Ev İşlerinin Kadının Görevi Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   daisyyy
   Ben temizlik yapmaktan da yemek yapmaktan da çok keyif alan birisiyimdir. Hele misafir ağırlamak, yemek davetleri verip, şahane sofralar hazırlamak hobim diyebilirim. Ama dio üzerinden eleştiriler aldım kocan hiç yardım etmiyor mu bu sadece senin görevin değil diye.. Sizler ne düşünüyorsunuz? Ben kendimi bildim bileli bu işlerin kadının görevi olduğunu biliyorum.
    nunukafasi
    çok haklısın çünkü tüm bunlar kadının görevi olarak öğretiliyor bizlere ta çocukluğumuzdan itibaren bizlerde bunu benimseyerek özümseyerek büyüyoruz. ancak eleştiriler haklı olabilir. Şöyle ki ev işi kadının görevi değil. Bunun ücretsiz ve görülmeyen emek olması en büyük sorun. Kadın emeği ne yazık ki özellikle kapitalizmle birlikte görülmez bir emek olmuştur. çünkü kadınlar kamusal alandan evlere yönlendirilmiş ve evlerinin hanımı olmaları istenmiştir. Böylelikle kadınların eve hapsedilmesi ve ev işlerinden sorumlu olmaya başlamaları gecikmemiştir. Zaten evliliklerin temelinde yatan sebepte erkeklere bakacak erkeklerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir yardımcı aramasıdır. günümüzde kadınlar ev hanımı olmasa bile çalışıyor olsa bile ev işlerinin birinci sorumlusudur. Hoş şimdi sana bırak bundan sonra ev işlerini yapma demek doğru olmaz alışılagelmiş bir düzen söz konusu hem sevdiğinden söz etmişsin. Tabii ki sevebilirsin tabii ki aşkla yemek ve temizlik yapıyor olabilirsin bunda da yanlış hiçbir şey yok. Sadece ev işleri sadece kadının görevi değil bunu bilmek bile seni rahatlatabilir belki.
     sozdedegilgozde
     Ben de bu konuda çok düşünüyordum neden diye yukarıdaki yorum soru işaretlerimi biraz azalttı ancak asıl sorun şu ki evet kadının görevi olmayabilir ama bizlerin anneleri bunu kocalarına söylediğinde ciddiye alınmayacakları hatta kavga bile çıkabilir çünkü erkekler kadınlardan daha çok inanıyor bu görevlere ve daha sıkı sıkıya bağlı. Benim babamın ev işi yaptığını görmedim yapacağına da asla ihtimal vermiyorum. Belki bizim jenerasyon bunu başarabilir başardığına şahit olduğum örnekler de mevcut ama bunun tüm kadınlar tarafından bilinmesi öğrenilmesi gerekiyor.
      miguelfelix
      o zaman bir zahmet hayatı paylaşacak bir eş yada beraber yaşacak bırını seçerken bıraz daha empati yapabilen veya size yardımcı olabilecek yukunuzu hafıfletecek ınsanlar bulun sene olmus 2020 ev işi kadının işi mi ev hanımı olmayı seçen bırısı degılsen hayır kadın hayatın her noktasında aktıf olarak çalısmalı erkek de ona yardımcı olmalı benım fıkrım bu
       umitakdeniz
       Adı üzerinde 'EV' işleri, ev kime aitse, evde kimler yaşıyorsa işler de onlara aittir. Bunlar görevden ziyade kendinize olan saygınızdan ve yaşayabilmeniz için gerekli şeylerdir, görev gibi zorla yaptığınız ya da karşılığında para aldığınız işler değildir. Söylemlerimize bile dikkat edelim, bu dönemde çok ev işi ve yemek yaptık diye şakayla karışık 'Bu aralar ev hanımıyım' diyoruz ya, heh işte bu söylem zaten cinsiyetçi söylemdir ve kafanda bu işlerin kadına ait olduğunu tasdiklemişsindir, istediğin kadar cinsiyet eşitliğinden bahset, o yüzden önce kafamızı düzeltelim. Ben mesela 'Bu aralar iyi bir ev beyiyim' diyorum. Kimse benim işlerimi yapmak zorunda değil, elim ayağım tutuyor, kendi çamaşırlarımı yıkayıp ütüleyemeyecek, yemeğimi yapıp bulaşıkları yıkayamayacak ve evimi temizleyemeyecek kadar aciz bir insan değilim. Efendim evvela insan olun, cinsiyetiniz ne olursa olsun ve evde yaşadığınız insanlar kaç kişi olursa olsun, yardımcı olmayı öğrenin, bunu başkası için değil, kendiniz için yapın, önce kendinize daha sonra diğerlerine saygınız olsun. Hayatı yaşamak, güzel yaşamak, güzelleştirmek çok kolay, inanın çirkinleştirmek zor, biz güzel olanı yapalım, gerçekten insan olalım.
        amakafamiznasiguzel
        o değil de ev işi yapan erkek bi bana mı çok çekici geiyor
         yahyacandedee
         ev işlerin kadınların görevi değil, hayat müşterek sonuçra.
          bitterbrake17
          Ya bişey söylicem ev işi yapan erkek bi bana mı çekici geliyo. Ahahahah. Şey birde hem erkek hem kadın birlikte yapmaları daha çok hoşuma gidiyo. Ahahahahha :D
           meyvesebze
           Erkek calisiyor ve kadinda evdeyse kadin yapmali.Ama arada esine kiyamayip bugun ben yapayim diorsa ne alaaaa...İkiside calisiyorsa ikiside yapmasin.Pislik gotursun evi.Rahatsiz oluncada ikiside ortak yapsin :)
            zodyakli
            bence kadın ve erkek arasında bir iş bölümü yapmasında bir sakınca yok sonuçta o evde birlikte yaşanılıyor. bir de hamarat burçlu erkekler var oğlak ve kova gibi onlardan bulursanız sıkıntı yaşamazsınız
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.