Denize Mavi Dememiz Ancak Denizin Şeffaf Olması: Göz Ardı Ettiğimiz Gerçekler
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   detokssuyu
   'Denize mavi deriz ancak deniz şeffaftır' cümlesini ilk duyduğumda çok büyük bir şokla birlikte aydınlanma yaşamıştım. Denizin şeffaf olduğunu, rengi yansıttığını hepimiz biliyoruz. Ben de biliyordum ama herkes gibi mavi demeyi tercih etmiştim. Yanlış olduğundan değil göz ardı ettiğimizden yapıyoruz bunu. Bunun gibi hayatta göz ardı ettiğimiz birçok şey vardır eminim.
    me_out_bye
    Derinlere doğru ışık azalır. O yüzden üzeri açık renk altı koyu mavi gibi gözükür. Ama aslında mavi değilmiş demek 🤔 Evat. Suyun rengi olmaz. Bardağa koyduğun su mavi mi? Değil. Mantıklı yes. -- O da su , bu da su yani şimdi 🤔🧐 Evat. Sadece biri bir bardak. Diğeri dünyakadardak 🤔 Yes. Kafama yattı. Mantıklı. Nice bilgi tşka.
     sedefartuny
     Yüzümde anlamsız bir tebessüm bıraktı bu cümle 'Denize mavi deriz ancak şeffaftır.' sevdim. Neleri göz ardı etmiyoruz ki. Belki bu kadar şiirsel ifade edemem ama kadınları görmüyor, göz ardı ediyoruz, çocukları göz ardı ediyoruz. Yaşlıları, yoksulluğu, acıyı, elemi, sevgisizliği. Yüreğimizi yaralayacak olan her şeyi göz ardı ediyoruz aslında.
      mrlawyerkk
      Vay be. Çok iyiymiş. Zaten biz gözümüzün önündeki hiçbir güzelliği görmez ya da yanlış anlarız. Güzel diye tanımladığımız, huzur veriyor dediğimiz denizlere neler yaptığımızı, nasıl kirlettiğimizi, fabrikaların atıklarını boşaltmalarına nasıl izin verdiğimizden hiç bahsetmek istemiyorum şu an.
       okadin
       İyiliği, iyi olmayı görmezden geliyoruz. Herkes kaşlarını çatmaktan daha çok hoşlanıyor, kendini daha güvenli hissediyor. Gülmeyi unuttuk böyle düşüne düşüne. İnsanlara iyi davranırsak bize zarar verirler korkusu ile yaşıyoruz. İyiliği, iyi olmayı unutuyoruz.
        mertiniz
        Bu da şekle takılıp özü göz ardı ettiğimizin kanıtı sanırım. Denize rengini veren şey güneş ışınlarının kırılması ve yansıması aslında. Ama biz hep mavi deniz olarak biliyoruz. Tıpkı her insana yakıştırdığımız kimlikler, etiketler gibi. Önemli olan özdür. Ama önemli görülmeyen de öz maalesef ki
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.