79
16.9.2020
Din İstismarı Nasıl Önlenebilir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   peripedia
   Son bir haftadır gündemimiz din istismarı. Özellikle kadınların ve çocukların çeşitli tarikatlar, hocalar tarafından istismar ediliyor olması çok önemli bir mesele. Diyanet yapmış olduğu açıklamada din istismarına müdahale edilmeyeceği, denetimlerin olacağını söylemiş. Sizce din istismarı nasıl önlenir?
    benita
    Eğitimle önlenebilir, cahili kandırmak kolay
     utumasasiilekayanadam
     Ülkede bu kadar yobaz ve cahil olduğu müddetçe önlenemez.
      detokssuyu
      Eğitim ile kesinlikle önlenebilir. Ama bunun yanında bu konuların peşini bırakmayan, sadece internetten değil gerçekte de eleştriler yapan, sorgulayan bir neslin de yetişmesi lazım. Eğer kendimizi, çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirirsek birkaç nesil sonra sadece bu konuda değil birçok konuda da çok daha iyi duruma geleceğimizi düşünüyorum.
       lugre
       diyaneti kapat, tarikat ve benzer oluşumları hoca evleri bilmem neler bunları kapat, kaçak göçek olanları bul ve kapat. buralardaki kaynakları hazineye aktar, eğitim ve bilime yatırım yap. biyoloji ve uzay konusunda yatırımlar yap. millet istismar düşünmez bir işle meşgul olur, hem para kazanır hem millete hayrı dokunur. düşünsenize iyi bir türkiye de yaşıyoruz ve bu takkeli elemanlar mikro biyolojiyle uğraşıyor, karbondioksitten canlı hücre oluşturmaya çalışıyolar, atmosfersiz ortamda bitki üretmeye çalışıyolar. aah aah bilimin ilimin gözünü seveyim, ayrıca keyifli olurdu bunların türkiye de olması haber olmamız. hayaller, hayatlar.
        muzlu-pasta
        İnsanalara doğru din dersi vererek bilinçli olmalarını sağlayarak önüne gelen din adamı memlekette
         ali-tevfik-yildirim
         çocukları küçük yaşta bu zihniyete emanet edenlerle milli bir mücadele başlatmanız lazım
          noinformation
          dinin tabuları oldugu sorgulanamaz ve degişmez oldugu yanılgısında ki insanlardan bahsediyoruz...Elbette değişmez derinine indiğiniz de sizi iyi olmaya yönelten bir olgudan bahsediyoruz değişmemelidirde,fakat olay burada kalmıyor herkes bir din adamı herkes dini en iyi yasayan ve bunu marifet sanan kafalara sahip en iğrenç en korkunç seyler nedense sözde DİNDAR kesimden çıkar bunlar dindar değil dümdüz yobazdır.gizleme ,gizli olan bir seyden sorumlu olmama durumu içindeler resmen. bence bu kadar gizem bu kadar yasak ufak seylerin bile ayıplanması sonunda hiç bir toplumda dinde kültürde yeri olmayan insanlık dışı olaylar yaşatıyor. ahlaksızlık bir kadının sürdüğü kırmızı ruj ya da kahkahaları değil,niyetini gizleyen sapıkların yaptıklarında.
           patavatszmelek
           "Dostum 4 tane kitap gönderdik, hiçbirini okumadın mı? Yüzlerce dile çevrildi, geri zekalılar için resimlisi bile yapıldı" kısaca okumak!
            zuhredorukta
            Din ne zaman bir miras olmasının dışında kişinin kendi tercihi haline gelir işte o zaman bu istismarlar ortadan kalkar, yoksa o iş biraz yaş.
             stunning
             Atam çaaattt diye nasıl kapattıysa tekke ve zaviyeleri öyle kapatacaksın. Binlerce cami var evinde kılmak istemeyen camilerde kılabilir namazını.
              wb-
              Din vergisiyle. Dini inancı olanlardan ibadethane giderleri için vergi alınsın
               madam-aylak
               Müslüman bir toplumdan bahsediyorsak bunun engelleneceğini sanmam.. Ancak özellikle devlet yetkililerinin bunu yapmayı bırakması ve nötr konuşmalar gerçekleştirmesi bir tık gelişmeye yol açabilir gibi geliyor. Sadece iki kelimeyle konuşulacak konular değil, ağır konular.. Eğitim, bilinçlenme, yansız konuşmalar şart...
                fakatmuzeyyen
                Laik olunduğunu iddia edilen fakat laiklik adına hiç bir şeyin olmadığı bir ülkede bunu başarmak çok güç. Üstelik devlet yetkilileri dahi bunu yaparken alt kademe ne yapsın. Biz müslüman bir ülkeyiz ve her zaman bu milletin dini duyguları alevlenmeye müsait oldu. Haliyle din istismarı da çok kolay bir hale geldi. İnsanlar dinimizin zorbalık üzerine kurulmadığını bir ansa da her şey çözülebilir. Yobaz ve kendi aklını, kendi doğrularını kullanmayı bilmeyen bir milletiz maalesef.
                 plazacalisani
                 Her şeye baştan başlayarak. Ama insanlık yine sapıtmanın yolunu bulur.
                  herseyinaktivisti
                  Dini dindarların elinden alarak.
                   bendemistimama
                   Bireysel bagimsiz dusunceye dayali insan haklarinin kutsalligina inanilan bir egitimle ancak onlenebilir
                    dioberbat
                    Eğitimin de olması şart ama sadece eğitim işe yaramaz çünkü el kaide'nin şu anki lideri doktor ve iyi bir üniversiteden mezun benim eğitim anlayışım ile sizinki bir mi bilmiyorum ama eğitim tek çözüm değil bence
                     roxannee-
                     Dinin ne olduğunu bilmekle mümkün olabilir belki. Bizler dindar değil dinci insanlarız. Dinci insanlarda hele bunlar bir de sözde din konusunda uzman olduklarını iddia eden tiplerse kendilerinde gereksiz bir söz hakkı görüyorlar. Eee yaşadığımız toplumun da erkek egemen olduğunu düşünürsek dini bir amaç değil araç olarak kullanıp kendilerini her konuda haklı görüyorlar. Ne konuda haklı insanları istismar etme konusunda haklı görüyorlar. Bu istismarı da kendilerinden güçsüz gördükleri bireyler üzerinde kuruyorlar. Kadınlar ve çocuklar da bu konuda ne yazık ki araç oluyor. Peki nasıl önlenebilir sorusuna gelirsek hep söylerim erkek egemen toplumun yok olması bunun temelini oluşturuyor. Daha geçenlerde eşiyle arasını düzeltmek için bir hocaya gidip soyunan kadın da bu sömürünün ne yazık ki acı bir örneği. Din toplumların afyonu evet ve erkeklerde bu din sömürüsünü kadınlar üzerinden çok iyi bir şekilde sürdürüyorlar. Yani bence din dediğim gibi bir araç. Din sömürüsünü yok etmek için önce erkek egemen toplumu yok etmek gerekiyor. O zaman dine de din sömürüsüne de gerek kalmayacak. Biraz daha geniş bir perspektiften bakmak önemli.
                      xlethex
                      Şıh şeyhin dedigiyle degil adam akilli dini anlayarak ogrenir, kisa bir örnek; ilk emir ve sonrasindaki ayet açıkça anlayabilen insanı bilime yönlendirir; Alak Suresi 1-5 ayet "Yaratan rabbinin adıyla oku! O, insanı alaktan (asılıp tutunan zigottan) yaratmıştır. ﴾3-5﴿ Oku! Kalemle (yazmayı) öğreten, (böylece) insana bilmediğini bildiren rabbin sonsuz kerem sahibidir."
                       dr.rock
                       Los encılısı yeniden keşfetmeye gerek yok. Atamız söylemiş, LAİKLİK
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.