30
25.9.2020
Dünyada Bir İz Bırakamadan Ölmek
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   okadin
   Ticari kaygılar, bencillik derken Dünyamız için hiçbir şey yapmadan geçip gideceğiz belki de hayattan. Bir çocuk Dünyaya getirmek, onu elinden gelen en iyi şartlarda yetiştirmek bir iz bırakmak evet ama onların yaşayacağı, şekillendireceği Dünya için ne yapıyoruz? Hiçbir şey. Kendimize bile faydamız olmayan bu kapitalist düzende ne yapabiliriz o da ayrı bir tartışma konusu tabii.
    gregory_
    Sokak hayvanları ve lösev için iz bırakabildiğimi düşünüyorum, fikir olsun. Savaş çıkaranlar da geçiyor tarihe.
     meyvesebze
     Ben biraktim Hergun wcye cikiorum Toprak oluo.Dunyada kalcak hepsi
      utumasasiilekayanadam
      Ağaç dikin yeğenim hayrat yapın
       nobodyy1
       umarım kötü iz'den bahsetmiyorsun?
        cinayetvaraga
        illa fiziksel bir şey bırakmanın lüzumu yok. Akıllarda kalmak da önemli, güzel hatırlanmak, gönüllerde kalmak. Ben ve ailem her sene bir çok öğrenciye burs veriyoruz. Ve bu çocuklar mezun olup iş güç sahibi oluyorlar. Seni arıyorlar, yeri geliyor seninle iş yapıyorlar, sen onlara yaptırıyorsun. Bu çok gurur verici. Ve bunun tatmini çoğu şeyde yok.
         peripedia
         Kardeşim yok ama yakın çevremdeki çocuklar üzerinde iz bıraktığımı düşünüyor. Her konuda onlarla konuşabiliyor, fikir paylaşımında bulunabiliyor ve elimden geldiğince onları doğru yönlendirmeye çalışıyorum.
          eski_bi_tanidik
          En çok korktuğum şey de şu dünyada boş boş yaşayıp hayatı yaşayamadan boş yaşayıp göçüp gitmek. Çok kötü çok çok kötü
           azginteke
           Dünyadaki çoğu insanın başına geldiği gibi benim de başıma geleceğini tahmin ettiğim hadisedir. Açıkçası çok da umrumda değil. Ben öldükten sonra adımı ansalar da anmasalar da ben ölmüş ve her şeyden habersiz olucam. Yaşarken eğlenmek, mutlu olmak benim için daha önemli.
            sedefartuny
            Ne kadar sıradan insanlarız değil mi? Hiçbir dediğimiz tarihe geçmiyor. Dünyada iz bırakıyoruz aslında. Su ayak izi, çevre kirliliği, kötülük. Toplumu iyileştirmek için bir şeyler yapabilsek, öğrenebilsek, öğretebilsek. Dünyamız için de iyi izler bırakabiliriz belki. Biz o şansı kaybettik ama umarım gelecek nesiller değerlendirebilir. Bu şans içinde bugün yine bizim iyi çocuklar yetiştirmemiz gerek.
             sozdedegilgozde
             İz bırakan insanların yazarlar, şairler olduğunu düşünüyorum. Bu konu da da bence birçok iz bırakanlara göre çok etkililer. Sadece o dönemi değil yüzlerce yılı kapsayan bir iz bırakıyorlar. Hepsi de her okuyucu da bambaşka etkiler izler bırakıyor. Bu muhteşem bir şey değil mi? Ben de izlerini bırakan o kadar çok yazar ve şair var ki...
              roxannee-
              Aklıma şu soru geldi. Neden iz bırakmak gibi bir derdimiz var. Eminim herkes bunu ister ama kimse bunun için çaba harcamaz. Ancak yine de iz bırakmak neden önemli? Kendini kanıtlama çabası olduğunu düşünüyorum temelinde. Ve iz bırakmak isteyenlerin hepsi bunu toplum için insanlık için faydalı olsun diye yapmıyor. Diktatörler de bu işi gayet iyi beceriyor. Belki de iz bırakmak değil de kendimizi var etmek daha önemlidir.
               cokbilmisdegilcokbilen
               Pek çoğumuzun yaşayacağı şey ..
                dorahephaklidir
                direk " boşa yaşıyoruz hammmınaaaa dedirtecek gerçek.....
                 zodyakli
                 Bir arkadaşım der ki iz bırakmak için önce yara açmak gerekir. Ama ben fallarımla iz bırakıyorum insanlar üzerinde.
                  dr.rock
                  Gençler, örgütlenin, eylemleşin, farklı görüşlerde bile olsanız hak için birleşin Yoksa Seçilmiş krallar acımaz Sker
                   zimbo
                   en azından bir hayrat yaptırabilsem diye yana döne uğraşıyorum
                    fuckerfukara
                    yüzde 99.9555 lik dilim
                     rarero
                     Sanırım hayattaki en önemli amaçlarımdan biri de bu. Dünyada bir izim olsun istiyorum. Bunu da ortaya attığım ve ispatladığım fikirler ile olmasını istiyorum. İnsanlar -belki o kadar yıl yaşayabilirse dünya- yıllar sonra da benim fikirlerimi okusunlar, üstüne bir şey katsınlar, eleştirsinler. Yeni ufuklar açayım istiyorum zihinlerde. İz bırakamadan ölmek varoluş sancısını daha da arttırır gibi geliyor bana. Varsın ama hiç olmamış gibisin. Korkunç.
                      ozcan-atalay
                      İzden kastınız karbon ayak izi bırakmadan gitmek ise büyük marifettir.
                       kisidegildisiii
                       15-16 yaşlarındayken gerçekten bu dünyaya bir iz bırakmadan göçüp gitmicem ben falan diyordum. Yaşadığın coğrafya senin hayallerini bir güzel dürüp büküyor sonra da eline veriyor vallahi. Dünyayı değiştirmek için önce kendi hayatını değiştirebilmek gerekiyor kanımca. 30'lu yaşlarıma geldim, hala yapabildiğim tek şey para kazanmaya çalışmak, iki kuruş pirim alınca mutlu olmak. Bu şekilde çooooook zor
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.