun bir kadına böyle bir şey söylememelidir, kendine saklamalı ya da başka türlü ifade etmelidir. Evli ya da bekar farketmez.
                 cokbilmisdegilcokbilen
                 Bu bir iltifat değil ki. Yani bana göre değil, iltifat dediğin kişiye yönelik yapılır. "Cansu Hanım, ne kadar güzel bir kadınsınız" bir iltifattır. Yayının bittiğini zannedip "Maşalaaah, şuna bak" demek bir iltifat değildir.
                  bisosyolog
                  Bence biraz abartılmış. Ama hocanın da dediği çok hoş olmamış sanki
                   gizemlicikolat
                   İltifat var iltifat var tabi. Her iltifat yanlış değil. Hiç mi güzel şeyler söylemeyecek insanlar birbirlerine? Normalde söyleniş tarzından anlaşılır yanlış mı değil mi? Ama hocamınkini anlayamadım vallaha anlayamadım :) Cahil miyim neyim?
                    bnln
                    Kelimelere ve söyleniş şekline göre değişebilir ve farklı yorumlanabilir.övgüyü hakeni övmeli üslubuna göre
                     gizemino
                     Kadına edilen iltifat evli olup olmamasıyla çok değişmemeli bence ama iltifatın da bir adabı var. Maşallah ya bana çok da iltifat gibi gelmedi ayrıca direkt olarak söylemek yerine kapattıktan sonra bir yorum gibi geldi bana. Hoş değil bence
                      plazacalisani
                      Bana pek iltifat gibi gelmedi ama..
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.