Ev İşlerinin Kadının Görevi Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   daisyyy
   Ben temizlik yapmaktan da yemek yapmaktan da çok keyif alan birisiyimdir. Hele misafir ağırlamak, yemek davetleri verip, şahane sofralar hazırlamak hobim diyebilirim. Ama dio üzerinden eleştiriler aldım kocan hiç yardım etmiyor mu bu sadece senin görevin değil diye.. Sizler ne düşünüyorsunuz? Ben kendimi bildim bileli bu işlerin kadının görevi olduğunu biliyorum.
    umitakdeniz
    Adı üzerinde 'EV' işleri, ev kime aitse, evde kimler yaşıyorsa işler de onlara aittir. Bunlar görevden ziyade kendinize olan saygınızdan ve yaşayabilmeniz için gerekli şeylerdir, görev gibi zorla yaptığınız ya da karşılığında para aldığınız işler değildir. Söylemlerimize bile dikkat edelim, bu dönemde çok ev işi ve yemek yaptık diye şakayla karışık 'Bu aralar ev hanımıyım' diyoruz ya, heh işte bu söylem zaten cinsiyetçi söylemdir ve kafanda bu işlerin kadına ait olduğunu tasdiklemişsindir, istediğin kadar cinsiyet eşitliğinden bahset, o yüzden önce kafamızı düzeltelim. Ben mesela 'Bu aralar iyi bir ev beyiyim' diyorum. Kimse benim işlerimi yapmak zorunda değil, elim ayağım tutuyor, kendi çamaşırlarımı yıkayıp ütüleyemeyecek, yemeğimi yapıp bulaşıkları yıkayamayacak ve evimi temizleyemeyecek kadar aciz bir insan değilim. Efendim evvela insan olun, cinsiyetiniz ne olursa olsun ve evde yaşadığınız insanlar kaç kişi olursa olsun, yardımcı olmayı öğrenin, bunu başkası için değil, kendiniz için yapın, önce kendinize daha sonra diğerlerine saygınız olsun. Hayatı yaşamak, güzel yaşamak, güzelleştirmek çok kolay, inanın çirkinleştirmek zor, biz güzel olanı yapalım, gerçekten insan olalım.
     ketcaplisarma
     Bu konu hakkında daha önce bi yazı yazmıştım 👇 Benim ennnnn kafayi taktigim şey, kız çocuklarını küçüklükten beri sadece yemek yapmak ev işleri yapmak için yetiştirmeleri bunları yapmazsalar da evde kalırsın saçmalığı var. Kusra bakmayın ama böylelerinin beynini ss... Küçüklükten alışsın gibi bi durum var ama erkek çocukları istedikleri gibi hareket ediyorlar kız çocuklarını aşırı kısıtlıyorlar. Oranı kapat buranı kapat, terbiyeli ol, yok deve! Tabii ki de insanlar böyle olmalı ama erkeklere hiçbir şey denmiyor. Onlar da yapsın eli ayağı yok mu?? Evlendikten sonra ne bk oluyo?? Kocasının donuna kadar arkasını yine kadın oluyo Ha bir de insanların beynine kazınan laflar var ;;; "adam gibi ol" , "karı gibi ağlama"daha bir sürü var Ne yani kadınlar ağlak mı??? Bilmem kaç yaşına gelip insan olamayan adamlar var onları napmalı?? Bir de şu yeni evlenen gızlar için satmak diye bi tabir var o noluyo?? Neyse gaza geldim şuan daha fazla yazarsam manas destanini geçecem 😂😂😂
      yahyacandedee
      ev işlerin kadınların görevi değil, hayat müşterek sonuçra.
       tugce-cim-diyeceksiniz
       yok öyle bir şey hayat müşterek ev işleri bir kişinin görevi değil, çocukla ilgilenmek bir kişinin görevi değil. Birlikte yaşamak birlikte yaşlanmak paylaşma işidir. Kimse kimseyi hizmetçi niyetine almasın. Fakat malesef bu annelerin suçu. Bir çocuğa sırf kız/erkek diye renklerde, oyuncaklarda ayrıştırıyorlar. Kızlar pembe erkekler mavi!! Kızlar mutfak eşyalarıyla oynuyor bebekle oynuyor erkekler araba. Tersi durumda tepkiler başlıyor. Zaman geçiyor yaşları büyüyor kız dediğin/ erkek adam dediğin şeylere dönüşüyor. Kız çocuğunun eline süpürge veriliyor anneye yardım ediyor, erkek çocuğuna çık evden temizlik var deniyor kız çocuklarını ev işleriyle büyütürken erkek çocuklarını olabildiğince uzak tutuyorlar. Bu tip tanımlamalar etiketlerle büyüyor çocuklar. Hayatı paylaşmayı büyüyene kadar üzerilerine yapışan “görev” ile sabit zannediyorlar. Erkek çocukları içinde aynı şey geçerli sadece kadınlar değil ki. Koca bir evin bütün mali yükü çocukların eşinin masrafları bir adamın omzuna yükleniyor. Neden? Öğreti bu çünkü. Çocuklarım bu etiketlerden azade eşitlik içinde büyüyecekler oğlumda temizlik yapacak kızımda futbol oynayacak kimse kimseye sen yap bu senin işin demeyecek.
        silver-lininng
        bu işin kadını erkegi olmaz ki ayrıca el birligi ile ev islerini bitirmek daha mantıklı kimse kimsenin kölesi hizmetçisi degil ..
         meyvesebze
         Erkek calisiyor ve kadinda evdeyse kadin yapmali.Ama arada esine kiyamayip bugun ben yapayim diorsa ne alaaaa...İkiside calisiyorsa ikiside yapmasin.Pislik gotursun evi.Rahatsiz oluncada ikiside ortak yapsin :)
          sardunya
          erkek olmak kadın olmaya göre oldukça kolay. nasıl desem annem hep evin işleriyle uğraşırdı gün boyu ve bir kere bile teşekkür edildiğini görmemiştim bunlar için. ne zaman annem hastalandı, o zaman anladı herkes bi evin çekip çevirmenin ne demek olduğunu.
           zeynebio
           Bizim anne ve babalarımız için mümkün olduğunu zannetmiyorum. Erkek dışarıda kadın içeride çalışır. Ben böyle öğrendim. O yüzden ilerde evlendiğimde de eşim yardım etmezse ben ona yardım et diyemem. Çünkü bana öyle öğretilmedi. 2 tane erkek kardeşim var. Onlarda kendi işlerini yapmayı bilmez arkalarını hep ben toplarım.
            benita
            Zevk aldığım için kendim yaparım benim yaptığım temizliği sabote etmesin yeter.
             mevsimlerden-sonbahar61
             Artık evlilikler kuşak çatışmasına dönecek yok sen erkeksin yok ben kadınım muhabbetleri var ya yani iki insan birbirini sevip değer verdikten sonra işin kimin yaptığı kimin umrunda ki
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.