Ekonomi Bakanı Olsanız İşsizlik Sorununu Çözmek İçin Atacağınız Radikal Adımlar
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sozdedegilgozde
   Ekonomi ve işsizlik ülkemizde giderek kötüleşen iki durum. Burada da işsizlikten yakınan arkadaşları görüyorum. Ekonomi kötüye gittikçe işsizlik de ne yazık ki artıyor. Özellikle de koronavirüs ile artan işsizlik sorunu tüm dünyayı etkisi altına aldı. Peki sizler bakan olsanız işsizlik sorununu çözmek için atacağınız adımlar neler olurdu?
    nergis
    En büyük sorunumuz şu ki üretmiyoruz. Konuyla alakası var mı bilmiyorum ama KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR ' den IYY KÖYLÜ MÜSÜÜN YAA ' ya dönüşümüz üretene olan saygının da bittiğinin göstergesi
     moonlight3rd
     Gereksiz insan kalabalığını ortadan kaldırırdım.
      jett
      Ben bakan olsam Atatürk'ün ileri görüşlü politikalarının izini sürer onun yapacaklarını yapmaya çalışırdım. Bir nevi hazıra konmak olsa da kendimi ekonomi bakanı olacak yeterliliğini görmüyorum. Zaten sorunda yeterli birikimi olmayan insanların sadece kendi çıkarları için büyük kararlar verip ülkeyle oyun oynaması değil mi ?
       mevsimlerdensnbahar61
       İşte bi atamadı o adımı
        gecekondu
        Hiçbir şey yapmazdım heralde. Hiçbir şey yapmadan da ekonominin çok düzgün olduğuna inandırılıyormuş çünkü..
         diocubiri
         Üretim yapardım. Emeklilere daha fazla maaş verip emekli oldukları halde çalışmamalarını sağlardım. Ztn otomatik olarak da işsizlik oranı ciddi bir şekilde düşmüş olurdu. Diye düşünüyorum ama ben bu konuda uzman değilim benimkisi sadece bir fikirden ibaret djdjdjdkdk
          patiklipengui
          Niye ki ya damat bey güzel yönetiyor gayet ekonomi tavan.
           damarcibasi
           Memleketin her yanı verimli topraklarla çevrili. Tarıma uygun arazilerde sözleşmeli çiftçilik yapar alım garantisiyle ciddi bir tarımsal istihdam yaratırdım. Hayvancılık için de teşvikler yaratır yerli verimli ırklarla yerli hayvan yetiştiriciliğini şart koşar ithalatı kademeli olarak sonlandırırdım. Topyekün kalkınmak için en baştan başlamak lazım. Tarımda hayvancılıkta çiftçiyi serbest piyasaya yem edip ötede yüksek teknoloji ürünler için kaynak yaratamazsın. Önce en baştaki senin nüfusunu besleyecek kesimi güçlendireceksin ki diğer sanayş alanlarında araştırma geliştirme çalışmaları için kaynak yaratma imkanı olsun. Hayvanı tarım ürünlerini ithal edeyim ama uçak yapıp satayımla ekonomi döndürülmez.
            ozanesi
            Başlık yanlış: İşsizliğin çözümü için radikal adım atmaya gerek yoktur. İşsizlik bir olgudur ve devletler bu kapasiteyi var olan ekonomik angajman içinde belirli bir seviyede tutmak isterler. İşsizliği bitirmek diye bir şey söz konusu olamaz. İşsizlik başlı başına ekonomik bir değerdir. Devletler bu değeri nasıl yöneteceklerine karar verirler sadece. Kapitalist devlet ve sosyalist devlet arasındaki fark da buradan ileri gelir ki işsizlik olgusuna devletin mi yoksa özel iştiraklerin mi çözüm (!) üreteceğine karar verilir.
             nunukafasi
             Bunun cevabına girişimcilik diyen arkadaşların önünü kesmek isterim :) Girişimcilikte kapitalizmin bir oyunudur. Amaaa nasıl çözerim diye düşününce de işin içinden bir çıkamadım. Zor soru. Ama gerçek bir cevap var ki torpille iş başına gelmiş ama hak etmeyen herkesi çıkarırdım. Belki sonra işler daha kolay çözülmeye başlardı.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.