Dünya'da Kullanılan İlk Doğum Kontrol Yöntemi: Kayıp Bitki Gizemli Silphium
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   bisosyolog
   Dünya üzerinde seks her daim var olmuştur. Özellikle de ahlak normları bu kadar ön planda değilken, cinsel ilişki sürekli olarak yaşanırdı. Ancak insanlar seksi keşfetmiş olsalar bile bebeğin nereden geldiğini tam olarak keşfetmemişlerdi. M.Ö. 400'lü yıllara kadar bu böyleydi. Ancak daha sonra insanlar seks yapmak ama çocuk sahibi olmamak istedi. Antik Yunan'da çobanlar, koyunlarını otlatırken, bir bölgeden yemek yiyen hayvanların üreyemediğini fark etti. Çünkü yedikleri Silphium idi. Silphium genel olarak üremeyi engelleyen bir bitki. Elbette kesin değil, ancak o zamanlar için mantıklı bir doğum kontrol yöntemiydi. Aynı zamanda lezzetliydi, o nedenle yetiştiği yer olan Cyrene'de severek tüketilmeye başlandı. Bu arada bitkinin orijinal hali kalp şeklindeydi, üremeyi kısıtladığı gibi afrodizyak etkisi da yaratıyordu. O nedenle de bugünkü kalbe şeklini verenin bu bitki olduğu söyleniyor. İnsanlar bu bitkiyi "Tanrıların hediyesi" olarak nitelendiriyordu. Çünkü hem doğal viagraydı da. Sonrasında ne mi oldu? Uzun yıllar ticareti yapıldı her yerde kullanıldı. Şiirleri şarkıları söylendi. Sonra bir gecede kayboldu. Kimse ne olduğunu bilemedi. Tabi bugünkü verilerle büyük ihtimalle çok fazla tarımdan dolayı nesilleri tükendi. Ancak o dönem eğlenceye çok yöneldiği için cezalandırıldıklarını düşündüler. Yıllarca arandı Silphium. Ancak sadece bir adet sapı bulunabildi. Tohumları ise rivayete göre, bitki iki zıt cinsiyettin tesadüf eseri harmanlanmasıyla oluştu. O nedenle de bir daha bu tesadüf gerçekleşmedi.. Gizemli ve sihirli olduğuna inanılan bitki böylece dünya sahnesinden erkenden ayrıldı.
    takmazuguramatakar1
    Başlıkla ilgili değil özür dilerim ama az önce listerine cool mint yuttum biraz bi sıkıntı olur mu acaba sormak istiyorum (la niye gülme emojisi attınız ciddi soruyorum karnım ağrımaya başladı)
     takmazuguramatakar1
     Doğanın mucizeleri bitmiyor..
      gregory_
      Ilk olarak Inkalarin seksten önce erkegin sicak suda oturmasinin ise yaradigini bulmuslardi diye duymustum. Bu bitkiyi duymamistim.
       eo110
       Üremeyi engelleyen bir bitki olduğundan ötürü kendi üremesini de engellemiş olmasın. Gayet düz mantık,saçma mı oldu ? 🙂
        ilmer
        enteresan...ufkumuzu açtı bu bilgi
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.