Dünya Nasıl Kendi Kendine Dönebiliyor?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   hesapsilindi00
   Hep sorgulamışımdır.. lâkin tatmin edici bir cevap alamadım. Bir de şuraya yazayım dedim. Dünya gezegeni canlı mıdır? Mesela bitkileri düşünün. Normalde konuşmazlar hareket etmezler fakat bilime göre onlar canlıdır. Dünya da bir bütün olarak böyle midir?
    torodepresto
    Biz döndürüyoruz. Uçaklar ve otobüslerin rüzgarı sebebiyle dönüyor.
     namanam06
     Al sana tatmin edici cevap
      sirius-prensesi
      Dünya temel olarak taş ve topraktan oluşuyor diyelim kısaca. Ve bunlarda bolca organik madde bulundursa bile kendileri yaşıyan bir organizma değildir. Atp harcamaz, protein sentezlemez, beslenmez, üremez, boşaltım yapmaz ve uyaranlara tepki vermezler. Ki bu saydıklarım canlı olmanın temel şartlarıdır.
       samyeli90
       Canlı değil sanırım hiç düşünmedim açıkcası bir yörüngesi var ona göre dönüyor bilimsel bir açıklama yapamam
        zeynos-i
        Dünya'nın hızının hissedilmemesinin nedeni atmosferle birlikte dönmesidir. Dünyanın kutuplardan geçtiği düşünülen ekseni etrafındaki günlük hareketi sonucu gece ve gündüz meydana gelir. Dünya, ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner.
         fuind
         Bu sorunun net bir cevabı yok sadece teoriler var. Basitçe değinecek olursak: Güneş sistemi en başta gaz ve toz bulutundan ibaretti. Gezegenimiz de yeni doğmuş bir yıldızdı. Zaman içinde uzay boşluğunda hareket eden gaz ve toz bulutları çökmeye, yığılmaya ve çarpışmaya başladı. Çarptıkça birleşti, birleştikçe belli bir yörüngede dönmeye başladı. Bu çarpışma ve yığılmalar gezegenleri, yıldızları, güneşi vs oluşturdu. Güneş sistemin merkezinde kaldı ve diğerleri (gezegenler, uyguları, asteroitler, kuyruklu yıldızlar) yine bu dönme yönünde aynı eliptik eksende uzandı (aşağıdaki resimde görüldüğü gibi). Ek bilgi: Uzayda da çok düşük miktarda olsa da sürtünme olduğu düşünülmektedir ve gezegenlerin dönüş hızları bizim farkedemeyeceğimiz kadar az şekilde azalıyor. 100 yılda günler 2 µs kadar daha arttığı düşünülüyor. Bitkilerin hareket etmediğine gelince, bitkiler hareket ederler. Böcek yiyen bitkiler, ezan çiçeği, ayçiçeği vs.
          sana_diyom
          Ben buradan üflüyorum. Hayatınız ellerimde nihahah
           a.l.p.o.l.l.o.n
           Her şeyin birbirine zincirli bir şekilde hareket ettiğini varsayma zaten öyle :) neyse şimdi diyeceklerim sadece Dünya için değildir: Var oluşumuzda moleküler olarak bir bütün haline gelerek organizmalar oluşmuştur bu organizmalarda en sağlıklı biçimde bir araya gelerek gelişmiştir ki gezegenlerin kendi etrafında dönme sebebi budur. Toprağın içerisinde milyonlarca mikro canlı var olduğunu düşünürsen uzayda sonsuz nüfus bulunmakta istersen ''Uzay boşluk mudur ?'' sorusu ile sana daha tatmin edici cevaplar verebilirim ama bu sorunun cevabı özetle Dünya vücudumuz gibi tek bir varlık fakat içinde birçok varlık var ve var olan ruhta onun var olmuş kütlesel enerjisi (Basitçe anlatabilirdim ama detayları severim)
            uykunobetcisi
            Baya iyi açıklamalar var he kanıta dayalı, ip var desem linç yer miyim onu düşünüyorum.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.