Deistliğin Türkiye'de Müslümanlıkla Aynı Düzeyde Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rarero
   Deizm nedir öncelikle buna bakalım. Deizm veya yaradancılık, doğal dünyaya dair gözlemler ve mantığın kaynağını oluşturduğu; dinsel bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alan, bu sebeple vahiy ve esine dayalı tüm dinleri reddeden bir Tanrı inancıdır. Deist felsefeye göre Tanrı vardır ve nihai olarak evrenin yaratılmasından sorumludur, ancak yaratılan dünyaya doğrudan müdahale etmez. Eş değer olarak deizm, Tanrı'nın varoluşunu her şeyin sebebi olarak ortaya koyan ve onun kusursuzluğunu (ve genellikle doğal hukuk ile takdir-i ilahinin varlığını da) kabul eden, ancak Tanrı'nın evrende mucizeler aracılığıyla ilahi vahyi veya doğrudan müdahalesini reddeden görüş olarak da tanımlanabilir. Yani aslında bir yaradan olduğuna inanıp gerisini boş vermek gibi bir durum söz konusu. Türkiye'deki Müslüman oranı ise Sabancı Üniversitesi'nin katkılarıyla yapılan bir ankete göre %98,3. Ipsos'un 2016 tarihli anketine göre Türkiye'deki Müslümanlar nüfusun %82'sini oluşturuyor. Optimar'ın 2019'da yayınladığı ankete göre ise Müslümanların nüfusa oranı %89,5'tur. Yani genel olarak %90 civarı bir Müslümanlıktan söz edebiliriz. Genel olarak bakıldığında gözlemlerime göre Müslümanların yaşayış tarzında bir boş vermişlik söz konusu. Yani bir tanrı inancı var. Diğer metaforlara karşı da bir inanç var ama sadece sözde hatta bence sözde bile kalmıyor artık. İnanıyorlar ve gerisiyle pek ilgilenmiyorlar. Şart koşulan emirleri yerine getirmekten ve ona göre yaşamaktan bir hayli uzaklar. Hal böyle olunca Deist bir anlayış akla geliyor. Tanrıyı kabul edip gerisini boş vermek bu noktada sizce de çok benzer değil mi?
    gregory_
    Tanri müslümanlari bosladiysa müslüman ne yapsin:)
     karolunita
     Uğuuuuuuuuur nerde ya bu uğur? Gel buraya açıklama yap seni çağırıyorlar gjxxxgjfzhfhx
      badideasensei
      Ben bir agnostiğim ve yakın çevremden 1 kişi dışında bu düşüncemden kimsenin haberi yok. Bu beni cidden çok yoruyor. Etrafımda ki herkes müslüman sayıyor kendini ve beni her dinler hakkındaki konuşmamda aşağılıyorlar, fark ediyordum.Çevremdeki çoğu kişi deist sayılabilir bence , hatta şöyle bir etrafa bakınca müslüman nerede diyorum? Aklımızda oturtabildiğimiz bir kişilik ve yaşam tarzı var inanan kişilere yönelik. 300 500 yıl öncesine kadar bir şekilde kabullenilebiliyordu dinler. Ama artık sarmıyor kimseyi açıkçası. Herkes evet ben Allah'a inanıyorum ve müslümanım gideceğim elbet cennete diyor bu ne şimdi? Dkcbjdnx Düşününce , sadece Müslüman bir topluma doğdu diye cennete gidecek birileri. Tabi düşündükleri gibi olursa. Nerede Adalet? Birileri tanrı olabilir mi ? Var ise kim doğru söylüyor? Bir şekilde sorguluyor , ama sorgulamayanlar sadece Müslüman olduğu için cennete gidecek?
       sairsel
       Kendisini müslüman zanneden deistlerle dolu her taraf!
        ozcan-atalay
        Onlara münafık, fasık v.s. deniyor, mümin olmak ayrı müslüman olmak ayrı değerlendirilen şeylerdir. Her müslüman mümin değildir.
         veritas-vos-liberabit
         Alakası olmayan bir durum
          cherry-cupcake
          eskiden çevremde bu kadar deist olmadığından eminim. geçenlerde çok enteresan bir şey izledim, rotasız seyyah adlı youtube kanalındaki kişi iran'a gidiyor ve orada da islam rejimi tarafından yönetilse de ülke birçok kişi deist. bu beni çok şaşırttı. yani benim fikrim şöyle, ne kadar sıkarsanız o kadar tepki çeker. videonun linkini bırakıyorum.
          https://www.youtube.com/watch?v=QNv3bmFAQGE
          https://www.youtube.com/watch?v=QNv3bmFAQGE
           adem_albasan19
           kendini müslüman sanan Kuranı Kerimden 1 ayeti inkar eden Kafirleri yani elfazı küfre girenleri de düşünürsen ,.. geçen biri ile tartışırken ben Müslümanım Ama Nazara inanmıyorum demişti mesela yani düşünsene adam müslümanım Diyor Ama Kuranı Kerim Nazar Var Bildirirken bu yok deyip Ayeti inkar ettigi için küfre girip kafir oluyor (Âyetlerimizi yalanlayan kâfirler, Cehennemliktir, orada ebedi kalırlar.) [Bekara 39]
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.