38
6.11.2020
Evde Hayvan Beslemenin Bir Nevi Hayvanı Hapsetmek Olması
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   pillowtalk
   Şimdi burada gereksiz hayvan hakları savunucuları gelip ahkam kesmeye kalkacak. Baştan uyarıyorum ben de bir hayvanseverim. Elimden gelen tüm yardımları da yaparım. Boşa sallamayın yani. Şimdi depremden sonra özellikle bu durumu iyice düşünmeye başladım. Bir belgeselde izlemiştim. Afrikalı bir kabile reisine soruluyor nasıl böyle yaşayabiliyorsunuz diye. Malum bize göre onların evleri yok ayakkabıları yok. Barakalarda yatıyorlar vs. Aynen şöyle diyor: "Kendilerini bir kutuya hapsediyorlar. Hava almayan bir yer. Sürekli kendi nefeslerini soluyorlar. Oksijensiz bir alanda yaşıyorlar. Rüzgarı, yağmuru hissedemiyorlar. Böyle yaşamaktan nasıl keyif alabilirler?" Düşününce dedim ki evet doğru abi. Bir kutuya hapsediyoruz kendimizi. Doğadan izole olabildiğimiz en üst noktaya kadar izole oluyoruz. Nerede doğal yaşam. Oksijenimizi bile kısıtlıyoruz düşününce kendimize resmen haksızlık yani. İşin hayvanlar ile ilgili boyutuna gelecek olursak. Doğalarından alıyoruz. Kendimize yaptığımız işkence yetmiyormuş gibi bir de onları eve hapsediyoruz. Ne için? Arkadaşımız olsunlar diye. Güya koruyoruz mantığı ile yapıyoruz bunu da. Bencilliğe bakar mısınız? Enkaz altından çıkarılan hayvanları görünce dedim ki "orası sizin yeriniz değildi". Evet kendimize yaptığımız bu haksızlığı onlara yapmaya hakkımız olduğunu düşünüyorum. Sahiplenip evde bakmaya çalışmaktansa doğal ortamlarını onlara geri kazandırmak için çabalasak her şey daha güzel olacak. Olması gerektiği gibi.
    mehmet_08
    kedi neyse küçücük sessiz bi şey ama evde köpek beslemek çok yanlış çünkü zeki ve hareketli varlıklar
     damladamlo
     Aynen çünkü hayvanların yaşayacağı doğal ve güvenli bir ortam var di mi?Sokakta yaşayan hayvanların ömrü ne kadar bi araştırsanıza. bol keseden atın anca. Git sen de kabileyle yaşa çok meraklıysan, ne işin var insanların içinde.
      monaiman
      Bahçeli evler onlar için daha konforlu olurdu, ama hangi hayvan sahibine saldırıp, ben evde yaşayamam gibi hareketlerde, huysuzlukta bulunur ki? Onlar için de sıcak bir yuva lazım. Yanisi boş yapma saçma sapan. Uzaaaa!!
       gregory_
       Hayvan mutsuzsa belli eder zaten. Lafa baslangicin igrenc pillow.
        redblack
        Peki insan irkinin onlarin doğal ortamina tecavuz edip her yeri beton yigini yapmasi ve yasayabilecek alanlarini yok etmesine ne diyorsun? Evet evini, bahceni actiginda bu durumda onlari korumuş oluyorsun. Ya bi araba carpiyor ya da bir şuursuz gelip hayvana zarar veriyor. Evet bu durumda ev/bahce cok daha guvenli oluyor.
         hayalurunu
         bir hafta sonra kedimi kısırlaştıracağım. o kadar zor bir durum ki. sırf ben istiyorum diye kendi rızası dışında sahiplenmiştim güzel kızımı ama şimdi ise ona bu yaptığım acımasızlıktan dolayı kendimi çok pişman hissediyorum. ev konforuna alıştırdığım için sokakta artık yaşayamaz. kısırlaştırmasam yavrularına bakamam ve kızgınlık dönemi geldiğinde (kedi sahipleri bilir) çıkarttığı sesler, acı çeker gibi davranışları gerçekten çok üzüyor. herkes kısırlaştırmakta bir problem olmadığını ve hatta daha uzun süre yaşayacağını söylüyor ama vicdanım el vermiyor. biz insanlar gerçekten kötüyüz. bir canlının üremesini engellemeyi normalleştirecek kadar kötü...
          absurdizm
          Aslan, ayı, kaplan, leopar, baykuş gibi yırtıcı veya özgür ruhlu hayvanlar beslenmez tabiii ama yavru kediler genelde boğularak öldürülüyor. Bu tür savunmasız hayvanlara sahip çıkmalıyız bence.
           ozymandiase
           Sonuna kadar hak verdim ben şahsen bu düşünceye. Kendimiz için onların hayatlarını kısıtlıyoruz. Bencilce düşünceden sıyrılmalıyız artık ve ona göre çalışmalar içerisinde olmalıyız.
            dr.rock
            Arkadaşlar lütfen yerlere tost ekmeği atmayın Sora kediler onu kolye sanıp takıyorlar Ne duyarsız insanlarsınız siz ya Tı tı tı
             djsinemovic
             Bu hayvanlar artık doğal yaşama uygun değil ki. Bizim de artık o afrikadaki kabilenin şartlarında yaşayamayacağımız gibi. Bu şekilde evrimleşmişiz evcil hayvanlar da bizimle beraber evrimleşmiş. Sokak hayvanları dahi gidip ormanın derinlerinde yaşayamıyor farkındaysanız. Yine insanların olduğu yerdeler. Ki ev ortamında büyümüş olanlardan bahsediyorsak imkanı yok bir daha sokakta yaşamalarının
              roadruner
              bahçeli bir ev olmadığı sürece bende böyle düşünüyorum. sonuçta onların doğal yaşamı ev değil ki...
               rarero
               Haklı bir isyan ancak eksik bir isyan. Biz onların doğalarını çoktan tahrip ettik. O kadar üzücü boyutlara ulaştı ki artık bu durum sokakta yaşamak zorunda kalıyorlar. Aç kalıyorlar birbirlerini yemek durumunda kalıyorlar. Yemeyeceği şeyleri yemek durumunda kalıyorlar. Geçen gün gözlerimin önünde bir kediyi yedi 5 köpek. Engel olamadım. Açlardı çünkü. Doğaları tahrip edilince aç kaldılar. Sokaklar köpeklerle dolu artık. Kediler kayboldu ortadan. Fareler çoğaldı. Dengesini bozuyoruz. Ne yapacaklar soğukta, çaresiz. Mecbur evlerimize alıyoruz.
                samyeli90
                Ben öyle düşünmüyorum kedim var bakıyorum sokağa salıyordum ama hastalandı o yüzden salmayı bıraktım evde daha güvende ve mutluyuz
                 birdetroitfani
                 Evdeki hayvanını sal bakıyım 2 saat yaşarsa aferin. Sokakta yaşayanların ömrü zaten 2-3 kat kısalıyor
                  furkanbozkurt
                  Bazı hayvanların dışarıda hayatta kalamayacağını da unutmamak lazım. Cins kedi köpekler veya bir engeli olan dostlarımız sokakta asla yapamaz. Onları sahiplenmemiz ve sahiplendirmemiz lazım.
                   bahadir-kislalioglu
                   kediyi gezdirmeye gerek yok am köpek alan insan aldığı gibi gezdirecek düzenli dışarı çıkartıcak köpeğe yazık
                    taehyungsstrawberrymilkshake
                    saçma bir şey köpeğimin cinsi toy poodle ve o küçücük boyu ile sokak köpekleri arasında yaşamayaz özellikle kucuk ırklar sokakta yaşaması çok zordur ayrıca onlara sıcacık bir ev,kaliteli mama, sevgi ve ilgi veriyoruz butun aşılarını yapıyoruz sokakta yaşayacağının 3 katını yaşıyorlar evde olan hayvanlar boş yere duyar kasılan bir konu ama eger onlarla ilgileeyecek onu eğitmeyecek her gun sokağa çıkarmayacak ve sabretmeyecekseniz kopek sahiplenmeyin işte o zaman doğal ortamında kalsın
                     herseyinaktivisti
                     O gereksiz hayvanseverlerden biri olarak geldim. Lütfen ama lütfen gerçekten bu canlara bakmadan bu şekilde kesin yargılara girmeyelim. Gerçekten bir ormana gidip köpek kurtarın, arabanın altında can çekişen bir kediyi veterinere yetiştirin sonra konuşalım. Öncelikle bir evcil hayvan tanımına bakalım. Evcil hayvan EVİ olan hayvandır, insan da bir evcil hayvandır. İnsanlar ne yapar? Gündüz vakti çıkar gezer işe okula gider, akşam olunca evine döner. Bir barınakta yatar. Gidip ormanda yemek yemez, çöpte karnını doyuracak bir şeyler aramaz. Bunun evcil hayvan olmaktan bir farkı yok. Evcil hayvanla vahşi hayvan bir değildir. Evcil hayvanın yeri adı üstünde EV'dir. He diyeceksiniz ki ama insan dışarı çıkıyor. Evet, ben de isterdim benimkiler de çıksın, gezsin, dolaşsın sonra geri gelsin. Ama milyon kere bahsedilen doğal ortam dediğimiz şey artık yok ki. Evcil hayvanlara doğal ortam bırakmadık ki. Belediye kutularında soğuktan titreye titreye çöpten yemek karıştırarak sizin deyiminizle "özgürlük" yaşamak mı? Yoksa sıcacık bir evde güzelce karnını doyurup sevmek mi? Kimse kendi çıkarları için almıyor bir hayvanı, en azından bir hayvansever yapmıyor bunu. Evinde 30 tane kedi besleyen ve hepsine yetmeye çalışan birine anlatın şu bahsettiğiniz bencilliği? Ya da kendi imkanlarıyla barınak kurup her cana bir yuva vermeye çalışan 3-5 insanı söyleyin. Bir hayvana, evcil bir hayvana yapabileceğiniz en iyi şey ona bir yuva vermektir. Varsın her gün sokaklarda koşup oynamasınlar. En azından güzel ve güvende yaşarlar. Sokaktaki kedilerin tedirginliğini görmüyor musunuz? Köpeklerin sürü halinde dolaşmalarını korktuklarını ? Açlıktan oraya buraya saldırmalarını? Bahsettiğim gerizekalı sosyal medya fenomeni gibi kaçak maymun besleyin demiyorum. Sadece evcil hayvanla normal hayvan arasındaki farkı bilin ve doğal ortamlarının sokaklar olmadığını kabullenin.
                      samanyolundan
                      kedim var istediğinde cıkıp tekrar geliyor,muhabbet kuşum var cam açık iken dışarıya uçmuyor,sadece öpüşelim öpüşelim diye omzuma konup öpüşüyo:))
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.