Dolar Nasıl Düşer?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   fuzbing
   Fikirlerinizi alalım. Hep eleştiriyoruz, nasıl yükseltildiğini izliyoruz. Nasıl düşeceği konuşulan son şey oluyor maalesef. Buyrun;
    alengirik
    Doların nasıl düşeceği sorusunun tek bir matematiksel yanıtı var. Cari dengeyi pozitife döndürerek. Yani devlet ve halk kazandığından azını harcayıp tasarruf etmeye başlarsa dolar düşmeye başlar. Bugün devlet de halk da borçlanarak büyümeyi tercih ediyor. Devlet de halk da bir kredi kartından para çekip diğer kredi kartının borcunu ödeyen batık adamlar gibiler. Cari dengeyi pozitife çevirmenin 2 yolu var. Ya harcamalarınızı kısıp cari fazla vererek tasarruf ederek ülkede dolar birikmesini sağlayıp artan dolar ile doların fiyatını düşürürsünüz. Ya da ürettiğiniz katma değeri harcamalarınızdan daha hızlı arttırıp ihracatta fazla katma değerle fazladan kazandığınız paralar ile cari fazla verip artan dolar ile doların fiyatını düşürürsünüz. Bu ülkede sürekli neden devlet arabadan %200 vergi alıyor geyiği var. Nedeni çok basit, talebi düşürerek yurtdışına kaçan parayı ve cari açığı düşürmek. Devlet yurtdışına 1 mercedes parası kaçırmak için 2 mercedes parasını da devlete vermen gerektiğini söylüyor. Çünkü 1 mercedes ithal ederken verdiğimiz parayı yerine koymak için 100 bin tişört ihraç etmemiz gerekiyor ve bunu başaramıyoruz. Yeni devlet topladığı vergileri ve aldığı borçları inovasyon yaratacak teknolojilere katma değer üretenlere teşvik ve destek olmak için kullanmıyor. Onun yerine bu devletin kaynaklar müteahhitleri betona yatırıp cukkalanırken cari açığı azaltmak için ithalat üzerindeki vergiyi arttırıyor. Bu ülkenin kurtuluşu ve doların düşüşü yüksek katma değer yaratmaktan geçer. Dünya çapında global markalar yaratmaktan geçer.
     theguard
     https://www.youtube.com/watch?v=Vs400AlS6Lk
     tek çare
      kafatamircisi
      Dolar düşmez. Aslında yükselmiyor da, 1 dolar hep 1 dolar 1 dolar=1 birim yani Tl nin döviz kuru karşısında değer kaybetmesidir. Şu 128 milyar dolar kimlerin ceplerini doldurduysa hepsini değil bak yarısını satsinlar 20 milyar satış yap noldu bir anda piyasada sert bir dalgalanma oldu merkez bankası döviz rezervi kazandı sat bi 20 milyar daha sonra sat bi 20 milyar daha vaaay amk merkez bankasında dolar varmış olacak ondan sonra bak 1 dolar 5tl olmazsa ben bişey bilmiyorum.
       sairsel
       https://youtu.be/8Dd_RUw970k
       https://youtu.be/8Dd_RUw970k
        esseref
        düşmeeez
         minmina
         reis çok önceden sunmuştu böyle bir öneri hahahaha
          makeup_melis
          2023 😂
           notuds
           üretim yaparak.. ithalatın köpeği olmadan yaşamak.. evet 90 larda ekonomi kötüymüş borç batağındaymışız evet. ama ithalatı düşük tutup hizmetlerin boğazını sıkarak harcamalardan rasarruf edip enflasyonu minimumda tutmuşlar.. hesap edilemeyen şey para akışıydı.. bugün bizi bu boktan kurtaracak ilk şey üretim ve sonrasında da güvenilir yatırım ortamı.. 2012 den sonra bu ortamı yitirdik..
            montana_
            İhracat yapıp ülkeye dolar sokmamız lazım.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.