51
26.9.2020
Erkeklerin Psikolojik Baskı Yaşaması
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   fuckerfukara
   Otobüste kadına çarpmamak için sürekli çaba göstermek metroda aynı şekilde Kadınla tartışmaya girersem tacizci damgası yermiyim korkusu Gece önünde kadın yürürken doğru düzgün yürüyememek kendini sapık gibi hissetme dürtüsü Merdivende önünde kadın olunca başını eğmek zorunda olman ki insanlar kadının kalçalarına (bakın göt demiyorum çok kibarım) baktığını düşünmesin Kadın asansörde tekse binmemen gerektiği zorunluluğu Her olayın feminizm zırvasına bağlanması Şiddeti kadın uyguladığı zaman kahraman ilan edilmesi
    benita
    ‘Götüne baktığını düşünmesin’ psikolojik baskı yaşıyorsun ama böyle bir kelime kullanabiliyorsun?
     peripedia
     Siz erkekler sadece bu psikolojik baskıyı yaşıyorsunuz. Bizse bu durumları birebir yaşıyoruz ve bu yüzden kimseye güvenmiyoruz. Arkamızda yürüyen bir erkek için acaba sapık mı diye düşünmemiz ve telaşlanmamız çok doğal. Tamam normal erkeklerin üzerinde böyle bir psikolojik baskı oluşmuş olabilir ama gerçekten biz kadınların yaşadıkları şeylerin yanında hiçbir şey kalır. Keşke taciz, tecavüz, kapkaç hiç olmasa da ne biz kadınlar ne siz erkekler böyle duygular yaşasak. Ayrıca feminizmden zırva diye bahsetmen hiç hoşuma gitmedi. Başlığı okuduğumda erkekler ağlamaz ya da erkekler pembe renk giyinmez gibi cinsiyet ayrımı ile ilgili psikolojik baskılardan bahsedilecek zannetmiştim ama hayal kırıklığı yaşadım.👎
      djsinemovic
      Tabi ki başka erkeklerin yaptığı suç size yüklenemez. Ve katılıyorum oldukça haklı noktalarınız da var (özellikle feminizm adı altında kadın olduğu için her şeye hakkı olduğunu sanan gerizekalılara karşı). Bir insanın sapık olmadığını kanıtlamak zorunda olması maalesef ülkemizin geldiği durum bu. Fakat bu ülkede kadınlar her gün tecavüz, öldürülme riskiyle karşı karşıyayken birazcık empati yaparsanız şikayet ettiğiniz şeylerin bize komik geldiğini de görebilirsiniz. Bakın haksızsınız demiyorum, sadece farklı bir bakış açısı sunmaya çalışıyorum. Yani sen bir kadının arkasından yürürken sapık gibi görünür müyüm korkusu yaşıyorsun, bu sırada önündeki kadın acaba öldürülür müyüm korkusu. Veyahut sen birine yanlışlıkla çarptığında acaba bilerek yapmış gibi mi göründüm korkusu yaşıyorsun, bu sırada biz ya bilerek yaptıysa, ya indiğim yerde beni takip ederse korkusu yaşıyoruz. Toplu taşımada biri bana çarptığında tabi ki bağıra çağıra tepki vermem. Ama istemsiz olarak tedirgin oluyorum, adamı bi süzüyorum, kafamda ölçüp tartıyorum bana zarar verebilir mi, istemsiz yapıyoruz bunu. Bu ülkede biraz gündemi takip eden birinin tedirgin olmama ihtimali yok biz de medeniyetsiz tipler olduğumuzdan değil zamanla oturdu bu korku yani. Bu maalesef senin, benim, birçok kadın veya erkeğin suçu değil. Ama şu an durum bu ve bu korkularımızı yenebileceğimiz kadar özgür bir ülkede yaşamadıkça da muhtemelen böyle olacak.
       _umut_
       Dürüst ve açık konuşmam gerekirse bu ülkede feminizmin son zamanlarda abartı derecesine çıktığını ben de düşünmüyorum değil. Yaşanan olaylar tabi ki hafife alınamaz. Fakat bu şekilde yapılandırılan abartılı bir feminizm gerçek ve koruyucu feminizmi tamamen yok edebilir veya önemsizleştirebilir ve bu da bu kötü olaylara karşı en genel ve koruyucu toplumsal düşünce yapısının çökmesine sebep olabilir. Tahminimce zaten o yöne de gidiyor. İnsanların düşünmesi gereken şekilde aktarmak yerine abartılırsa kimse ciddiye almaz ve yok olur. İşte o zaman sadece genç kadınlar değil küçük büyük yaşlı genç tüm kadınları daha zor günler bekler ve toplumca daha da yerin dibine gireriz.
        dr.rock
        Evet kadınların bokunu çıkardığı bağzı mevzular var. Yazılanlara kabaca katılıyorum. Gtünüz güzel olabilir, tacizde ediliyor olabilirsiniz, eylemleşin destek verelim ama bokunu çıkarttığınızda konu ciddiyetini kaybediyor.
         bisosyolog
         Katılıyorum, ancak kadınların yanında hiç kalır
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.