36
21.7.2020
Erkek Çocuklarını Yanlış mı Yetiştiriyoruz?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   okadin
   Pınar Gültekin, dünya güzeli, pırıl pırıl bir gencimizdi. Cemal Metin Avcı isimli canavar tarafından katledildi. Özgecan, Şule, Pınar... Yaşadığımız bu derin acıların her birinde aynı şeyler konuşuldu, yazıldı, çizildi. Şimdi gerçekleri konuşma zamanı. Bir anne olarak soruyorum. Çocuklarımızı özellikle erkek çocuklarımızı yanlış mı yetiştiriyoruz?
    volkanates01
    Valla evet komsumuzun erkek çocuğu bizim eve geldiğinde bilgisayardan p*rno tarzı videolar izlediğini gördüm çocuk bu arada 7 yaşında 9 yaşındaki arkadaşına da hadi kendimizi tatmin edelim tarzı şeyler dediğini duydum bu yastaa kısmen internet yüzünden de bozulduğu görüşündeyim.
     detokssuyu
     Evet, bunu da en çok ailemizdeki yaşlı kadınlar yapıyor. Benden birkaç yaş küçük erkek kuzenimin hayatına giren kız arkadaşları babaannemizin evinde ağırlanıyor. Erkek torunlarına tek bir çöp bile taşıtmayan babaannemiz kız torunlarının 5 dakika bile oturmasını istemiyor. Erkek torunlarının olduğu ortamda her konu konuşulurken, kız torunların masasında sadece evlilik ve ev işleri mevzu dönüyor.
      fuind
      Sadece erkek çocuklarını değil tüm çocukları yanlış yetiştiriyoruz .
       menakse
       Maalesef toplum olarak cahiliz! Kızmayın bana... yeni gelin trendlerini ben midem bulanarak görüyorum. Yada evlenip evlilik cüzdanını paylaşan sizinle gezdi benle evlendi diyen genç kızları... Bu zihniyet ile nasıl bir nesil yetişebilir ki? Birde yeni nesil annelerin çocuğum kendine güvenli olsun diye karışmıyorum zırvalıkları var. Ben hayatım boyunca sokağa çıkıpta saatlerce sokakta oynamadım. Sadece akşam üzeri 1-2 saat kadar bir iznim vardı. Ama sokağa çıkmama izin vermeyen annem, benimle müze müze gezip, bana kitaplar okuyup benimle kaliteli zaman geçirdi. Demek istediğim şu: Çocukarımıza vakit ayırmıyoruz. Onları havada güzelse salıyoruz sokağa.... ohhh ev de kirlenmiyor, kafamda şişmiyor ne ala memleket. Yada yeni nesile daya tableti... Eskiden çocuklar temizdi, kötülüğü bilmezlerdi. Ama şimdi herşey, şiddet cinayet porno bir tık uzaklarında. Ve maalesef güzel çocuklar, merhametli çocuklar yetiştiremiyoruz. Toplumun temel taşıdır aile... Aile kavramını yerle bir ettik. Ve bu arada olan çocuklara oldu. Özel durumlar dışında, çocuğun temel taşı ailedir, annesidir. Yukarıda bir arkadaş yazmış, kızlar tukaka iken hala hayatımızda farklı birşey bekleyemeyiz. Önce anneler eğitilmeli ki çocuklarını iyi yetiştirsinler. Değerlerimizi kaybediyoruz. Eski mutlu çekirdek aileler filmlerde kaldı ne yazıkki... sokaklar kurtlar vadisi ve çukurdan fırlamış tuhaf tiplerle dolu. Ve bu tiplerin arasında bizler hayatta kalmaya çalışıyoruz.
        noobzac
        Zorbalığa karşı gereken tavrı toplum olarak gösteremiyoruz. Suça eğilim genetik tabanlı olabilir. Dünyada bu nedenle ceza indirimi alanlar mevcut. İnsanlar değişmez.
         redblack
         Örneği kendi ailemden verecegim çünkü böyle gördüm, böyle yetistim. Baska bir örnek veremem, eksikleri buna göre yorumlanip eklenebilir. Babamin bana küçükken, ergenlikte hatta 34 yasima geldim hala daha bana ve abime dedigi bir sözü vardir, "oğlum, eğer ki bir masumun canini yakarsan, birine bile isteye zarar verirsen, hirsizlik yaparsan, kötü insanlarla düşüp kalkarsan, devletine milletine ihanet edersen, bir kadinin iffetine gölge düşürürsen herkesten önce gerekli adaleti ben sağlarim" bu hep kulagimda kupedir. Bir cocugun veya ergenlikteki birinin duymasi agir bir söz olabilir ama gercekten etkili oldugunu, en azindan ben de oyle oldu, dusunuyorum. Karni tok, sirti pek, yedigi onunde yemedigi arkasinda degil olay, cocuk yeri geldiginde sorunlarini ailesi ile paylasmali, iletisim kopuklugu oldugunda cozumu disarida ariyor ve cevresi cok afedersiniz it kopuk ise oraya yoneliyor. Ailem benim hala tüm arkadaslarimi tanir bilir. Cocuk yastaki veya ergenlikteki birinin ailesi ipin ucunu cok sıkmadan, cok da salmadan kontrol altinda tutmali bence, insanlara garip geliyor ama yalniz yasamama ragmen, işten ciktiktan sonra ailemden biri mutlaka nerede kimle oldugumu bilir, hernagi bir saglik sorunu veya kaza gecirebilirim sonuc olarak beni nerede bulacaklarini bilmelerinde fayda var. Kucukken eve duzenli olarak gazete, dergi, kitap girerdi bunu hatirliyorum. Babam gazete okur, annem hepsini okurdu ki hala okurlar, bu bana okuma aliskanligi kazandirdi, okuyan insanin iyi ahlakli olacagini dusunuyorum. Ayrica babamin tamirat, badana gibi islere eli yatkindir ufak tefek seyler icin eve tamirci cagirmazdik, abimin de eli bu tur seylere yatkindir. Babamdan asla şu lafi duymadim, ac oglum amcanlara pipini göster. O senin mahremindir derdi. Erkeksin herseyi yaparsin degil, erkeksin koruyucu kollayici olacaksin derdi, komşu kizini kardeş bellettirirdi. Annem de babam da asla ve asla kendime ait olmayan bir seyi izinsiz almamami soyleyip, bunu yaparlardi, ben annemin babamin cebinden habersiz para aldigini hatirlamam, babam da annemin cantasini izinsiz bir kere acmamistir. Eger cocugunuza bunu aşilamazsaniz her gordugunu, buldugunu cebine indirmeye baslar. Babam da annem de sigara iciyordu ve ben de iciyorum. Diger aile buyuklerine gelince, ananem kucuklukten beri şunu aşıladı, sana taş atana sen ekmek at. Kimseye zarari olmayan, kimse hakkinda kötü konuşmayan, elinden gelen tüm iyilikleri yapan bir insandi. Babannem okur yazar degilmis cok sonra ogrendim, ne zaman gorsem eline kitap alir ve okurdu daha dogrusu okur gibi yaparmis, ben de heveslenir okurdum yaninda, sonra bana yuksek sesli okutur ve dinlerdi beni, cok keyif alirdim bundan. Mekani cennet olsun, oyle insanlarin torunu, boyle bir ailenin ferdi olarak yetistim. Dort dortluk asla olamam, olmaya da cabalamam, en azindan üç dörtlük olabiliyorsam olayım.
          kedisesii
          sadece çocuklarla bitmiyor kendimizi de doğru yetiştiremiyoruz ki.
           redblack
           Bir örnek de uzaktan bir akrabami gosterecegim, Cocuklari olmadi, 2 yasinda birini evlat edindiler. Maddi durumlari da fena degildi. Yedigi onunde, yemedigi arkasinda, her istegi aninda olan bir cocuktu. Yas ilerledi cocugun istekleri buyumeye basladi ve ailenin bunu karsilayacak gucu olmamaya basladi, disariya daha dogrusu arkadaslarina karsi cok mukemmel olan bu insan, zoraki anne babasini dove dove elinde avcunda ne varsa hepsini aldi yedi bitirdi bir tek oturduklari evleri ve canlari kaldi, en son cocuk ona da goz dikip annesini bogmaya kalkinca adam oglunu vurdu. Komsularin mahkemedeki ifadesi ile ceza almadi. Size iki bildigim örnek sundum. Yorum sizin, saygilar.
            uckediannesi
            Pipini göster oğlum, bak benim oğlum erkek adam, yok benim oğlum evin erkeği... Erkektir yapar,... Biz baştan yapıyoruz bu yanlışları. Sonra büyüyüp kadınlarımızı öldürüyorlar. Bravo.
             kojiro
             Genelleme yapmasam da maalesef ezici cogunluk olarak yanlis yetistiriliyor erkek cocuklar. Ustelik bu yanlista en buyuk pay annelerin. Aman cocuguma bir sey olur aman yemegini vereyim aman su getireyim vs gibi hizmetlerle cocuk yanlis yetistiriliyor. Bu isin anne tarafi tabi bir de cevre ve erkek hegemonyasinin agirligi var ki avatanji cocuk yukluyor kendine. Biz erkek veya kic cocuk degil bir birey yetistirmemiz gerek.
              peripedia
              Toplumun büyük bir çoğunluğu için evet ama, ailenin bir noktaya kadar kişilik ve karakter üzerinde etkisi oluyor. İlerleyen yaşlarda davranış kalıpları ailenin öğrettikleri ile pek örtüşmüyor. Sosyal çevre işin içerisine giriyor. Televizyonda, siyaset dilinde her gün öğretilen "kadın değersizdir" düşüncesi işin içerisine giriyor. Zaten bu insanlar sen, ben gibi akıl sağlığı yerinde olan insanlar değil. Bu insanların akıl ve ruh sağlığı bozulup bir kadını öldürme cesaretini eline almadan önce yapılmalı ne gerekiyorsa.
               hogwartsmektubugelmeyen
               Sadece erkek çocuklarını değil ki kız çocuklarını da yanlış yetiştiriyoruz.
                mrlawyerkk
                Üç oğlu olan annem, izlediği dizilerin de etkisiyle geçtiğimiz yıllarda bize ‘Şehzadelerim’ diye seslenmeye başlamıştı. Babam müdahale etmese o sesleniş sürer giderdi. Ataerkil toplumlarda erkek çocuk dünyaya getirmek, erkek çocuk annesi olmanın kadınlara ayrıcalıklı bir konum yarattığı düşünülüyor maalesef. Yıllarca kendini kadın olmasından sebep zayıf hisseden kadın, erkek çocuklarıyla zayıflık olarak adlandırdığı toplumsal durumu yendiğini ve güçlü olduğunu düşünüyor. Bu yüzden erkek çocuklarını olabildiğince şımartıyor. Tabii bu oğlum gitsin cinayet işlesin, bir kadının canını yaksın demek değil. Çocuklarımıza değer atfetme biçimlerimiz çok yanlış.
                 daisyyy
                 Elbette yanlış yetiştiriyoruz. Erkek çocukları mutlu olmayan annelerin ikinci kocaları oluyor. Kendi beklentilerine ve isteklerine göre yetiştiriyorlar.Tek dertleri kendi egoları oluyor. Hal böyle olunca da erkeklerde ana kuzusu oluyor ya da kadın düşmanı oluyor.
                  yusufguzel
                  Çocukları cinsiyetlerine göre uygun ve özenli yetiştirmek gerekiyor. Öncelikle anne-babaların kendilerinde ebevenylik vasfı kabiliyetinin yeterli olması ve bunun neticesinde dünyaya çocuk meydana getirmeleri gerekmektedir. Her önüne gelenin çocuk doğurduğu günümüz ülkesinde ne kadar tavsiyeye açık insan bulabiliriz ayrı bir konu. Basmakalıplara dayanarak hiç bir yeniliğe açık olmayan zihinlerle, ahlakı sadece erkeğe göre inşa eden bir anlayış yaşadığı müddetçe de zaten o çocukların geleceklerinde neye benzeyip nasıl bir rol içine bürüneceklerini az çok tahmin edebiliyoruz. Demem o ki önce anne-baba olanlar önce kendilerinin güzelce yetiştirmiş olsun ve sonra çocuğuna dönük tavsiyelerde bulunup, onu geleceğe inşa etsin. Yoksa tıpkı temeli zayıf bir binada olduğu gibi çatlaklar günbegün artarak çoğalacak ve nihayetinde yapıyı yerle bir edecektir. Bunun sonucu sadece bir binayı mı etkiler, hayır tabiki de, yakınında o an da kimler varsa onlarda kendilerine düşen paydan nasiplerini alacaktır. Yani insan çöktüğü zaman sadece kendine değil yakınına da zararda bulunabiliyor ve tehdit oluşturabiliyor. Bundan kaçınmamın en basit yolu ise hazır olun söylüyorum; sürekli sinirli gözüken, cahilce kelimeler türeterek kendini ifade eden, etrafına el kol hareketleri yapan, kadın gördüğü zaman dayanamayıp laf atan yahut bakışlarını esirgemeyen, göğüs kılı açık gezen, küfür-argo dilinde eksik olmayan vb. tipler görüldüğünde uzak kalmanız, tabi bu son çare olarak tavsiyemdir. Çocukken eğilmeyen ağacı 20'li yaşlardan sonra eğecek halimiz de yok sanırım. Karmaşık bir yazı olmuşsa afedersiniz değerli arkadaşlar, biraz yorgunum sadece.
                   kitibiyoz
                   Erkek çocuğu aile ile bir yetişmeli. Yeri geldiğinde ev işi dahi yaptırılarak. Küfürden uzak aile yanında edilmemesi güzel davranıştır. Kimlik oluşurken, kadınlara nasıl yaklaşılır öğrenilmesi gerekmekte. Eğer elden geliyor ise tiyatro ile sanat ile yetiştirilmeli. Sosyal çevreden gerektiği durumda uzak tutulup, sağlıklı yetişkinler ve çevre ile tanıştırılmalı. Amaan erkektir yapar değil, evladım bunları yapman doğru değil diyerek. Empati ile büyütülmesi dileklerimle.
                    sedefartuny
                    Evet. Anneler, babalar erkek evlatlarına çok imtiyaz tanıyorlar, serbest bırakıyorlar. Güçlü olsun, dayak yiyen değil atan taraf olsun istiyorlar. Sesi gür çıksın istiyorlar, omuzları geniş olsun istiyorlar. Sakalları olsun istiyorlar. Karısına sözünü geçirsin istiyorlar. Böyle yetiştirilen çocuklar şiddet eğilimli oluyorlar. Bu böyle gelmiş böyle gidiyor.
                     libidio
                     Nerede hata yapılıyor bilemiyorum.. Fakat erkek ya da kız çocuklarını yetiştirirken ahlakın gerçek anlamını, vicdanları olması gerektiğini öğretmek şart.
                      rarero
                      Bu toplum erkeğini de kızını da yanlış yetiştiriyor. Erkek çocuk sadece arabayla oynar, kızları öpünce gülünür, oğlum benim yapar denir, erkektir elinin kiri denir... daha neler neler
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.