Empati Kurabilen Robotların Geliştirilmesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   'Günün Birinde Robot Sevgililerimiz Olabileceği Gerçeği' başlığında uzun uzun konuşmuştuk hatırlarsanız beklediğimiz haber New York'tan geldi. Bilim İnsanları empati kurabilen ilk robotları geliştirdiklerini açıkladılar. Empati kurabilen, insanların duygularını, düşüncelerini tanımlayabilen ve bu analize göre kararlar alan, hareketler sevilen robotlar demek bu. Üstelik üzerinde çalışmaların devam ettiği iki robot, birbirlerini uzun süredir tanıyan çitler gibi birbirlerinin hareketlerini ve adımlarını öngörebiliyorlarmış. Yani bu robotlar insanların ve diğer robotların duygu ve düşüncelerinin farkına varıyor ve deneyimleme eylemini zeki bir şekilde hayata geçiriyorlarmış. Şimdilik bu gelişme 'ilkel bir empati biçimi' olarak tanımlansa da çok heyecan verici değil mi sizce de? Uzmanlar yakın zaman içerisinde klasik 'robot' tanımının değişeceğini ve empati kurabilen robotların çığır açabileceğinden emin. Columbia Üniversitesi'nden Profesör Hod Lipson ise diğer robotların ve canlıların arzularını ve arzu etmediklerini anlayabilen ve buna göre davranabilen robotların geliştirilmesinde ortaya çıkabilecek olan etik meselelerin teknolojinin kendisinden önce çözülmesi ve geliştirilmesi gerek demiş. 'Better Than Us' dizisinde gördüğümüz her şey yakın vadede gerçek olabilir yani. Robot kanunlarına, robot severlere ve robotların insanların işlerini ellerinden alması gerekçesi ile robot düşmanlarına hazır olalım derim.
   https://tr.euronews.com/2021/01/12/bilim-insanlar-ilkel-seviyede-empati-kurabilen-ilk-robotlar-gelistirdiklerine-inan-yor
   Kaynak
    eski_bi_tanidik
    Pff robotlar yapıldı edildi bütün her şey halledildi empati kuran cikti.
     ggggggg
     Benim, robot deyince aklıma hâlâ bu geliyor.
      ggggggg
      Bu haber bir yandan da korkutucu. Empati kurmaya başlarlarsa nefret etme duygusu da oluşabilir ve mutlaka bu nefret insanlara yansıyacaktır.
       detokssuyu
       Her yıl bu gibi haberler basına servis ediliyor ama henüz ne empati kurabilen ne de insansı robotlar görebilmiş değiliz. Hayal satıldığını düşünüyoru artık. Kaşımızda empati yetisi olan bir robot görelim anında kutuplaşır ve olası tehlikelerin ya da faydaların üzerine konuşuruz zaten.
        mrs_furby
        İnsanın kuramadığı empatiyi teneke mi kuracak?
         ceviz-agaci
         insanlar emptai kuramayınca alternatif robotlar amk
          gizemino
          Yapılan araştırmalar hayvanlar ve insanların her ne kadar insan özelliklerini yerine getirse de görünüşlerinden dolayı her zaman kendilerine benzeyen şeylere yöneldiğini gösteriyor. Empati yapsa bile bir şeylerini anlatamazsın bence
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.