Dikkat Çeken 'Z Kuşağı' Araştırması: Günde 25 Lira ile Geçinmeye Çalışıyorlar
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Türkiye nüfusunun yüzde 15,4’ünü oluşturan 15-24 yaş arası gençleri kapsayan 'Z Kuşağı'nın en önemli derdi ekonomik sorunlar... Gençler, günde sadece 25 lira ile geçinmeye çalışırken, 10 gençten 4'ü sadece yol parasına sahip...
   https://www.twentify.com/tr/raporlar/turkiyede-z-kusagi-arastirmasi-2021
   Twentify
   'nin 'Türkiye’de Z Kuşağı' araştırmasında, maddi ve sosyal şartların yetersizliği ön plana çıktı. Araştırmada, gençlerin yaşadıkları evi ortalama 3 kişiyle daha paylaştıkları ve evlerin yüzde 66'sının ailelere ait olduğu belirtildi. Türkiye’den 15-24 yaş arası 1.998 kişi ile yapılan çalışmada, gençlerin aylık ortalama 750 lira ile geçindiği ifade edildi. Bu tutar günlük 25 liraya denk geliyor. Yüzde 28'i banka müşterisi değil Araştırma gençlerin yüzde 37’sinin yani her 10 gençten 4’ünün aylık 0-99 lira arasındaki gelirle sadece yol parasına sahip olduğunu ortaya koydu. Gençlerin yüzde 28’inin henüz banka müşterisi olmadığı, yüzde 58’inin ise kredi kartı kullanmadığı tespit edildi. Sosyal ve kültürel aktivitelerinin de ekonomik engellere takıldığı ifade edildi. Araştırmaya göre genç kadınlar kültürel aktiviteleri, genç erkekler rekabetçi aktiviteleri tercih ediyor. Ürün performansı ön planda Araştırma sonuçlarına göre, 18-24 yaş arası gençler fonksiyonaliteyi ve kendi rahatlarını daha önde konumlandırıyor. Gençler haftada 4 kere dizi-film izliyor, 4 kere de oyun oynuyor, tek seferde ise ortalama 2.5 saat zaman geçiriyorlar. Her 10 gençten 7’si internet ve üyelikli platformlarları tercih ediyor. Yapılan açıklamada, gençlerin satın almadan önce ince eleyip sık dokudukları, reklamlara kolay kanmadıkları ve ürün/hizmet performansına daha çok odaklandıkları ifade edildi. Ayrıca, hedeflerinin peşinden koştukları ve çalışmanın getirisinin farkında oldukları ifade edildi.
    unutulmus
    haftalık harçlığı o kadar olan o kadar çocuk var ki...
     me_out_bye
     Doğru.
      detokssuyu
      Çok acı ve ne yazıktır ki doğru. Asgari ücreti güne bölünce de bu rakamın biraz üstü çıkıyor zaten. Bizim ülkemizde çalışmak isteyen gençleri asgari ücretten dahi çalıştırmıyor bazı şeref yoksunu işverenler.
       lovewkoko
       ama son kez aqp
        catherine-earnshaw
        Siz bir de Z kuşağının emekli maaşlarına bakın... Durum içler acısı.
         honeybee
         içim daraldı şu hayatta hiç mi güzel şeyler olmaz be arkadaş
          gizemino
          hatta şöyle diyelim günlük 21.6 TLyle geçinmeye çalışıyorlar çünkü bursları 650 tl
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.