Evde Hayvan Beslemenin Bir Nevi Hayvanı Hapsetmek Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   pillowtalk
   Şimdi burada gereksiz hayvan hakları savunucuları gelip ahkam kesmeye kalkacak. Baştan uyarıyorum ben de bir hayvanseverim. Elimden gelen tüm yardımları da yaparım. Boşa sallamayın yani. Şimdi depremden sonra özellikle bu durumu iyice düşünmeye başladım. Bir belgeselde izlemiştim. Afrikalı bir kabile reisine soruluyor nasıl böyle yaşayabiliyorsunuz diye. Malum bize göre onların evleri yok ayakkabıları yok. Barakalarda yatıyorlar vs. Aynen şöyle diyor: "Kendilerini bir kutuya hapsediyorlar. Hava almayan bir yer. Sürekli kendi nefeslerini soluyorlar. Oksijensiz bir alanda yaşıyorlar. Rüzgarı, yağmuru hissedemiyorlar. Böyle yaşamaktan nasıl keyif alabilirler?" Düşününce dedim ki evet doğru abi. Bir kutuya hapsediyoruz kendimizi. Doğadan izole olabildiğimiz en üst noktaya kadar izole oluyoruz. Nerede doğal yaşam. Oksijenimizi bile kısıtlıyoruz düşününce kendimize resmen haksızlık yani. İşin hayvanlar ile ilgili boyutuna gelecek olursak. Doğalarından alıyoruz. Kendimize yaptığımız işkence yetmiyormuş gibi bir de onları eve hapsediyoruz. Ne için? Arkadaşımız olsunlar diye. Güya koruyoruz mantığı ile yapıyoruz bunu da. Bencilliğe bakar mısınız? Enkaz altından çıkarılan hayvanları görünce dedim ki "orası sizin yeriniz değildi". Evet kendimize yaptığımız bu haksızlığı onlara yapmaya hakkımız olduğunu düşünüyorum. Sahiplenip evde bakmaya çalışmaktansa doğal ortamlarını onlara geri kazandırmak için çabalasak her şey daha güzel olacak. Olması gerektiği gibi.
    mehmet_08
    kedi neyse küçücük sessiz bi şey ama evde köpek beslemek çok yanlış çünkü zeki ve hareketli varlıklar
     damladamlo
     Aynen çünkü hayvanların yaşayacağı doğal ve güvenli bir ortam var di mi?Sokakta yaşayan hayvanların ömrü ne kadar bi araştırsanıza. bol keseden atın anca. Git sen de kabileyle yaşa çok meraklıysan, ne işin var insanların içinde.
      gregory_
      Hayvan mutsuzsa belli eder zaten. Lafa baslangicin igrenc pillow.
       redblack
       Peki insan irkinin onlarin doğal ortamina tecavuz edip her yeri beton yigini yapmasi ve yasayabilecek alanlarini yok etmesine ne diyorsun? Evet evini, bahceni actiginda bu durumda onlari korumuş oluyorsun. Ya bi araba carpiyor ya da bir şuursuz gelip hayvana zarar veriyor. Evet bu durumda ev/bahce cok daha guvenli oluyor.
        hayalurunu
        bir hafta sonra kedimi kısırlaştıracağım. o kadar zor bir durum ki. sırf ben istiyorum diye kendi rızası dışında sahiplenmiştim güzel kızımı ama şimdi ise ona bu yaptığım acımasızlıktan dolayı kendimi çok pişman hissediyorum. ev konforuna alıştırdığım için sokakta artık yaşayamaz. kısırlaştırmasam yavrularına bakamam ve kızgınlık dönemi geldiğinde (kedi sahipleri bilir) çıkarttığı sesler, acı çeker gibi davranışları gerçekten çok üzüyor. herkes kısırlaştırmakta bir problem olmadığını ve hatta daha uzun süre yaşayacağını söylüyor ama vicdanım el vermiyor. biz insanlar gerçekten kötüyüz. bir canlının üremesini engellemeyi normalleştirecek kadar kötü...
         absurdizm
         Aslan, ayı, kaplan, leopar, baykuş gibi yırtıcı veya özgür ruhlu hayvanlar beslenmez tabiii ama yavru kediler genelde boğularak öldürülüyor. Bu tür savunmasız hayvanlara sahip çıkmalıyız bence.
          ozymandiase
          Sonuna kadar hak verdim ben şahsen bu düşünceye. Kendimiz için onların hayatlarını kısıtlıyoruz. Bencilce düşünceden sıyrılmalıyız artık ve ona göre çalışmalar içerisinde olmalıyız.
           dr.rock
           Arkadaşlar lütfen yerlere tost ekmeği atmayın Sora kediler onu kolye sanıp takıyorlar Ne duyarsız insanlarsınız siz ya Tı tı tı
            djsinemovic
            Bu hayvanlar artık doğal yaşama uygun değil ki. Bizim de artık o afrikadaki kabilenin şartlarında yaşayamayacağımız gibi. Bu şekilde evrimleşmişiz evcil hayvanlar da bizimle beraber evrimleşmiş. Sokak hayvanları dahi gidip ormanın derinlerinde yaşayamıyor farkındaysanız. Yine insanların olduğu yerdeler. Ki ev ortamında büyümüş olanlardan bahsediyorsak imkanı yok bir daha sokakta yaşamalarının
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.