Ekonomimiz Kötü Diye Dünyevi Zevklerden El Ayak mı Çekmeliyiz?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Karl Marx, din için bu tabiri kullanmış vakti zamanında "Din toplumların afyonudur." demiş. Nedir afyon? "İçinde morfin, kodein gibi uyuşturucular bulunan bir madde; güçlü bir zehir olmakla birlikte, hekimlikte ağrı kesici, uyuşturucu ilaçlarda kullanılır." diyor tanımında. Osmanlı padişahlarının sıklıkla tükettiği bir nevi uyuşturucu aslında. Futbol için de uzun zamandır "Futbol kitlelerin afyonudur." tanımı kullanılıyor. Geçmişi olan bir tartışma bu aslında. Bugünün toplumlarının afyonu durumunda olan birçok şey var aslında. Televizyon kanalları, anlamsız diziler bunlardan bazıları. Ekonomist Profesör Doktor Özgür Demirtaş tarafından Mesut Özil'in transferi ile konuyu gündeme getirmiş. Özgür Hoca, “Tuttuğunuz futbol takımı kazanınca veya istediğiniz transferi yapınca, şampiyon olunca: Karnınız doymuyor. Cüzdanınız dolmuyor. Geleceğiniz yeşermiyor. Eviniz, barkınız olmuyor. Size ne oluyor?” sorunu yöneltmiş. Günlerdir benim de dikkatimi çeken bir mevzu bu aslında. Twitter'a ne zaman girsem gündem hep futbol, futbolcular, bunun üzerine yapılan yorumlar, transferler. Mesut Özil'in uçağının Türkiye'ye inmesini bile canlı canlı izledik nerdeyse. Şimdi de Mesut'un ilk konuşması, ilk antrenmanı diye süreç devam ediyor. Bu konunun bu denli köpürtülmesi rahatsızlık veriyor artık ama bununla birlikte karnımız açsa, hayat standartlarımız iyi bir noktada değilse, ülke ekonomisi kötü bir haldeyse futbol izlemeyelim mi? tartışması da gündemde. Ne diyorsunuz? Hayatlarımız yolunda gitmiyorsa her türlü dünyevi zevkten el ayak mı çekmeliyiz?
    sedefartuny
    Bu görüşe sahip olan insanlardan hiç hazzetmiyorum. Maaşımı sorup "Aa nasıl yaşıyorsun öyle, başka bir iş arasana, ek iş yapsana" tavsiyeleri veren insanlar tanıdım. Ne yapalım milyon dolarlar kazanmıyoruz diye ölelim mi? Ülke ekonomisi kötü şikayet ediyoruz ama elimizden ne gelir?
     gregory_
     Alabildiginiz keyfi alin ama elestirmeyi de birakmayin tabii ki.
      peripedia
      Adam haklı. Bu futbol olayının bokunu çıkardığımızı düşünüyorum. Özellikle bağış kampanyaları ile cebinde beş kuruşu olmamasına rağmen takımına destek olmak için borç alan insanlar var. Biraz rasyonel olmalıyız artık.
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.