Ekim 2020 Kadın Cinayetleri Raporu
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   eflayilmaz
   İçişleri Bakanlığı'nın proje sahipliğini üstlendiği Mayıs 2018'de KADES adlı bir uygulama geliştirilmiş. Uygulamanın amacı olarak bakanlık şöyle bir açıklamada bulunmuş: "KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar." Devamına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
   https://www.icisleri.gov.tr/kadin-destek-uygulamasi-kades
   İçişleri Bakanlığı KADEM tanıtımı
   Geçen hafta İçişleri Bakanlığı resmi Twitter hesabından bir tablo paylaşıldı. 2019 Ekim ayında hayatını kaybeden kadın sayısı 2020 Ekim ayında 28'den 24'e düşmüş. 4 kadın kurtulmuş harika. Kalan 24 kadın bir sayıdan mı ibaret peki? Geçen ay, tam bir ay içinde 24 kadın öldürülmüş. Gerçekten inanılmaz bir sayı. İstatistiklere baktığımızda bu ülkede hemen hemen her gün bir kadın öldürülüyor. Uygulamaya hiçbir lafım yok, en azından bir şiddet anında ulaşılma açısından bir çalışma yapılmaya başlanması çok güzel ama bu paylaşım beni oldukça sinirlendirdi. Uygulamanın tek başına yetersiz olduğunu göstermek yerine uygulama övmek ne kadar doğru? Bu paylaşımla bakanlık sanki kadınları birer sayı olarak görüyormuş hissine kapıldım. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Bakanlığın yaklaşımını nasıl değerleniyorsunuz?
    seksempatik_freud
    Kendi içinde gerileme yaşayan toplumlarda kadına şiddet ve cinayet artar. Toplumda istemsizce kadını geriye çekme, itaat ettirme amaçlı eğilimler başlar. Normal karşılanması için bu şekilde susturma çabası içine girilir. Kültür ve geleneğin içinde yer alması sağlanır. Bunun çözümü için de sığınabilecek tek şey yasalar, toplum normlarının değişmesi ve "insan" haklarına saygılı bir toplum.
     busrawashere
     4 kişi için gurur duyulacağına yarım milyon indiren ve uygulamayı indirmeye gücü olmayanlar için utansınlar
      peripedia
      Toplumun bel kemiği olan kadınları bu haberlerle, raporlarla anıyor olmanın bedelini gün gelecek hepimiz o kadar acı ödeyeceğiz ki. Yazık çok yazık.
       ozymandiase
       En azından görmezden gelmiyorlar artık diye düşünürken buna sadece dümdüz bir olay öldürülen kadınlara sadece bir sayı gözüyle bakıyor olmaları çok acı.
        pillowtalk
        Gerçekten bununla gurur duyup üstüne bir de düşüş oldu mu yazıyorlar? Yani olmasını sorun etmiyorlar. Böyle bir şeyi yazmaktan hicap duyuyoruz demiyorlar üstüne üstlük çok büyük bir meziyetmiş gibi reklamını yapıyorlar. Gerçekten çok yazık.
         samanyolundan
         karımdan şiddet görüyorum,uzun süre girmezsem buraya bilinki avrat beni öldürdü
          elzem1905
          Peki öldürülen kadınlarda neden bir işe yaramamış uygulamalar? Bir kadın olarak Türkiye'de yaşamanın zor olmadığı günler pek yakın değil.
           handeyakar07
           Dalga geçer gibi %14 düşüş yazmışlar.
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.