65
23.12.2020
Ebeveynlerin Çocuklarını Nötr Cinsiyetli Yetiştirmesi Doğru Bir Karar mıdır?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   sedefartuny
   Dünyada böyle bir tartışma konusu var arkadaşlar. Çocuklarını biyolojik ve toplumsal cinsiyet kavramlarından azade yetiştirmek isteyen ebeveynler var. Aileler çocukların ilerleyen zamanlarda kendilerini farketmeleri ve hangi bedende ya da cinsiyette yaşamak istediklerine kendilerinin karar vermelerine imkan tanımak istiyorlar. Kanada'da bir çift Storm adını verdikleri bebeklerini 'cinsiyetsiz' yetiştirme kararı almışlar ve Storm’un kız mı yoksa erkek mi olduğunu açıklamamışlar. Yakınlarına gönderdikleri e-posta ile “Storm’un cinsiyetini paylaşmamaya karar verdik. Bunu ona seçim hakkı vermek ve özgür olmasını sağlamak için yapıyoruz.” Beş aylık Storm’un cinsiyetini sadece kendileri, bebeğin beş ve iki yaşındaki ağabeyleri, doğuma giren iki ebe ve ailenin yakın bir arkadaşı biliyor. Bu “büyük sırrı” bilenler de Storm cinsiyetini seçene kadar “çenesini kapalı tutacak”, kimse ona “kadınlık ve erkekliğin” gereklerini dikte etmeyecek." demişler. Angelina Jolie'de çocuklarını cinsiyetsiz yetiştirmek istediğini ve kendi kararlarını vermelerini beklediğini belirtmişti. Geçenlerde Armağan Çağlayan'ın programına katılan sosyal medya fenomeni Mika Can Raun'da buna benzer bir şekilde yetiştirildiğini, hem kadınlar hem erkekler tuvaletini kullandığını, çünkü ailesinden böyle bir ayrımı öğrenmediğini söylemişti. Ne diyorsunuz? Bu durum çocuklar için özgürlük mü yoksa sorun mu yaratıyor?
    karolunita
    hem sorun hem özgürlük yaratır bence
     monaiman
     Pedagoglara sorun ben nereden bilebilirim?
      ali-vercetti
      saçma salak bi olay. teyzemlerin komşusu kızlarını cinsiyetsiz yetiştiriyorladı. yazık, kızın sesi erkek gibi olmuştu ve barbie bebek ile oynamak istiyordu ama -aile sanki cinsiyetsiz yetiştirmek için baskı uyguluyordu- ailesinin bakışları altında oynayamıyordu. ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİ BOZAN Bİ OLAY kısaca..
       talihsizinteki
       insanlar kafayı yedi iyice
        peripedia
        Cinsiyetsiz yetiştirmek doğru değil bence toplumsal cinsiyet rollerini dayatmadan yetiştirmek daha mantıklı. Kız çocuklarına barbie bebekler almak, ona pembeler içerisinde bir dünya yaratmak ya da erkek çocuklarına sen aslansın, paşasın, göster pipini tavrına girmeden çocuk yetiştirmek daha sağlıklı olacaktır. Kendi bedenine, cinsiyetine ait olmadığını hisseden çocuklar için de her kararda yanlarında olduğunu beyan etmek, bu durumun yaşanabileceğini anlatmak yeterli olacaktır.
         detokssuyu
         Çocukta böyle bir durum sezmeden yanlış bence. Her çocuk bulunduğu cinsiyete ait olmayacak diye bir şey yok. Kadınlık ya da erkeklik dayatmadan iyi bir insan yetiştirme gayretine katılıyorum ama çocuklarının kendilerini bulmaları için yardımcı olmak gerek. Her şeyin sıfırlandığı, fabrika ayarında bir hayat yaratmak daha büyük sorun çocuklar için.
          hanmergen
          Ben gereksiz buldum bunu. Çocuk yetiştirme konusunda nötr olunması gereken mevzu din ve bir dereceye kadar siyasettir bence.
           dr.rock
           Bebekleri odaya koyuyoruz, kızlar bebeğe erkekler arabaya gidiyor. Ortalama bu. Cinsiyetsiz yetiştirmek diye bir kavram yok. Bu tür entellektüel saçmalamaların sevişmeyen, hayat gayesi çökmüş, benlik duygusu önde, magazinsel, kozmetik ruha sahip ebeveynlerin bu arzuları hobi olarak gördükleri bebelerine aktardıklarını düşünüyorum. Tartışma var demişsin, kaynak gönderir misin? Mümkünse bilimsel olsun.
            mrlawyerkk
            Doğrudur. Biyolojik cinsiyetine ait olmayan insanlar ne kadar zor dönemlerden geçiyorlar. Uzun süre ait olmadıkları bir bedene ait hissetmeye zorluyorlar kendilerini. Bu da psikolojik sorunları beraberinde getiriyor. Kendileri ile savaş veriyorlar, yanlış yaptıklarını, normal olmadıklarını düşünüyorlar. Anne baba da bunun önüne geçmek için bir kadın ya da erkek değil bir insan yetiştirmek için önemli olanın da bu olduğunu bildikleri için bu kararı almış. Bunda yanlış bir şey yok.
             doo
             Biraz yazılanlara baktım ve yine yurdum insanı şaşırtmadı. Abi okuduğunu anlamada niye bu kadar sorunlusunuz cinsiyetsiz yetiştirmek kız çocuğunu erkek gibi, erkek çocuğunu kız gibi yetiştirmeye zorlamak DEĞİLDİR. Cinsiyetsiz yetiştirmek çocuğu yönelimlerinde ÖZGÜR bırakmak ve ailesi olarak onun yanında olmaktır onu her konuda DESTEKLEMEKTİR ki bu her ailenin görevi
              gulfemkaya
              Bence kendi cinsiyetini tanıyarak büyümeli çocuk. Nötr bir şekilde büyüme çocukta cinsiyet kavramının oluşmamasına neden olabilir. Çocuğa toplumsal cinsiyet eşitliği öğretilirse bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Cinsiyet tercihlerinin de zamanla oluştuğunu düşünürsek böyle bir durumda ona destek olacağını belirtirse ebeveyn, çocuk zaten kendi başına karar alabilir
               cokbilmisdegilcokbilen
               Böyle bir şey nasıl olacak onu anlamadım? Artık çpcukları 3 yaşında kreşe yolluyorlar. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, o çocuk bir tarafa kayacaktır diye düşünüyorum. Ya hissettiği bedene, ya da başka bir bedene. Çünkü bir şekilde karşısına çıkacak bu durum. Bence cinsiyetsiz yetiştirme yanlış anlaşılıyor. Kız çocuğu diye araba almamazlık cinsiyetçilik. O çocuk o arabayı istiyorsa alacaksın. Çocuğuna sen erkeksin ya da kızsın demesen de o bunu hissedecek. Çocuk cinselliği ve cinsiyeti zaten daha gelişimin ilk evrelerinde hissediyor farkında bile olmadan. Bunlar baya anal, oral ve genital evreler daha ilk bebeklik yani. Eğer çocuk başka bir cinsiyete dahil olmak istiyorsa bedeninden başka, cinsiyetsiz yetişse de yetişmese de zaten bunu fark ettirecek. Bu şekilde bence kimlik karmaşasından başka bir şey olmayacak
                keladam
                belli cinsiyet rollerine göre yetiştirmemek gerekir, çocuk ne istiyorsa ona yönelmeli. renkler oyuncaklar kıyafetler cinsiyetsizdir
                 damladamlo
                 Bi şeyi dayatmak zorunda değilsin ama cinsiyetsiz yetiştirmek de ne bileyim. Girip pisuvara mı işicez napcaz?
                  aslanburcubirisi
                  Kimlik karmaşası yaratır. İşe yaramaz.
                   caresizcare
                   😱😱😱🙊🙊
                    kania_
                    Hiçbir ebeveynin çocuğunun cinsini değiştiremez. Allah ne yarattıysa o. Ama çocuğu istiyorsa napim olabilir. Ama kimsenin cinsiyeti zorla değiştirilmemeli
                     pazartesi
                     Cinsiyetsiz derken 'öğrenilmiş cinsiyet'siz. Çocuğa cinsiyetini söylemez ve herhangi bir beklenti vs çocuğa söylenmezse çocuk zaten 5-6 yaşında cinsel organını keşfetmesiyle kendi cinsiyetinin farkına varacak ve 6-7 yaşındayken latent döneme girişiyle hissettiği cinsiyetin gereğini hastalıklı kurallardan arınmış şekilde gerçekleştirecektir. Ancak bu durum çocuğun yöneldiği tutumları da törpülemeye varırsa çocuğun psikolojisi düzelmemek üzere bozulur. Taib bunlar teorik bilgi. Pratikte ise çocuğunuz deney faresi değil hastalıklı beyinler ya.
                      makeup_alp
                      Ö Z G Ü R L Ü K
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.