Covid-19 Aşısına Ne Kadar Güveniyorsunuz?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mahashi
   Bir şeylere çok kolay adapte olmak gibi bir huyumuz var milletçe. Birden Covid-19'u benimsedik, özümsedik, korktuk ve de kabul ettik. Hal böyle olunca inanılan bir probleme de çözüm lazım elbet. Peki böyle bir virüs var mı gerçekten ki tedavisi olsun? Laf başı geldiğinde "Bunlar hep Amerika'nın oyunu." dediğimiz şeylerden farkı ne ki, "Aşı ücretsiz mi olacak?" soruları sormaya başladık. Ondan daha önce sorulması gereken sorular yok mu? Peki ya yine, yaratılmış bir hastalığın satılacak ilacına koşuyorsak? Ya bu ilaç ile dönüşü olmayan bir dünyaya "Ben varım." diyorsak??
    redblack
    Türkiye Çin'den 50 milyon doz aşı sipariş etti ve aşiları önce saglik calisanlarinda uygulayacaklar sonrasinda halka ücretsiz dagitilacak. Söylenen o. Aşı konusunda neden Pfizer degil de Çin aşısı tercih edildi sorusu sorulabilir. Pfizer aşilarında 3. faz çalışmalarini (gönüllü canlı denekler üzerinde denenip) da tamamlayip etkinliğinin %100 oldugu ispatlandiktan sonra (yani olmasi gerektigi gibi) piyasaya sürüldü. Çinden gelecek olan aşıların 3. fazı tamamlanmadı, etkinliginin kesinligi bilinmiyor, Rus yapimi aşiyi (Ruslar da 3. fazi tamamlamadan piyasaya surdu) vurduran 20 kişinin covid-19'a hem de kisa surede yakalanmiş olmasi gelecek olan aşıya olumsuz bakmama sebep oluyor. Bir nevi denek olarak kullanilacagiz. Etkisi ve yan etkisi bilinmiyor, sizin sagliginiz acisindan bir olumsuzluk olusturacak mi bilinmiyor, hatta gelecek nesillere bir kalitsal hastalik birakacak mi o da bilinmiyor. Bu anlatacagim benim gorüşüm, hukumetler arasinda buyuk bir ihtimalle çok ucuz bir fiyata anlasildi, yoksa neden etkinligi kesin olarak kanitlanmis bir aşiyi tercih etmeyelim ki? Yine halkin sagligi ile oynuyorlar. Aşı karşıtı biri degilim, tam tetanoz korumasi, her sene grip aşısı olan bir insanim ama bu gelecek olan covid-19 aşisini olmam. Saygilar.
     imailahorsilahh
     Ama yaptırırım, en kötü sonuç belirsizlikten iyidir.
      djsinemovic
      Aşısız hayatta kalma ihtimalimden daha çok güveniyorum
       damladamlo
       İnsanlar covid yüzünden patır patır ölürken başka şansımız yokmuş gibi sanki...
        csa
        Güvenmeyecek bir durum yok. Eminim korona olmanızı virüs tekrar mutasyon geçirene kadar engelleyecektir. Sonuçta legal, testleri yapılmış vs. bir aşı (hatta pek çok aşı söz konusu). Bence esas cevabı bulma yolunda şöyle ilerlemekte fayda var: Aranızda grip aşısı olan var mı ? Hani şu her sene her sene çıkarılanlardan... Çok da fazla olan olduğunu sanmam, hatta pek çoğunuz bunun çok da mantıklı olmadığını düşünüyordur. Belki çevrenizde aşı olduğu halde grip olanlarda olmuştur (benim olmuştu sanırım yanlış hatırlamıyorsam) Neyse uzatmayalım. Bu zamana kadar koronanında birkaç kere mutasyona uğradığını biliyoruz. Gelelim aşının sorunlarına. Bu aşı %90 mı ne işe yarıyor (artık ne oran verdilerse) bu doğru fakat bilmediğimiz virüsün uğrayacağı mutasyonlar ve bunların sonucunda bu aşının koruyuculuğunun nasıl etkileneceği. Bu aşıyı olup 5 ay sonra devam eden bir virüs olduğu takdirde tekrar enfekte olmayacağınızın garantisi yok. Bu çok mühim değil zaten korona bilinen sayılara göre %2, tahmin edilenler doğruysa çok daha az oranda öldürücü olan bir virüs. Genel sağlık durmunuza vs. bağlı olarak pek çoğunuz için korkacak bir durum yok pek de... Esas korkutucu olabilecek olan şey aşının uzun vadede çıkarabileceği komplikasyonlar olabilir. Belli midir ? Değildir. Bunların testleri yeterince yapılabilmiş midir ? Bu kadar kısa sürede sanmam. En basitinden osuruktan bir soğuk algınlığına vs. verdikleri ilaçlarda bile prospektüsü okursanız yüzlerce olası yan etki sayıldığını görürsünüz. Hee bunlar yalnızca 10 bin kişide 1, 1000'de bir görülmüş etkilerdir, dolayısıyla zaten korkacak bir durum yoktur ortada, kimse bahsetmez bile çoğundan. E bir dakika, peki korona ? dünyada her 5000 kişiden 100'üne falan bulaşıyor yaklaşık ve 100 kişiden de 2'sini öldürebiliyor. Belki de bunlar göz önünde bulundurulduğunda pek çok insan için aşı olmak son derece mantıksız bir hareket olacaktır. Hee korona olduğu takdirde ciddi etkilenme riski yüksek, hasta, yaşlı insanlar kesinlikle olsun bence yinede. Çok yaşlılar zaten uzun vadede olacak yan etkileri görecek kadar bile yaşamayabilirler. Diğerleri için de aşı daha az riskli olabilir.
         can-ermutlu
         Sağlıkçı olarak güvenmiyorum. Engelliyim, bunların yüzünden ölemem, hani o kadar güvenmiyorum. Önce kendinde denesin sonra bi covidli yanında dursun 30dk, bi 5 gün sonra bakarız hasta mı, değil mi, ölmüş mü :D Ölmemişse aşı işe yarıyordur
          birdetroitfani
          Arkadaşlar aşı virüsten öncede vardı anlatabildimmi bilmiyorum :) Nüfus azaltma projesi bunlar. Neymiş lab.tan çıkmış yanlışlıkla, adama sorarlar neden labta virüs yaptınız diye? . Bağışıklığı düşürecekler. Covid yapay zeka aşısı dijital kimliği 19 da yapılış tarihi. Bu yıllar önce planlandı. Nüfusun %80 i doğrudan yok edilecek. Sözde aşı yapïlanlar neden yeniden korona oldu??
           mckagizli
           Başkaları denesin bi bokluk çıkmazsa yaptırırım diyecek kadar
            eski_bi_tanidik
            Güvenmiyorum
             roar
             En kötü sonucu covid ile aynı ihtimali verir. Yani kalıcı hasar bırakmak veya ölüm. Bu da covid ile kıyaslandığında başarılı olması olasılığı için denenebilir. Elbette güveniyorum demiyorum.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.