Devletin Aşiretler ile Çocuk Evliliklerine Karşı Protokol İmzalaması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   okadin
   Şanlıurfa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Şanlıurfa'da ki dört aşiret ile "çocuk yaşta evliliğe izin verilmesi" yönünde bir protokol imzalamış. Aşiretlere erken yaşta evliliğin zararları anlatılmış ve buna izin vermeyeceklerine dair bir söz alınmış. Bu haber umuyorum sadece bana tuhaf gelmemiştir. Tamam aşiretler, kanaat önderleri önemli bir güce sahipler ancak sen devletsin ya hu devlet! Aşiret liderlerinin sözleri ile mi bu durumun önüne geçeceksin? Ceza sistemin yok mu senin?
    dr.rock
    Yaani nası desem bu haber... Osurunu koklamak gibi bişi hani saçma ama değişik bi zevk veriyor paranormal aktiviti gibi birazda tam mutlu olacam bşi beni engelliyor bu kafa parti yapsa kokain partisi yapar altı kurtarmaz bide bize marjinal derler
     detokssuyu
     Aşiretlerin devlet olduğu bir coğrafyadan bahsediyoruz. O toprakların ruhuna uygun davranılmış. Oradaki güç gözardı edilmemiş ne var bunda? Evet evliliklerin birçoğu o aşiret liderlerinin rızası ile gerçekleşiyor. Toplum bu, malzeme bu arkadaşlar ve değişmeyecekler. Umarım faydalı olur ve çocuk evliliklerinin önüne bir şekilde geçilebilir.
      redblack
      Neden bilmiyorum aklima bu karikatur geldi.
       busrawashere
       her geçen gün askb'ye giden bünyem bunu kaldıramadı
        monaiman
        Türkiye yeni kurulmuş toy bir devlet. Zamanında aşiretlerin ayaklanmaması için bir çok anlaşmalar için bir araya gelindi. Buna mı takıldınız?
         peripedia
         Kesin o sözleri tutarlar kesin, çok yanlış bir yöntem. Bunun bir cezası olmalı ve aile dahil olmak üzere kararın arkasında kim varsa cezalandırılmalı, indirim falan da yapılmamalı. Ya da ailenin rızası dahilinde bile olsa o çocuklarının evliliği devlet tarafından kabul edilmemeli bu kadar basit aslında.
          sedefartuny
          Bu insanların yoğun oy potansiyellerinden dolayı bunu yaptınız, bu pozları basına servis etmek için aynı zamanda. Çocuklar, çocuk evlilikleri, çocuk gelinler umurunuzda değil.
           rcon
           algılayabilmişler mi peki?
            raselika
            Ne demek bu ya. Sen devletsin. Senin koyduğun kurallara uymayanları cezalandırırsın. Bunlar nasıl zihniyetler nasıl kafalar ben gerçekten anlayamıyorum ya. Çocuk evliliklerine biz bir şey diyemeyiz aşiret reisleri karar verir falan diye açıklama da yapar bunlar.
             mrlawyerkk
             Ne yani devlet bu gibi toplumsal sorunları sadece ceza ile mi önleyecek? Mümkün mü böyle bir şey? Eğitim diye bağırıyorsunuz işinize gelince bu da bir bebek adımı dahi olsa bilinçlendirme çalışması işte. Ciddi çalışmalarla ebeveynler ve aileler üzerinde söz hakkı olan bu insanlar bilinçlendirilebilir.
              rarero
              Ya gerçekten böylesine suç teşkil eden şeyler söz ile falan mı olmaya başladı bu ülkede? Kanun yok, kural yok, yaptırım yok ama çocuk evliliklerinin olmayacağına dair söz alıyoruz öylemi. Biz ölmüşüz. Hukuk ölmüş. Devlet düzeni paramparça...
               hederoldumben
               Aşiret liderleriyle protokol imzalayarak liderlerin üstünlüğünü ve varlığını kabul etmiş oluyorlar. Oysaki devletin üstünde hiçbir güç yoktur. Onlarla birebir anlaşma imzalamaları çok yanlış.
                alys
                vallahi şaka gibiler ya.bu yönetici sınıfının elinden yetkilerini al herhangi bir yerde iş bulamazlar.
                 apollonia-corleone
                 Aşiretler ve aşiret kültürüyle uzaktan yakından bir alası olmayan biri olarak gayet mantıklı buldum.Hukuğun kaynakları arasında bile örf ve adetler en sonda olsa dahi yer alır.Aşiretin bulunduğu topraklara kız çocukları için adalet getirmenin yolu buysa çok da iyi yapmışlar.
                 /
                 0

                 Tarihe Göre

                 İçerik bulunamadı.