Duck Hunt Oyununda Tabacanın Çalışma Prensibini Açıklıyorum Toplanın!
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   miller
   Çocukluğumun sırrını çözmenin mutluluğunu yaşıyorum şu an resmen haha. yani duck hunt oynamayan varsa üzgünüm ama bi zahmet bilsin şu güzelim oyunu. az tabancı kırmadık sayesinde. gerçi yalan söylemeyeyim şimdi, tabancayı kırsak yenisini alma şansımız bugünkü kadar kolay değildi. internetten sipariş edemiyorduk. atarici abiden gidip alıyorduk tabii ki o zaman her şey çok daha kıymetli olduğu için öyle çok hoyrat kullanmıyorduk hiçbir şeyi. Duck hunt'ı kısaca hatırlatayım, kendi aramızda ördek vurmaca diyorduk. Ekranda toprak zemin, yeşillikler, ağaç ve uçuşan ördekler vardı. elimizde de bir tabanca ve de tabii ki şrfsz köpeğimiz... şrfsz diyorum çünkü o gülüşü hatırlayanlar bana hak verecektir. her vuramadığın ördek sonra çıkıp kıhkıhkıh
   https://www.dkoldies.com/product_images/uploaded_images/feb2016friggindog.jpg
   gülerdi
   şrfsz. ördekler pırrr diye uçmaya başlar ve her bölüm geçtiğimizde daha da hızlanırdı. bu sırada biz de vurmaya çalışırdık. ama şöyle bir sorun var, yani o zamanki teknolojiyle bunu yapmak neredeyse imkansız geliyordu gözüme. kafasına göre vuruyor ördeği zannediyordum ama işin harika bir mantığı varmış.
   https://i.redd.it/plcx4dxrps911.jpg
   Nintendo
   'nun yapmış olduğu tabanca (light gun) ördeği vurmak için ne bileyim kızılötesi bir ışın göndermiyormuş ekrana. tam tersine ekrandaki ışığı algılıyormuş. diyeceksiniz ki ekran zaten rengarenk ışıklı zaten. ne alaka şimdi? tam biz tabancanın tuşuna bastığımız sırada anlık ekran kararıyor ve sadece ördeğin olduğu yerden ışık veriliyor. gördün mü?
   https://imgur.com/a/w52ijL7
   şekil 1a
   https://imgur.com/a/ckPm7St
   şekil 1b
   bu kadar basit işte. yani arada sırada rastgele sıkınca da ördeği vuruyordu ya, muhtemelen o zaman tabancanın namlusunu ışığa doğrultmuşsunuzdur. adanalı kardeşlerim bu tabancayla güneşe ateş etse yani bütün ördekleri vurarak oyunu bitirirmiş yani hehe. oh beeee. çocukluğumun merak ettiğim sırrını çözmenin mutluluğunu yaşıyorum. siz de yaşayın istedim :)
   https://www.youtube.com/watch?v=x-daxzVxrQI
   buradan hasret giderebilirsiniz :)
    suphelihoroz
    yani bunun sırrının 2021'de çözümüş olması muhteşem, demek hala bir şekilde oynayan var. 1980'ler aradı atarilerini geri istiyorlar
     killforyou
     köpek pis pis gülerken, köpeğe ateş eden kardeşlerim benim. yalnız değilsiniz. valla ben son zamanlarına yetiştim bu oyunun. çok güzeldi.
      mrsnl33
      Hatırlıyorum bunu ya.Bunun yüzünden sinirlenip az tabanca kirmadim😂😂😂
       yagmurals
       hiç oynamadım ama hatırlıyorum bunu abimin oyuncakları arasında vardı. güzel oldu bunu bi söyleyeyim kendisine ufku açılsn 😋
        sedefartuny
        Ben neden bilmiyorum bu oyunu? Çok mu gencim yoksa çok mu yaşlıyım? Gerçi görsellere bakınca biraz anımsıyorum sanki ama net hatırlayamıyorum. Annemi biraz sıkıştırmam lazım benim başladığım tüm oyunları o oynadığı için kesin biliyorduk. Tetris alamıyorduk bir ara kadının elinden.
         furkanbozkurt
         Lan yıllar önce abimle oynardık bu oyunu. Ben yenilince kafama vururdu şerefsiz. Hey gidi günler heeeeey
          astrogurl
          Ayyy oynarken kafayı yiyordum ya. Şimdi tekrar oynayasım geldi bu bilgilerle kikikiki
           metin-akalp
           Bu oyun 1984 yılında çıktı ve merak etmeyin bu sır 1984 kez çözüldü. Senelerdir aynı muhabbeti okurum. Hepsinde de sanki ilk kez keşfedilmiş gibi anlatılıyor. Bizim jenerasyon bunu daha oynarken fark etti. Nedeni çok zeki olduğumuzdan değil. Çünkü eski makinelerde tabancanın tetiği basılı tutulduğunda oyun donar ve ekranda sadece beyaz kare kalırdı.
            lillafured
            hep kızılötesi diye düşünüp araştırma gereği bile duymamıştım. aydınlandım :D güzel içerik olmuş eline sağlık.
             burakb_
             Vay be. Ben o dönemde düşünme yöntemine hayran kaldım. Cidden günümüz teknolojisinden tek farkı anlık ekran kararması. Böyle yaratıcı çözümler acayip hoşuma gidiyor mühendislik okuyasım geldi baştan bak.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.