Elektriğe, Suya, Doğaya ve Kesenize Bereket
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   200 TL'lik banknot 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Piyasaya sürüldüğünde değeri 131 dolar olan 200 TL'lik banknotun şu anki değeri 22.8 dolardır. Geçim derdi, elektrik ve su borçları malumunuz zorlayacak kese bulamıyor. İşin siyasi tarafını başka bir dio'ya bırakmak suretiyle elektrik ve su tüketimi için bilinmesi gereken güzel tüyolar paylaşmak istiyorum. Elektrik faturası hesaplanırken, harcadığınız enerji günün 3 bölümüne ayrılarak hesaplanır. Bunlar gündüz, puant ve gece tarifeleridir ve fiyatları birbirinden oldukça farklıdır. Gündüz tarifesi - 06:00-17:00 arası - 40 kuruş Puant tarifesi - 17:00-22:00 arası - 70 kuruş Gece tarifesi - 22:00-06:00 arası - 16 kuruş Ütü, kurutma makinesi, çamaşır makinesi, vb. cihazları kullanırken gece tarifesinde kullanarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Tek bir hareketle evinizde en az %30 su tasarrufu yapabilirsiniz. "Perlatör" isimli aparat muslukların ucuna takılan oldukça ucuz ve pratik bir aparattır. Bu aparat sayesinde musluktan çıkan suyun basıncına göre su harcaması %30-%50 arası azalmaktadır. Ayrıca suya hava karıştırdığı için sudaki klorun uçmasını da hızlandırarak klorfenolun yarattığı kokuyu da engeller. Suyun debisini ve akış hızını düzenlediği için etrafa su saçılmasını önler. Türkiye'de 25 su havzası bulunmaktadır. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün raporlarına göre bu 25 su havzasından 16'sında kullanılabilir su miktarı 2040-2070 yılları arasında artık ihtiyacımızı karşılamayacak. Yine araştırmalar 17 yıl sonra temiz su bulamayacağımızı söylüyor. Hem kesenizi, hem doğayı, hem de geleceğinizi korumak adına bir adım atın.
    fuzbing
    Bugün gelen lpg zammından bahsedilmemiş. İskender abi olmaktan bahsedilmemiş.
     cinayetvaraga
     Tasarruf her ne konuda olursa olsun elzem. lakin tasarruf ederken hayatın akışında bazı engeller var. örnek vereyim hemen; biz iki kişi kendi işimizi yapıyoruz ve ziyadesiyle fazla yoruluyoruz. çocuğu da aldık eve geldik saat 18.00. bulaşık makonesi, çamaşir makinesi, kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi cihazları ancak 18.00 den sonra kullanabiliyoruz. Ama gel gör ki apartman yönetimi toplantıda karar almış ve lanet olsun ki o toplantıya gidemedim ki muhalefet olup puştluk yapayim bu ihtiyar heyetine, neyse karar almışlar. saat 20.00 den sonra bu cihazları çalıştırmak yasakmış. çok ses yapıyormuş, istirahat edilemiyormuş, falan filan. Şimdi gel de bu tabloda tasarruf et. Yaz ayıydı alt komşum kapımı çaldı. tanımıyorum adamı. Bu eve taşınalı daha 1 yıl olmuş. pandemiden kimseye gidip gelemedik, yüzler bana hep yabancı. tanıştık filan neyse adam rica etti, "sizde çamaşır ve kurutma makinesi var galiba. acaba saat 21 den sonra çalıştırmasanız mı?" diyor. sabah 5te kalkıp işe gidiyormuş. nezaketinden ötürü o saaten sonra açmıyorum. ama durum biraz çelişkili. ama kaynakları ćok dikkatli kullanmamız gerek aksi halde çok çok ciddi sonuçları olacak önümüzdeki yıllarda. bilhassa su tüketimi çok önemli.
      sairsel
      Birbirinden değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.♥️ Cinayet reisin de bahsettiği gibi elimden geldiğince her türlü tasarrufta varım. Bu yönde topluma daha çok bilinçlendirme yapılmalı ve farkındalık sağlanmalıdır. Keşke insanlar sosyal medyayı akrabalara laf sokmak için değilde böyle yararlı bilgileri paylaşmak için kullansalar.
       stayclimax
       Özet olarak 5 Şirketi doyurmaya çalışan 85 Milyona yakın kişi diyebiliriz.
        eksi_pirasa
        ne kadar tasarruf yapmaya çalışsak da zamlarla o üç kuruşu da alıyorlar zaten
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.