Diyanet'in Planı: Okul Öncesi Kur’an Kursları Zorunlu Eğitimden Sayılsın
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Diyanet İşleri Başkanlığı, 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirecek. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitimle ilgili yaptığı yeni planlar ortaya çıktı. Bu planlar Diyanet’in 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’na yansıdı. Raporun, 'Eğitim Hizmetlerine Yönelik Planlanan Faaliyetler' bölümünde Kur'an kurslarının örgün eğitim sisteminin bir parçası olmasına yönelik somut bir hedef yer aldı.
   https://www.dw.com/tr/diyanet-i%C5%9Fleri-ba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-kuran-kurslar%C4%B1-zorunlu-e%C4%9Fitimden-say%C4%B1ls%C4%B1n/a-59191858
   DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre
   , raporda, buna ilişkin '4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik MEB ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirilecektir' denildi. Diyanet’in bu hedefi hayata geçirilirse Kur'an kursları ilköğretim sisteminin ilk basamağı haline gelecek. Yurtlar, üniversiteler, cezaevleri ve hastanelerde kurslar açılacak Diyanet, Milli Eğitim Bakanlığı gibi 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Kur’an Kursları Uygulama Esasları hazırladı. Bu esaslar içerisinde Ali Erbaş’ın açıklamalarının dayanağı da yer aldı. Esaslar’ın 'Gençlere Yönelik Yaygın Din Eğitimi' başlıklı bölümünde, hastane, gençlik merkezleri, cezaevleri, hastanelerde kurslar açılacağı şöyle ifade edildi: 'Örgün eğitime devam eden gençlere yönelik yaygın din eğitimi faaliyetleri kapsamında yaş gruplarına göre uygun sınıflar oluşturularak İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Hafta Sonu Öğretim Programı ile Camilerde Kur’an Öğretimi Hafta Sonu Kur’an Kursları Programı ve Kur’an Kursları Yurtdışı Misafir Öğrenci Öğretim Programı öncelikli olarak uygulanacaktır. Ayrıca, TDV öğrenci yurtları, gençlik merkezleri, cezaevleri, hastane, YURT-KUR, üniversite kampüsleri vb. yerlerde gençlere yönelik D grubu Kur'an kurslarında İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Hafta Sonu Öğretim Programları açılabilecektir.' Kurslar için ortak müfredat Öte yandan Diyanet, 4-6 yaş grubu yaz Kur'an kurslarına yönelik öğretim programının etkin yürütülmesi, uygulamada birliğin sağlanması amacıyla programa uyumlu bir ders materyalinin hazırlanması kapsamında bir komisyon oluşturdu. Kur’an kursu öğreticilerinden oluşan komisyon üyeleri, bu amaçla taslak metinleri hazırladı. Taslak metinlerin değerlendirilmesi işlemleri sürüyor. Diyanet'in yeni eğitim-öğretim yılında birinci dönem 13 Eylül'de başladı, 23 Ocak 2022’de sona erecek. 24 Ocak-6 Şubat tarihlerinde yarıyıl tatili olacak. İkinci dönem ise 7 Şubat’ta başlayacak ve 12 Haziran’da sona erecek. 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı Kur’an kursları açılış programı 13 Eylül 2021 Pazartesi günü Diyarbakır’da yapılmıştı. Törene, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katılmıştı.
    lutfen-ama
    Hastahanede kurs nasıl bir kafa, zorunlu eğitim ne demek, başka bir dine mensup olanlar peki ya da herhangi bir dine inanmayanlar? Diyanetin kelime anlamını bilmiyor mu bu herif ya?
     me_out_bye
     Vereceğiniz eğitimi skm. Eğitimsiz kişiler eğitim vermeye çalışırkene.
      ofkelisirine
      şu diyanet işleri milleti bi salsın artık ya. kafalarına göre haramı günahı belirliyolar. bi el atmadıkları okul öncesi çocuklar kalmıştı. zorunlu kuran dersi muhabbeti yapıcaklarına din öğretmenlerini düzgün eğitsinler. örümcek kafalı olanları din öğretmeni yapmasınlar örneğin. gerçekten dinimizin öğretilerini doğru bilen ve aktaran kişileri öğretmen yapmaya odaklansınlar.
       android_dahaiyi
       bu ülkede herkes müslüman değil, olsa bile bunu istemeyen insanlar da var
        cinayetvaraga
        Gözümü açtım, telefonu elime aldım 2 tane diyanetli dio gördüm, görmez olaydım. bu kadar mı hayatımızın içindesiniz ulan?!
         avcikizhamide
         SİKERİM YAPCAN İSİ SENİN GERİZEKALİ KENDİNİ İNSAN SANAN CİN S**MİS PİC,DEFOL GİT
          absurdizm
          Sözün bittiği yer. Ben ne diyeceğimi bilmiyorum
           hayalperestbirii
           çokkk güzel ben sizin eğitiminize iyice şetiat ülkesi olup cıkıcaz küçük yaşta insaların kafasına gir çok zekısınız siz ya
            abdes_terligi
            diyanetin var olması bile saçma aq zarardan başka bir şey değil umarım en yakın zamanda kapatılır.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.