80
16.9.2020
Din İstismarı Nasıl Önlenebilir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   peripedia
   Son bir haftadır gündemimiz din istismarı. Özellikle kadınların ve çocukların çeşitli tarikatlar, hocalar tarafından istismar ediliyor olması çok önemli bir mesele. Diyanet yapmış olduğu açıklamada din istismarına müdahale edilmeyeceği, denetimlerin olacağını söylemiş. Sizce din istismarı nasıl önlenir?
    utumasasiilekayanadam
    Ülkede bu kadar yobaz ve cahil olduğu müddetçe önlenemez.
     benita
     Eğitimle önlenebilir, cahili kandırmak kolay
      detokssuyu
      Eğitim ile kesinlikle önlenebilir. Ama bunun yanında bu konuların peşini bırakmayan, sadece internetten değil gerçekte de eleştriler yapan, sorgulayan bir neslin de yetişmesi lazım. Eğer kendimizi, çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirirsek birkaç nesil sonra sadece bu konuda değil birçok konuda da çok daha iyi duruma geleceğimizi düşünüyorum.
       muzlu-pasta
       İnsanalara doğru din dersi vererek bilinçli olmalarını sağlayarak önüne gelen din adamı memlekette
        herseyinaktivisti
        Aslında bunun da temeli felsefik. Etik insan olursan, her türlü iyi olursun zaten. İyi insan için dine ihtiyaç kalmaz. Din de sadece bunu yaşamak isteyenler için olması gerektiği gibi bir araç olur.
         cinayetvaraga
         Yeryüzünden dinlerin yapılanmasını, resmi bakanlıkları, alt kılcallarını komple kapatırsan ve ibadethanelerde sadece din insanının cemaatli ibadet yapmasını sağlarsak en önemli adımı atarız. ama nerde yaşıyoruz ki yapacagız bunu. Din cehalettir, din yozlaşmadır, din aptalları örgütlemenin en kolay aracıdır, din gelecek düşmanıdır! Aksini iddia eden buyursun çürütsün.
          velevkiozge
          İnanmamaya başlamak bunun en iyi başlangıcı olabilir diye düşünüyorum
           nazminaz
           o tren kaçtı...
            roar
            Dini devlet işlerinden komple ayırarak. Atam boşuna çabalamamış zamanında.
             rarero
             Dini oluşumların hepsini sadece diyanet işleri kurumuna tabii olacak ve denetlenecek şekilde yapılmasıyla olur.
              wb-
              din kültürü ve ahlak bilgisi yerine ateizim ve kültür dersi verilse önlenir
               beddualippa
               Din istismarı, inanç olduğu sürece asla engellenemez. Eğitim bir çözüm değil, en kötüsü zaten okumuşun cahili hepimiz biliyoruz. İnsan doğası gereği bir şeylere tutunmaya, inanmaya ihtiyaç duyar. Yani kendini bildi bileli aynı şeye inanan birine aksini kabul ettiremezsiniz. Ama inandığı şey kötü bir şey emretse bile bunu yapmakta beis görmez. Bunlar karmaşık konular.
                dr.rock
                sexyaparak
                 lugre
                 diyaneti kapat, tarikat ve benzer oluşumları hoca evleri bilmem neler bunları kapat, kaçak göçek olanları bul ve kapat. buralardaki kaynakları hazineye aktar, eğitim ve bilime yatırım yap. biyoloji ve uzay konusunda yatırımlar yap. millet istismar düşünmez bir işle meşgul olur, hem para kazanır hem millete hayrı dokunur. düşünsenize iyi bir türkiye de yaşıyoruz ve bu takkeli elemanlar mikro biyolojiyle uğraşıyor, karbondioksitten canlı hücre oluşturmaya çalışıyolar, atmosfersiz ortamda bitki üretmeye çalışıyolar. aah aah bilimin ilimin gözünü seveyim, ayrıca keyifli olurdu bunların türkiye de olması haber olmamız. hayaller, hayatlar.
                  _umut_
                  Din ile ilgili sorunları hacı hoca gibi aracılar yerine direk muhattabıyla iletişim kurararak halletmek bence iyi bir çözüm olabilir
                   colibri35
                   dilinden allah peygamber ismini düşürmeyen kim olursa olsun inanmayın. sorun çözülür.
                    sinek_valesi
                    İlk olarak siyasetten dini bir ayırmamalılar artık. ardından kimse kimsenin dinine karışmaması. Ortalık din kültürü öğretmeni kaynıyor remen
                     etipufyaren
                     Kimse önlemeye çalışmıyor ki aksine toplum bilinçlendirilmek yerine, yobazlaştırılıyor. Çünkü cahil toplum her zaman daha iyi yönetilip kullanılıyor.
                      damarcibasi
                      Hiçbir şekilde önlenemez. Din istismarı olmaması için din olmamalı. Tarih boyunca aşırılıklar her zaman görülmüş görülmeye de devam edecek. Bu genlerimize kodlanmış. Bir şey varsa istismar edilir. Politika varsa hırslı siyasiler çıkar gücünü istismar eder. Hukuk sisteminde birisi bir boşluk bulur kendine fayda sağlar. Kansızın biri çıkar çocukları kadınları istismar eder. Borsada bir kişi manipülasyon yapar kurumları ve kişileri dolandırır. Bürokrat rüşvet alır. Doktor endikasyon dışı iş yapar sistemi bypass eder cebini doldurur. Esnaf ayıplı malın kusurunu saklar müşterisini kazıklar. Eğitimle çözülemeyecek kadar derin bir konudur. Din istismarı bu ahlaksız düşüncenin ürünüdür.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.