Erdoğan'ın Faiz Açıklamaları (18 Kasım 2020)
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda konuştu. Piyasalar yarınki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına kilitlenmişken; Erdoğan'ın faize ilişkin açıklamalarının ardından Türk Lirası dolar karşısında yüzde 1 değer kaybetti, döviz kuru 7.77'nin üzerine çıktı. Borsada ise bankacılık hisseleri sert dalgalandı. Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle: "Daha Kıbrıs meselesinin ne olduğunu, Maraş'ın açılmasının ne anlama geldiğini bilmeyen birine ekonomiyi izah etmek mümkün değildir. Ömrü boyunca devletten aldığı maaş dışında tecrübesi olmayanların kürsülerden esip gürlemesi teneke tıngırtısından öte anlama sahip değil. Proje kişiliklerle, bilhassa yalanları, iftiraları önlerine konduğu halde yüzleri kızarmayan siyaset bezirganlarıyla işimiz olmaz. Buralara vesayetin paraşütüyle gelmedik, zorlukları tecrübe ederek buralara geldik. Kendisine ait bir fikri ya da projesi olmayanların ekonomiyle ilgili ahkâm kesmesi gülünçtür. Yüksek faizin nelere mâl olduğu ortada. Yüksek faizle gerçek anlamda yatırım yapabilir miyiz? Mümkün değil. Öyleyse bizim bu noktada çok daha dikkatli lazım. Birçok iş insanımızla konuştuğumda beni faiz batırdı diyorlar. İnşallah bunları da tersine çevireceğiz. Önümüze çıkan engelleri aşarak hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz. Özellikle nakit akışından teşviklere kadar çok sayıda destek paketini hayata geçirdik. Önümüze çıkarılan engelleri birer birer yolumuza devam edeceğiz. Yüksek faizden arındırılmış, sizlerin ihtiyaç duyduğu destek paketini hayata geçirdik. Salgından olumsuz etkilenen sektörlerin vergi ve prim ödemelerini erteledik. Önümüzde yeni bir dönem var. Üretim ve ihracata odaklanmamız gerek. El birliği ile bu sıkıntılı dönemi atlatacağız. Her kesimle istişare halinde olmaya özen gösterdik. Gezi olaylarıyla başlayıp, sınırlarımızın kuşatılması, darbe girişimi ve ekonomimize saldırıların hepsini birer birer boşa çıkardık. Ülkemiz yatırım, ticaretin merkezi olarak gösteriliyor. Önümüzdeki dönemde gerekli adımları atmak bizim görevimiz. Ülkemiz hazırlık devrini geride bırakıp artık şahlanış dönemine giriyor. Üretim, istihdam, ihracat ve büyümede öncü haline geleceğiz. Yılı da pozitif büyümeyle bitireceğimize inanıyoruz. Enflasyonla mücadele önceliğimiz. Mali disiplini koruyarak, değişim çizgimizden sapmadan yolumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki sorunları piyasa ekonomisi kurallarına göre çözeceğiz. "
    busrawashere
    nasıl diğer her şeyin içine olmaması gerektiği gibi din girdiyse bunun da içine girsin faiz haram
     cinayetvaraga
     Gezi Parkı mı diyor o hala?
      redblack
      İlk paragraftan sonrasini okumaya deger bulmadim
       detokssuyu
       Berat Bakan faize ilişkin bir ton olumsuz yorum yapmıştı o söylemler ne olacak şimdi? Bakan gidince söyledikleri de geçersiz mi olmuş olacak? Kendinizle çelişmeyin artık, zekamızla alay etmeyin nolur.
        mustafawoostee
        Şu adamın halkı için iyi bir şey yaptığına şahit olayım da helal olsun diyeyim.
         peripedia
         Hala büyüme ve pozitif falan dediklerine inanamıyorum. Cebimizde paramız kalmadı diyoruz. Yok mu duyan?
          sedefartuny
          Ben Maraş ve ekonomi arasındaki olayı anlayamadım yalnız. Hani şu 8 uçakla gittikleri Maraş. Para mı götürdünüz para mı getirdiniz? Nedir ekonomi ile ilintisi?
           okadin
           Acı reçeteye ne oldu hocam? Ne dediğini artık anlayamıyorum. Bugün böyle dediler ama yarın ne diyecekler bakalım.
            ozymandiase
            Her konuşmanın, her sıkıntının sebebini dış güçlere, gezi olaylarına, muhalefetin yanlış hamlelerine bağlamayı nasıl başarabiliyor anlayamıyorum. Öyle bir bağlıyor ki aptal gibi dinlerken buluyor insan kendini. Bir de deki abi ben damadımı bakan yaptım sonuç bu. Ama olmaz.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.