Ekonomik Girdiler Eğitimi ve Geleceği Belirler
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   interaktif-teacher
   Gülelim mi aglayalim mi dediğimiz durumlardan biri her yıl yeniden yaşanıyor. Her şey çaba ve umut üzerine.. Eğer bir gün tarimiyla, sanayisiyle tam anlamıyla ekonomik alanlarda istenilen duruma ulasabilirsek, eğitimimizi de ekonomik hayatımızın gereklerine uyarladigimizda insanımız sadece kültürel bir amaç için okumayı( üniversiteyi) tercih edecektir. Ona sunulabilecek uygun alanlarda yeteneğini ve potansiyelini ortaya çıkararak tüm enerjisini kendisinin ve ülkesinin kalkınmasına harcayacaktir. Birçok ülkede görüyoruz ki eğer ülke sanayi ülkesi ise genç kesimi hemen daha lise düzeyinde uygun bir alana yönlendirerek çalışma ve üretim hayatına dahil ediyor onun enerjisini olumlu yönde değerlendirmiş oluyor. Böyle ülkelerde sanılanın aksine üniversite mezunu insan sayısı çok fazla değildir. Ulkemizde ki büyük firmaların şirketlerin de elaman istihdam ederken ki bakış açısı bu anlayışta gelişiyor. Biz de üniversite demek ne yazık ki memuriyet ve iş kapısı demek olduğu için büyük bir arz ve talep oluşuyor haliyle de üniversite bitirmek de artık yeterli olmuyor. Bu süreç bir yarış ve acimasiz rekabeti de ortaya çıkarıyor. O yüzden sıkça yakindigimiz çocuklarımız yeteneklerinin farkına varamiyor gerektigi kadar oyunla vs ile içli dışlı olamıyor gibi olumsuzlukları dillendiriyoruz. Sözün özü bir ülkenin ekonomik anlayış ve yapısına bağlı olarak okul ve eğitim sistemi buna endeksli bir yapıda oluşur bizim toplum olarak hala memur olup devlette çalışma sistemi gibi geleneksel yapıyı koruma durumumuz bu sebepten ileri gelmektedir.
    amira
    hocam elinize sağlık harika yazmışsınız
     patiklipengui
     Herkes aynı fikirde de bir baştakiler aynı fikirde değil. Onlar şu an Katarlılara sınavsız tıp eğitimi vermekle meşgul çünkü.
      imcherry_
      yalnız teacher bey, ekonomi bize giriyor
       kisi
       Üniversitelerin yanında öğrencilerin de gelişmesi gerek. 'Öğretmen' ders anlatsın, dinleyeyim, not alayım. Notumu, kitabımı okuyup, tekrar edip öğreneyim. Sınavlarımı geçeyim, ödevlerimi yapayım. Olay bundan ibaret kalıyor çoğu zaman. Bu şekilde öğrenmezsiniz. Bu öğrencinin asgari düzeyde öğrenmesini sağlamak için yapılan bir şey. Siz üniversiteye gittiğinizde artık yetişkinsiniz. Kendi kendinizi üniversitenin sağladığı ekosistem ve zaman sayesinde eğiteceksiniz. Mesleğiniz odaklı olarak çeşitli konulara çalışacaksınız. Bu odağı fazla abartmayacak ve gerçekten yetişmiş bir insan olmak için diğer konularda da çalışacaksınız. Diğer öğrencilerden, akademik kadrodan yalnızca sosyal hayat, ders dinleme olarak faydalanmayacaksınız. Çalıştıkça sorularınız olacak, fikirleriniz olacak. Onlardan bu soruların cevaplanması, fikirlerinizin uygulanmasında rehber, destekçi olarak faydalanacaksınız. Onlardan anahtar kelimeler öğreneceksiniz. İşin teoriği yanında pratiği ile de ilgileneceksiniz. Özellikle mesleğinizde kullanacağınız yazılımları öğreneceksiniz. İş yerinde okulda karşınıza çıkan problemlerden farklı problemler çıkacak. Bu problemleri çözebilmek için de günümüzde en etkili konu bilgisayar yazılımları. Formülü, makrosu dahil Excel, Matlab vb. genel programları; Catia, SolidWorks gibi mesleki programları öğreneceksiniz. Basitçe de değil, ayrıntılı öğreneceksiniz. İşyerleri program bilgisi olana öncelik tanır çünkü eğitmesi gerekmez. Aylarca verim sağlayamayan değil, işe direkt başlayabilen biri olursunuz. Yani işin özeti kendinizi her anlamda geliştirmeniz gerek. Size ne öğretildiği ile sınırlı kalmamanız gerek. En son şunu da ekleyeyim üniversite sırasında B2 İngilizce + B1 başka bir dil öğrenmek için yeterli zamanınız olacak. Dil öğrenmeden okul bitirmeyin.
        nickiharuto
        Ellerine sağlık hocam güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Devamını bekliyorum kendi adıma. Teşekkürler.
         absurdizm
         bu girdilerden kasıt bize girmesi mi yoksa baksa bir şey mi
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.