Eğitim Müfredatına Alınması Şart Olan Konular
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gizemino
   Yıllar içinde ülkeler ve beraberinde içinde yaşadığımız koşullar da güncelleniyor. Bu açıdan eğitim müfredatlarının hem ders olarak hem de konu olarak sık sık güncellenmesi gerekiyor. Özellikle liseye kadarki olan eğitimde öğrencilerine sınav stresi yaşatıp her şeyi ezberletmektense çok temel konuları öğretmek gerek diye düşünüyorum. Bunlardan biri kesinlikle cinsiyet ve cinsel eğitim. Çocuklara cinsiyetlerinin farkındalığı kazandırılmalı. Özellikle son zamanlarda artan pedofili göz önünde bulundurulduğunda kendilerine herhangi bir taciz ya da tecavüz girişimi olduğunda ne yapmaları gerektiği de onlara uygun bir dille öğretilmeli. Kendimizin farkında olmadan, hayata karşı savunmasız başlamak, birçok ders konusundan çok daha önemli bir problem çünkü çocuk çağda yaşadığımız travmaların izlerini hayatımız boyunca taşıyoruz.
    berat_albayrak_
    Hoşgörü ve Saygı Türk Tarihi (xiong-nu lardan 7 devlete kadar) Din Kültürleri(İsevilik, Musevilik, Hinduizm)
     moon-night
     ahlak kuralları
      mrsnl33
      Kadin ve erkeğin toplumun hiç bir alanında farklarinin olmadığı,birinin diğerinden üstün olmadığı bence çocuklara, küçük yaşlardan itibaren okullarda öğretilmeli.
       sairsel
       Okuma ve öğrenme alışkanlığı
        kimkibuu
        kesinlikle ve kesinlikle görgü kuralları dersi
         kafatamircisi
         Evrim teorisi Etimoloji Siyaset bilimi Varlık yönetimi Teknoloji dili ve terimleri Antropoloji
          monaiman
          Ben hiç tarih derslerinde doğru düzgün bir kadından bahsedildiğini görmedim. Mesela Türk tarihinin önemli isimlerinden Tormis Hatun anlatılabilinir. Pek tabii o da erkek hakanlar gibi güçlü ki devlet lideri olmuş. Neden konulmadığına gelirsek Ataerkil bir toplum yetiştirilmeye çalışılıyor bariz bir şekilde. Bir de İnsan hakları öğretilmeli kesinlikle.
           landscaper
           USD. "Dolarla ne işimiz var" ın acilen okullarda öğretilmesi lazım
            turuncumsu
            Cinsel eğitim
             domisek
             başlığı açanın yazdığı gibi, elbette pedagog ve eğitimcilerin belirleyeceği bir yaştan itibaren okullarda öğrencilere cinsel eğitim verilmeli. daha mutlu ve uyumlu ilişkilerin yaşandığı bir toplum için bu şart. ama o iş orada bitmemeli. aile içi eğitimle desteklenmeyen hiçbir müfredatın başarılı olma şansı yok. erkeğin kadına, çocuğa, hayvana ve hatta hemcinslerine taciz ve tecavüzlerinin önüne geçebilmek ise bambaşka bir konu. insanlara çocukluktan itibaren, özellikle ailede, 'rıza'nın, 'beden bütünlüğü'nün ve hem 'sosyal', hem de 'fiziki mesafe ile sınır'larının ne oldukları iyice anlatılmalı. tabularla her şeyi muğlaklaştıran, özellikle ergenlik dönemindeki gençleri korkunç kafa karışıklıklarına iten 'kapalı aile ve toplum yapısı'ndan vazgeçilmeli. ama bunların hiçbiri ha deyince olacak şeyler değil. ne insanlar, ne toplumlar bir günde değişmiyor, gelişmiyor. karşı tarafın 'rıza'sı olmadıkça her türlü seksüel davranışın sapkınlık olduğunun çocuk yaştan itibaren özellikle erkeklere ısrarla anlatılması iyi bir başlangıç olabilir. yoksa bu toplum pedofiliden de, zoofiliden de, ensestten de, taciz ve tecavüz vakalarından da daha çok çeker. felsefe-mantık-psikiloji grubunun da tekrar sahalara dönmesi dileğiyle.. ;)
              kanunizm
              Cinsel eğitim diyen arkadaşların görüşleri bana biraz sakıncalı geldi. Ama yanına 'Mahremiyet eğitimi' ve aile ile işbirliği eklenip iyi bir pedagojik yol izlenirse olabilir aksi halde olmamasını dilediğiniz şeyler yığınla gerçekleşir.
               rai1231
               Müzik türleri
                5dilbiliyomben
                kesinlikle cinsel eğitim ve ahlak eğitimi
                 tictactoe
                 Alınması gereken "konu" adı altında yazdıklarınız müfredat konusu değil, davranış/tavır. O bir alandır, müfredat değil. İkincisi ve en önemlisi konu almak yerine pek çok konu çıkarılmalı.. Kişisel fikrim.
                  samyeli90
                  Her çocuğun becerisi üzerine eğitim alması taraftarıyım ben
                   killforyou
                   daha önce de tartışılmıştı bu konu ve en çok hoşuma giden şey temel vatandaşlık bilgisiydi. yani mahkeme nedir, hakim-savcı ne iş yapar? vergilendirme nasıl olur, neden yapılır? "yatırım nasıl yapılır" dersi bile olmalı ya. bu çocuklar sadece bir şeyler ezberlemek için okula gitmemeli.
                    mutsuztospik
                    Psikolojik eğitim ve testi . Ögretmenlere cocuklara nasil yaklasacagini bilmeyen insanlar var hala
                     island_ada
                     kendi vücudunu tanıma ve cinsel eğitim, çoğu insan bunların ayıp olduğunu düşünüyorlar ama ayıp falan değil , öğrenmemek sağlık açısından zararlı oluyor ve insanlar ayıp diye doktora bile gitmiyor
                      rarero
                      eğitim enstitülerinin kıymetini bir kez daha anlıyoruz...
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.