80
18.5.2020
Ev İşlerinin Kadının Görevi Olması
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   daisyyy
   Ben temizlik yapmaktan da yemek yapmaktan da çok keyif alan birisiyimdir. Hele misafir ağırlamak, yemek davetleri verip, şahane sofralar hazırlamak hobim diyebilirim. Ama dio üzerinden eleştiriler aldım kocan hiç yardım etmiyor mu bu sadece senin görevin değil diye.. Sizler ne düşünüyorsunuz? Ben kendimi bildim bileli bu işlerin kadının görevi olduğunu biliyorum.
    nunukafasi
    çok haklısın çünkü tüm bunlar kadının görevi olarak öğretiliyor bizlere ta çocukluğumuzdan itibaren bizlerde bunu benimseyerek özümseyerek büyüyoruz. ancak eleştiriler haklı olabilir. Şöyle ki ev işi kadının görevi değil. Bunun ücretsiz ve görülmeyen emek olması en büyük sorun. Kadın emeği ne yazık ki özellikle kapitalizmle birlikte görülmez bir emek olmuştur. çünkü kadınlar kamusal alandan evlere yönlendirilmiş ve evlerinin hanımı olmaları istenmiştir. Böylelikle kadınların eve hapsedilmesi ve ev işlerinden sorumlu olmaya başlamaları gecikmemiştir. Zaten evliliklerin temelinde yatan sebepte erkeklere bakacak erkeklerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir yardımcı aramasıdır. günümüzde kadınlar ev hanımı olmasa bile çalışıyor olsa bile ev işlerinin birinci sorumlusudur. Hoş şimdi sana bırak bundan sonra ev işlerini yapma demek doğru olmaz alışılagelmiş bir düzen söz konusu hem sevdiğinden söz etmişsin. Tabii ki sevebilirsin tabii ki aşkla yemek ve temizlik yapıyor olabilirsin bunda da yanlış hiçbir şey yok. Sadece ev işleri sadece kadının görevi değil bunu bilmek bile seni rahatlatabilir belki.
     sozdedegilgozde
     Ben de bu konuda çok düşünüyordum neden diye yukarıdaki yorum soru işaretlerimi biraz azalttı ancak asıl sorun şu ki evet kadının görevi olmayabilir ama bizlerin anneleri bunu kocalarına söylediğinde ciddiye alınmayacakları hatta kavga bile çıkabilir çünkü erkekler kadınlardan daha çok inanıyor bu görevlere ve daha sıkı sıkıya bağlı. Benim babamın ev işi yaptığını görmedim yapacağına da asla ihtimal vermiyorum. Belki bizim jenerasyon bunu başarabilir başardığına şahit olduğum örnekler de mevcut ama bunun tüm kadınlar tarafından bilinmesi öğrenilmesi gerekiyor.
      miguelfelix
      o zaman bir zahmet hayatı paylaşacak bir eş yada beraber yaşacak bırını seçerken bıraz daha empati yapabilen veya size yardımcı olabilecek yukunuzu hafıfletecek ınsanlar bulun sene olmus 2020 ev işi kadının işi mi ev hanımı olmayı seçen bırısı degılsen hayır kadın hayatın her noktasında aktıf olarak çalısmalı erkek de ona yardımcı olmalı benım fıkrım bu
       umitakdeniz
       Adı üzerinde 'EV' işleri, ev kime aitse, evde kimler yaşıyorsa işler de onlara aittir. Bunlar görevden ziyade kendinize olan saygınızdan ve yaşayabilmeniz için gerekli şeylerdir, görev gibi zorla yaptığınız ya da karşılığında para aldığınız işler değildir. Söylemlerimize bile dikkat edelim, bu dönemde çok ev işi ve yemek yaptık diye şakayla karışık 'Bu aralar ev hanımıyım' diyoruz ya, heh işte bu söylem zaten cinsiyetçi söylemdir ve kafanda bu işlerin kadına ait olduğunu tasdiklemişsindir, istediğin kadar cinsiyet eşitliğinden bahset, o yüzden önce kafamızı düzeltelim. Ben mesela 'Bu aralar iyi bir ev beyiyim' diyorum. Kimse benim işlerimi yapmak zorunda değil, elim ayağım tutuyor, kendi çamaşırlarımı yıkayıp ütüleyemeyecek, yemeğimi yapıp bulaşıkları yıkayamayacak ve evimi temizleyemeyecek kadar aciz bir insan değilim. Efendim evvela insan olun, cinsiyetiniz ne olursa olsun ve evde yaşadığınız insanlar kaç kişi olursa olsun, yardımcı olmayı öğrenin, bunu başkası için değil, kendiniz için yapın, önce kendinize daha sonra diğerlerine saygınız olsun. Hayatı yaşamak, güzel yaşamak, güzelleştirmek çok kolay, inanın çirkinleştirmek zor, biz güzel olanı yapalım, gerçekten insan olalım.
        amakafamiznasiguzel
        o değil de ev işi yapan erkek bi bana mı çok çekici geiyor
         yahyacandedee
         ev işlerin kadınların görevi değil, hayat müşterek sonuçra.
          bitterbrake17
          Ya bişey söylicem ev işi yapan erkek bi bana mı çekici geliyo. Ahahahah. Şey birde hem erkek hem kadın birlikte yapmaları daha çok hoşuma gidiyo. Ahahahahha :D
           meyvesebze
           Erkek calisiyor ve kadinda evdeyse kadin yapmali.Ama arada esine kiyamayip bugun ben yapayim diorsa ne alaaaa...İkiside calisiyorsa ikiside yapmasin.Pislik gotursun evi.Rahatsiz oluncada ikiside ortak yapsin :)
            zodyakli
            bence kadın ve erkek arasında bir iş bölümü yapmasında bir sakınca yok sonuçta o evde birlikte yaşanılıyor. bir de hamarat burçlu erkekler var oğlak ve kova gibi onlardan bulursanız sıkıntı yaşamazsınız
             saranazz
             admin sen mi buluyorsun bu başlıkları sen buluyorsan git artık biraz kitap oku şimdi bir şey diyicem beni yine banlıyacaksın diye demiyorum ama nedir bu kadınlarla alıp veremediğin yok ev işi yok temizlik yeter yaww hadi evli değilsin diyelim annen de mi yok bilmen lazım bunları..
              tugce-cim-diyeceksiniz
              yok öyle bir şey hayat müşterek ev işleri bir kişinin görevi değil, çocukla ilgilenmek bir kişinin görevi değil. Birlikte yaşamak birlikte yaşlanmak paylaşma işidir. Kimse kimseyi hizmetçi niyetine almasın. Fakat malesef bu annelerin suçu. Bir çocuğa sırf kız/erkek diye renklerde, oyuncaklarda ayrıştırıyorlar. Kızlar pembe erkekler mavi!! Kızlar mutfak eşyalarıyla oynuyor bebekle oynuyor erkekler araba. Tersi durumda tepkiler başlıyor. Zaman geçiyor yaşları büyüyor kız dediğin/ erkek adam dediğin şeylere dönüşüyor. Kız çocuğunun eline süpürge veriliyor anneye yardım ediyor, erkek çocuğuna çık evden temizlik var deniyor kız çocuklarını ev işleriyle büyütürken erkek çocuklarını olabildiğince uzak tutuyorlar. Bu tip tanımlamalar etiketlerle büyüyor çocuklar. Hayatı paylaşmayı büyüyene kadar üzerilerine yapışan “görev” ile sabit zannediyorlar. Erkek çocukları içinde aynı şey geçerli sadece kadınlar değil ki. Koca bir evin bütün mali yükü çocukların eşinin masrafları bir adamın omzuna yükleniyor. Neden? Öğreti bu çünkü. Çocuklarım bu etiketlerden azade eşitlik içinde büyüyecekler oğlumda temizlik yapacak kızımda futbol oynayacak kimse kimseye sen yap bu senin işin demeyecek.
               meteorakafaatandinozor
               çok saçma, neden kadının görevi olsun. eşim de çalışıyor ben de ama ikimiz de kendi işimizi kendimiz yapabiliyoruz. eşim müsait olursa yemeği de yapar temizliğe de yardım eder çocuğa da bakar. bundan da keyif alır.
                damarcibasi
                Kendi adıma geçerliliği olmayan önermedir. Öğrencilik yıllarında her işi kendi kendime yapmayı görev belledim ailemle yaşarken de elimden geldiğince yardımcı olurdum zaten. Bu aralar yine yalnız yaşadığım için yemek de temizlik de alışveriş de ellerimden öper. Diğer yandan temizlik konusunda öyle bir iddiam olmasa da benim diyen birçok kadından daha iyi yemek yaparım. Bunu da buraya bırakalım.
                 zeynebio
                 Bizim anne ve babalarımız için mümkün olduğunu zannetmiyorum. Erkek dışarıda kadın içeride çalışır. Ben böyle öğrendim. O yüzden ilerde evlendiğimde de eşim yardım etmezse ben ona yardım et diyemem. Çünkü bana öyle öğretilmedi. 2 tane erkek kardeşim var. Onlarda kendi işlerini yapmayı bilmez arkalarını hep ben toplarım.
                  mevsimlerden-sonbahar61
                  Artık evlilikler kuşak çatışmasına dönecek yok sen erkeksin yok ben kadınım muhabbetleri var ya yani iki insan birbirini sevip değer verdikten sonra işin kimin yaptığı kimin umrunda ki
                   asumeyye
                   Herkesin hayatı kendine. İnsanlar seçimleri doğrultusunda hayat kurarlar. Neyin görev olduğunu ya da olmasını istemediğini seçme hakkın var ve mutluysan her şey tamamdır.
                    benita
                    Zevk aldığım için kendim yaparım benim yaptığım temizliği sabote etmesin yeter.
                     sardunya
                     erkek olmak kadın olmaya göre oldukça kolay. nasıl desem annem hep evin işleriyle uğraşırdı gün boyu ve bir kere bile teşekkür edildiğini görmemiştim bunlar için. ne zaman annem hastalandı, o zaman anladı herkes bi evin çekip çevirmenin ne demek olduğunu.
                      rarero
                      Cinsiyetlerin görevi olmaz. Bu anlayış ataerkil toplumlarda ve ataerkil ''zihinlerde'' varlığını sürdürüyor. Değişen dünya düzeninde bu anlayış hızlı olarak yıkılıyor. Virginia Woolf'un ''Kendine Ait Bir Oda'' kitabında bir kadına, kendine ait bir oda verildiğinde neler yapabileceği çok güzel ve akıcı bir şekilde anlatılmış. Okunması tavsiye edilir.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.