Ebeveynlerin Çocukları Sürekli Korkutup Onları Özgüvensiz ve Korkak Bir Bireye Dönüştürmesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   ulanayca
   çocukken ne yapsak sakın onu yapma çok tehlikeli dendi. sürekli ama sürekli bize tehlikeli dünyayı resmettiler. yok efendim camdan sarkma aşağı düşüp boynunu kırıp ölürsün. koltukta zıplama bileğini büküp sakat kalırsın. dondurma yeme hasta olursun. hemen hemen her hareketimiz sınırlandırıldı. süreki diken üstünde korka korka büyüdük. e tabii bu da özgüven eksikliği yarattı. bizi slav kültürüyle yetiştirip buz gibi sulara atıp uçurumdan sallandırsalardı demiyorum ama en azından bi ortasını bulsalardı keşke
    gregory_
    Hos geldin var burda iki Slav biri ben:)
     sedefartuny
     Biz ona anne-baba olmak demiyoruz. Biyolojik olarak bir çocuk sahibi olmuş ama çocuk yetiştirmekten bir haber insanlar diyoruz. Çocukların dünyalarını karartıyorlar bu tavırlarla.
      eflayilmaz
      Kedi köpek görünce dokunma dokunma diye çıldıranlar var bir de kendileri korkuyorlar çocuklarına da asla sevdirmiyorlar onlar da büyüyünce korkuyor falan filan. Çok yorucu bir döngü ki bu en basit örnek. Ozguvenli olmak için verilen çabanın haddi hesabı yok
       dikistutmaz_sabri
       tehlikelerden çocuğunu korumak ayrı bişey çocuğunu süt çocuğu gibi yetiştirmek ayrı birşey.what doest it means of this subject?😅
        asit
        Koruma güdüsüyle- çocuğun olağan davranışlarına dahi tepki vermek, aldığı her kararı sorgulamak veya sıkça eleştirip düzeltme yapmak, çocukta kalıcı biçimde 'beceremiyorum, bu işi bilmiyorum, yapamıyorum' hissiyatına yol açabilir. Yine aynı emniyet, koruma ve 'çocuğum yorulmasın' gibi gerekçelerle çocuğun tek başına bir şeyler yapma sorumluluğunun elinden alınması da özgüven sorunlarına sebep olabilir.
         eski_bi_tanidik
         Ya da çocuklar dayakla büyür anlayışı 🙄 "bir şey yaparsan Allah taş eder" 🙄 Surekli bi kıyaslama "bak şunun çocuğu her işi yapıyormuş" 😒 Hele "cevap verme" 😬 Bir de ağlama diyenler var. Iste bunların hepsi cahil ebeveynlerin yaptığı şeyler.
          rezilbiryasam
          Çocuklarını ağırbaşlı, uslu yetiştirdiklerini düşünüyorlar ama çocuklar iki kelimeyi bir araya getiremiyor, düşüncelerini aktaramıyor, topluluk karşısında çekiniyor yanlış bir şey yapmaktan, söylemekten. Bir de özgüvensiz büyüyüp başkalarının özgüvensizliğinin ekmeğini yiyip egolarını tatmin etmeleri var. Bak ben bunu yapabiliyorum ama sen yapamıyorsun, ezik gibi.
           kisi
           Tehlikeli şeylerde uyarmalarında bir sıkıntı görmüyorum. Toplum tehlikeler konusunda belirli bir bilgi birikimi edinmiş. Yeni nesillere bunu aktarmayıp onları deneme yanılmanın kucağına atmaları mantıksız bir şey. Sıkıntı olan kısım bu uyarıların basit yapılması. Evet, hayır, yap, yapma ile kısıtlı olmamalı. Çocuklara işin mantığı, sebebi, sonucu, teknik bilgileri de öğretilmeli. Yani basit emirler yerine düzgün açıklamalar olmalı. Çocuğa düzgün bilgi aktarabilmek için de aileler de kendilerini bu konularda geliştirmeli, sorgulamalı. Tehlikeli gözüken şeyler aslında tehlikeli olmayabilir. Bir diğer sıkıntı da tehlikeli şeyler var diye çocuğun hayatını çok kısıtlamak. Çocuğu koruma işi dengeli yapılmalı. Hayat kalitesini baltalamadan korumak gerek. Ayrıca belirtmek isterim ki her şeyde aileleri suçlayıp bırakmamak gerek. Artık yetişkinseniz neyden korkup kormayacağınızı kendiniz yönetebilirsiniz. Ailenizin sizi yetiştirdiği kadarı ile sınırlı kalmanıza gerek yok. Bir saatten sonra kendi kendinizi geliştirebilirsiniz ve geliştirmezseniz sorumlusu sizsiniz.
            badideasensei2
            =Ben Ama bir şekilde bunu değiştirmeyen çalışıyorum halen bir şey olacak diyorlar belki bunda haklılar ama yinede kendim hata yapıp göreyim doğruyu yanlışı.
             absurdizm
             sağolsunlar ebeveynlerim beni öyle yetiştirmediler. her şeyi yaptım ve yanlışların ne olduğunu kendim gördüm. zor durumda kaldığım zamanda yanımda oldular. teşekkür ediyorum onlara
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.