10
14.7.2020
dio'cuların "Rakı Masası Adabı" Hakkındaki Düşünceleri
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   libidio
   Ülkemizin nadide içkilerinden rakının yeri şüphesiz içenler için apayrıdır. Yeni rakının keskin tadından tutun da Tekirdağ'ın lıkır lıkır gitmesine, sayfalarca yazılabilir. Peki nedir bu rakı masası adabı derseniz? "Rakı içmekten gerçekten zevk aldığınız anda iç güdüsel oluşan hareketler" derim. Aydın Boysan'ın rakı adabıyla ilgili çok sevdiğim bir sözü var, diyor ki; "Rakıdan küçük küçük yudumlar alınır. Bülent Ersoy öyle içiyor diye bir dikişte bir duble rakıyı içmek makbul değildir." Sizde rakı masası adabı hakkındaki düşüncelerinizi dio'sanız ya..
    fuind
    Boku çıktığını düşünüyorum. -Sarhoş olunmaz -hızlı içilmez -kimseye gülmez .... Önüne gelen mabadından kural çıkartıryor. İsteyen istediği gibi, istediği yeriyle, istediği hızda, istediği ruh haliyle içer. Gereksiz anlam yüklemeyin basit şeylere.
     benita
     Adabını kurallarını çok bilmem tek bildiğim ve tercihim herkesle içilmeyeceği :)
      pillowtalk
      Sarhoş olup birlikte takıldığınız insanı rahatsız etmeyin kafi.
       bentercihetmiyorum
       bunu söyleyen insanlarla bırak rakı içmeyi taso bile oynayamazsın
        mortie
        Masa adabı değil de rakılı bir sofraya giderken bir de yanında küçük getirme geleneği vardı. Şimdi 90 lira verecek babayiğit var mı bilmiyorum.
         atayurt00
         Rakı her türlü içilir.Adabı ne keder nede neşedir.Adabı özün olursun dünya kadar icsende kafandakilerle sessizce kalkar gidersin ...
          ahmetsakar
          rakıyı içmeden önce saygıdan dolayı masanın en kel adamının kelini yalar delikanlı adam. böyle delikanlı bi içkidir bu.
           ulanayca
           kesinlikle şöyle olmamalıdır
            ilsasilem
            saçma bir keko edebiyatından ibaret
             hacisko
             Rakıyı Müzeyyen Senardan ayrı düşünemiyorum...
              benevento
              Herkesin kendi tercihleri vardır elbet ama rakının kendisine dahi sorsak söyleyebileceği bir madde var. Yeni nesil meyhanede içilmez. En azından rakı sofrasına gittim denilmemeli. Rakı adabı dediğimiz hiçbir şey yok. Giden insanlar, konsept, çalışanlar bir haber. Amaç yeni nesilin bardır, clubtır gezdiği eğlendiği gibi buralarda eğlenmesi ama ... Olmamış arkadaşlar.
               cokbilmisdegilcokbilen
               Tek bir şey söyleyebilirim: yeni nesil meyhanede içmeyin ! Rakıya yazık olduğuna inandığım bir şey. Yoksa herkesin bir yoğurt yiyişi vardır. Ben mesela meyve ile hiç sevmem yemekle de. Meze benim için ideal. Ama en yakın arkadaşım balıkla sever. Gidince o yemek söylüyor ben söylemiyorum. Çok fazla edebiyatın konusu oldu bu mesele açıkçası
                hsynnnnnn
                sırf bu yüzden rakı içesim gelmiyor.
                 sameet
                 Genel olarak alkol almak özel olarak ise rakı içmeyi bir meziyet gibi herkesin gözüne soka soka yapan salakların uydurduğu bir şeydir. "Ben rakı içtim, içiyorum ve nasıl içileceğini biliyorum"u göstermek için uydurulmuş bir takım saçmalıklar. İnsan keyif aldığı için alkol alır, bira- rakı- şarap vs. İçilen şey önemli değildir önemli olan aldığın keyiftir. Ve o keyfi " Adabı vardır rakının bıdı bıdı bıdı" diye giden cümlelerle ve saçma tavırlarla bozmaya ne lüzum var?
                  ozanesi
                  Öyle beylik laflar ya da saçma klişeler sevmem. Rakı masası adabı olayının da ele ayağa düşmesi saçma bana göre. Herkesin rakı içmekle ilgili bir fikri var ve bunu birbirine dayatmaya çalışıyor gibi bir şeye dönüştü aslında o "adap"
                   asosyalmedyaci
                   Herkes istediğini söylemekte özgür tabii.. Fakat var kardeşim rakı içmenin adabı var! Yanında yenecek, yenmeyecek şey de var. Ha.. uyarsınız uymazsınız sizin bileceğiniz iş.. Ama rakı yakın ve kafa dengi kişiler ile içilir. Ki zaten bir birini tanıyan insanlar içince otomatikman herkes diğerinin sınırını da bilir ona göre vaziyet alınır, gerekirse azıcık abartmış olan kişi şikayetsiz taşınır ayıplanmaz. Rakı meze ile içilir, çünkü rakı sek yada tek içilecek bir içki değildir ağırdır çarpar.. Adamlar rakı gastronomisi diye ansiklopedi çıkarmış düşünün. Diğer ekleneni çıkarılanı bilmem ama genel hatları ile bu iki kurala uyuldu mu huzur ile rakı içilir.. Bir de ağızla içmek var tabii ki o da önemli bir unsur. :)
                    rocknrollbabe
                    Adap her yerde aynıdır, rakı içerken de aynı.
                     felsefibiloderler
                     nedir lan bu adab?? 3-5 tane bebenin biraraya gelip kafalarına göre norm uydurması mı?? bi salın insanları salın salın, kim neyi nasıl seviyorsa öyle yapsın la
                      sozdedegilgozde
                      Bir ben öğrenemedim şu adabı.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.