Din mi, Ahlak mı? Sizi İyi Bir İnsan Olmaya İten Motivasyon
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rahat
   samimi soruyorum. din de ahlak da insana iyi birey olmayı öğütler ama gerçekten tek sebebi bu mu? neden iyi bir insan olmaya çabalıyorsunuz onu merak ediyorum. kötü bir insan olmayı amaçlayan kimselerin olduğunu da düşünmüyorum. başarılı insanlara bakın, iyi insanlar mı? en tepeye bakın, ne görüyorsunuz?
    dikistutmaz_sabri
    ahlak vicdandır kişinin kendi oluşturacağı değer yargıları böyle ortaya çıkar din ise yasaklar ile korkutup ahlaklı olmaya zorunlu bırakır.kişiye göre değişir iyi bir insan olmayı istemek kendi seçimine kalır
     asit
     Şöyle ki, her normal, akıllı, sağlıklı düşünebilen ve kendini kontrol edebilen insan ahlaki değerleri anlar ve davranışlarını ona göre belirler. Burada zaten hiç bir sıkıntı yok. Peki ya böyle olmayan insanlar ? Nefsini kontrol edemeyen, sağlıklı düşünemeyen, iyi yetiştirilmemiş insanlar? İşte bu insanların şerrinden korunmak için, dinler aracılığıyla, zaten doğru olan yapılması gereken şeyler (yalan söylememek, başkalarına zarar vermemek, öldürmemek, çalmamak vb. ) emredilmiş aksi halde 'ahlaksız' davranışların feci şekilde cezalandırılacağı söylenmiştir. Böylece kişinin sağlayamadığı otokontrol, başka bir otorite aracılığıyla sağlanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak ahlak dinlerin bize öğrettiği bir şey değil. Tam tersi ahlak dinleri var eden şeydir diye düşünüyorum. İyilik ve kötülük kavramları ise zaten birbirini tamamlayan şeyler. Soruya gelirsek, iyilik diye nitelendirdiğim davranışların özünde ahlâk var diyebilirim.
      badideasensei2
      Hayata bir defa geliyorum. Sonrası bilinmezlik. Ne kadar yaşarım onu da bilmiyorum. Ahlak konusu da Dinin zorladığı ama eninde Sonunda kişinin kendi seçimine ve değer yargılarına kalan bir durum. Kötü bir insan olmaktansa iyi biri olmak istememin tek sebebi bu. Bir dinin kurallarına sıkışıp kalacağıma kendi ahlaki değerlerim ile de gayet iyi bir hayat sürebileceğimi düşünüyorum.
       _sofia_
       Ahlaklı olmak için dine ihtiyaç duymayanlar.
        myheartofstereo
        şu an ''ben neden iyi bir insanım millet bana kazıkları atarken ?'' diye düşünmem n-normal mi ?
         avci-kiz
         İkisi de
          avci-kiz
          ikisi de
           nickiharuto
           Ahlak, dinin bir öğretisidir. Yetiştirme tarzının insana katamadığı ahlak'ı din zorla ve mecbur bırakarak insan denen varlığa kazandırma yolunu tercih eder. Dindarsan ahlaklı olmak zorundasın.
            absurdizm
            umursamazliğim
             domatescokpahali
             köşeme çekildim okuyorum bakalım neler çıkacak.... sonrasında ellbette bir kaç söz söylerim
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.