Dijital Platformdaki Diziler TV'de Yayınlananlara Göre Daha Mı Başarılı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gulfemkaya
   Son zamanlarda Türkiye'de Netflix, BluTV, Beinconnect, Amazonprime gibi birçok dijital tv platformu kuruldu. Zamanla bu platformların bir kısmı Türk içerikleri de üretmeye başladı. Hakan Muhafızla başlayan bu dizi içerikleri Bir Başkadır, Şahsiyet, Alef gibi dizilerle kendini çok daha geliştirdi ve ileri boyutlara taşıdı. Gündemi takip ettiğimiz için zaman dijital plartformda çıkan bütün çıkan Türk dizileri bir şekilde çıktıkları anda gündem oluyor ve Türkiye'deki birçok insan izliyor. Genelde de çok başarılı yapımlar olmamasına rağmen herkes tarafından olumlu yorumlar alıyorlar. Tabii bir de bunun televizyonda yayınlanan dizi versiyonlarına baktığımızda tvden dizi izleyen resmen taşlanıyor. Bence aralarında başarılı olan yapımlar da bir şekilde bundan payını alıyor. Peki aynı havuzdan seçilen bu diziler arasında toplumda niye çok farklı bir algı var. Dijital platformdaki dizilerin genelde bir sezon halinde yayınlanması ve sürelerinin 45 dakika ve 1 saat arasında olmasının izlemeye teşvik edici bir unsur olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda dijitalde ifade özgürlüğü de tvye göre bir tık daha fazla. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
    eski_bi_tanidik
    Bence öyle. Daha özenli ve daha kaliteli
     cinayetvaraga
     Genç nüfusumuz çok yüksek ve internetten dizi izlemek gibi ciddi bir alışkanlıkları var. Aynı zamanda şu anda iş hayatında olan ve 40 yaşına kadar olan grup da internetten dizi izleyenler kuşağından. Bu insanlar kısa bölüm sürelerine, daha nitelikli içeriğe alıştı ve bekledi. Beklenti yüksekti. Bu beklentiyi yükseltebilecek alternatifle ve iyi fizibilite ile çıktı geldi hayatımıza bu kanallar. Çok da iyi yaptılar. Tv kanallarındaki diziler içerik olarak özgün olamıyorlar. Bitti o dönem. Yüksek kaşe bedelleri ile oyuncu bulmalar, star kadrolar, reklamlar filan... geçti o dönemler. Artık dönem kaliteli yapımlarda yer alma dönemi. Çünkü bu işin doğrudan yurtdışı ayağı var. Dizi hemen cukka avrupada, amerikada, asyada yayında. Sektör içi kapışma ve rekabet bize yaradı. Tadını çıkarmak lazım.
      redblack
      Sacma sapan seylere sansur yok, hayatin icinde kufur de var, sigara da var, alkol de var. Haliyle biraz daha bizdenmis hissi yaratiyor. Sezonlar genelde 8-10 bolum, boyle 40 bolum yapip sacma sapan senaryo tekrarlari olmuyor. Konulari daha özgün, tv dizileri gibi farkli kisilerle benzer konulari işlemiyorlar.
       676irmak
       Evettt
        asit
        saçma salak sansürler, 30ar dakikalık reklam araları ve iki buçuk saatlik süre olmadığı için, internet yapımları daha başarılı.. Özgün konuları, oyuncu kadrolarını söylemiyorum bile...
         erhangnrr
         yes
          nickimdebileolmaz
          Değil, tam aksine dijital de TV e kıyasla daha kalitesizlik iş var, çok nadir tutan diziler oluyor, TV den pek de farkı yok kısacası.
           dr.rock
           E yani Ne kadar özgürsen O kadar iyi sanat yaparsın
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.