35
30.5.2020
Çoğunluğun Kabul Etmesi Bir Fikri 'Doğru' Yapar mı?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   nursimarley
   Yaşadığımız şeylerin kendi “tercihimiz” ya da onun doğrultusunda olduğunu düşünürüz. Kendimize, kendimizin yön verdiğine eminizdir. Bir fikre, bir seçime hatta bir hayata itiliyor ya da yönlendiriliyor olduğumuzu aklımıza getirmeyiz hiç. Ama öyledir çoğu zaman. Dış dünyamızdan bize sürekli bir şeyler fısıldanır. “onu yapmamalısın. Onu giymemelisin. Ondan hoşlanamazsın. O bölge yasak…” Ve biz de bunları ne kadar duymazdan gelsek de bir yerden sonra hayatımızı bu fısıltılara göre şekillendirmeye başlarız. Bize düşündüğümüzde, araştırdığımızda doğru gelmeyecek olan şeyleri sırf birilerince doğru kabul edildiği için onaylamak zorunda kalırız. Sonra da bunun kendi seçimimiz olduğunu iddia ederiz. Sık sık kimin doğrusunu yaşadığımızı, yapamadıklarımızın neden yanlış olduğunu düşünmemiz gerekirken; duyumlarla oluşan, yalan dolan seçimlerimizle dolu bir hayatı yaşarız. Ne gördüysek, bize ne verildiyse onu alır, gerisini sormaya tenezzül dahi etmeyiz. Çünkü bir bilgi, çoğunluk tarafından kabul ediliyor ve bizim hayatımıza kadar bu şekilde ulaşıyorsa; onun doğruluğundan şüphe duyamayız. Yanlışı hep başkasında aramamız da buradan gelir aslında. Çünkü başkalarının doğrularıyla oluşturulan biz, yanlış olamayacak kadar kusursuzuzdur (!) Diğerleri ise, yani başkalarının doğrularını kendine doğru edinmeden yeni bir yol çizenler ise, yanlış, eksik, sorunlu olanlardır. Sadece “kendi” hayatlarını “kendi” elleriyle çizdikleri için kötü olan onlardır. Aşağılanmalıdırlar, hor görülmelidirler, ezilmeli, dışlanmalı, insan içine çıkamayacak hale getirilmelidirler(!) Nefretin nefreti beslediği bir dünyada yaşıyoruz. Kötü olanın değil, çoğunluğa göre yanlış olanın cezalandırıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Kendi safından olmayan herkese, düşman gözüyle bakan yaratıkların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yeni renklere, yeni tatlara, yeni hayatlara sımsıkı gözlerini kapatmış, kendisinden olmayan herkese karşı savaş açmış toplulukların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yaymaya çalıştıkları şey sevgi olması gerekirken, nefreti çığlık çığlığa anlatan kocaman(!) insanların olduğu bir dünyada yaşıyoruz.
    nobody1
    Nope! Asla! Çoğunluk yanılmazmı? Tabii ki! Çoğunluk da kötü düşünüp, ön yargılar içerisinde boğulabilir... Sadece daha fazla insan aynı şeyi düşündükleri için haklı değiller. O yüzden her zaman mantığımızla hareket etmeliyiz, her zaman başkalarına kulak asmayalım diye
     redkit00
     Bence yapmaz. Cahil bir çoğunluğun doğrularını kim kabul etmek ister ki? Demokrasinin getirdiği doğrular çerçevesinde mecburen kabul ettiğimiz kurallar var mesela doğru mu, bence değil. Demokrasinin dezavantajları çok bariz ortaya çıkıyor aslında gelişmemiş toplumlar sayesinde. Diyeceklerim bu kadar, uzun uzun yazınca canım sıkılıyor durduk yere hiç gerek yok.
      benita
      Çoğunluğun kararı genellikle sürü psikolojisi bence o yüzden yapmaz
       ofansifvekaramizah
       Eskiden dünya düzdü. "Yuvarlaktır" diyen azınlık bilim adamları idam ediliyordu :)
        roxannee-
        Elbette yapmaz. Örneğin namus kavramı. Çoğu insan için namus kadın bedeni üzerinde kurulan bir şeydir. Bunu doğru kabul ettiğimiz zaman çoğu gerçeği yok sayıyoruz. Bunun gibi nice örnek verebiliriz.
         imailahorsilah
         Hayır, kesinlikle hayır. Bkz; Toplumumuzun maalesef ki çoğunluğu kadını bir meta, bir kuluçka vasıtası olarak görüyor ve bu müteaddit örnekle de bezenebilir. Sizce doğru mu?
          kuyinist
           zodyakli
           Yapmaz. Çoğu insan ya da birçok insan burçlara inanmıyor, saçma buluyor ancak bu burçların ve burçlarla uğraşan insanların boş olduğu anlamına gelmiyor.
            jamiryuu
            Ben şahsen prensip olarak herkesten fikir alıp yinede kendi bildiğimi yaparım. Çoğunluğun bir fikri kabul etmesi o fikrin doğru olduğu anlamına gelmez..
             a.l.p.o.l.l.o.n
             Sürü psikolojisi söz konusu fakat kişinin şahsi görüşü asıl konumuz herkese doğru diye sana doğru olmak zorunda değil sonuçta sen herkes için yaşamıyorsun sen kendin için yaşıyorsun ve kendi hayatında kendi doğruların olmalı
              ketcaplisarma
              Tabiiki de hayır . Ama toplum bize kendi bildiği doğruları küçüklüğümüzden itibaren bilinçaltımıza kazımış durumda. Enn çok da kadın ve erkek konularında. Örn"kadinlar şöyle yapmasin böyle yapmasin" bilmem ne... insanlar da bişey yapmak için adim atacağı zaman ister istemez düşünüyor bunları. Tabii ki de sadece bu konu değil ama bunun gibi birçok konuda durum bu şekilde ilerliyor sadece en baskın konu bu. En zor olanı ve en güzel olani da bu. Başkalarını dinlemeyip kendi bildigin yolda başarılı olmak. Ama insan "acaba yanlış mıyım" diye düşünmeden edemiyor insan. Başkalarının etkisinde kalmadan hareket etmek lazım.
               ayse_
               Demokrasi kavramıyla birebir bağlantılı bir başlık
                caffeinerboy
                Yapmaz diyorsak eğer, hayatımızın bu zamana kadarki kısmında doğru diye ogretilenleri(gerek sosyal gerek siyasi gerek ülke bazında) objektif şekilde reddedebilir bir iradeye sahip olmak lazım bence ve tabi bundan sonra neye doğru diyecegimize de objektif bakmak gerekir
                 nickiharuto
                 Farklı fikirlerin varolması gayet doğal ve olacaktır her olayı siyasete bağlamak at gözlüğüyle bakmak gibidir. Eğer biz ileri görüşlü ve mantık çerçevesinden bakıyorsak onların bizim gibi düşünmesi gerektiği fikri bile çoğunluk olup fikrimizi kabul ettirmek iç güdüsüne dayanır. Cahildir eksiktir söylemini bırakıp farklı düşünsek bile bir üst lige çıkmanın formüllerine taktiklerine yoğunlaşmalıyız kalecisiz takım olur mu? Soruya gelince mantıkla düşünen akleden ve arayan doğruyu bulur Ve bulduğu doğru kendisine aittir. Basının toplumun ve çevresinin etkisinde olabilir fakat kendi doğruları vardır. Çoğunluk doğru diyor diye araştırılmadan bakılmadan ıspatlanmadan nasıl doğru olur Benim doğrum ile bir başkasının doğruları farklıdır..
                  velevkiozge
                  Burda daha derin bir soru var benim için. Doğru nedir? Bir şeyin doğruluğunun olup olmadığını tartışmadan önce doğrunun ne olduğuna bakmamız gerekir bence. Bu açıdan baktığımda da doğru görece bir şey bana göre. Bu sadece toplumda, sanatta, edebiyatta değil pozitif bilimde de böyle. Doğru mutlak değildir. 2+2=4 denklemi bile bir doğruluk belirtmiyor fikriyatıma göre. İkinin 2 diye sembolize edilip iki diye adlandırıldığını biliyorum ancak bu onun 2 olduğunu doğrulamıyor benim için. Dolayısıyla bir fikri, düşünceyi ya da tezi çoğunluğun doğru bulması onun doğru olduğu anlamına gelmiyor bana göre
                   rotasizkerim
                   karakter meselesi hocam bu birisi mantıken oy veriyorken diğer duygusallığından veriyordur bu da doğruluğu temsil etmez ama demokratik olur..!
                    zeynebio
                    Bilemedim. Eee geleneklerimiz göreneklerimiz adetlerimiz de herkesin kabul ettiği şeyler değil mi? O halde onlar da mı yanlış şeyler?
                     hissi-kablel-vuku
                     Bir fikri ben kabul etmediğim sürece çoğunluk b.k yesin :)
                     /
                     0

                     Tarihe Göre

                     İçerik bulunamadı.