Çocuklarımızın Gelişiminde Başaktör Aile midir Çevre midir Sorunsalı
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Bir çocuğun gelişimi ve eğitime ilişkin bu soru sorulduğunda bundan birkaç yıl önce ben de aile en önemli aktördür cevabını veriyordum ancak dünyamız değişti. Çocukların üzerinde en büyük etkiyi çevre yaratıyor artık. Teknoloji mevzuları malum. Dünyaya geldikten kısa bir süre sonra tabletler ve akıllı telefonlarla haşır neşir olmaya başlıyor çocuklar. İzledikleri YouTube videoları ya da oynadıkları oyunlar da çevre etkisine dahil. Başkaları tarafından tasarlanıyor ve çocuklarımızı etkiliyor. Yani aile faktörü teknolojinin etkisi ile ortadan kayboluyor ve çocuklar yaşları ilerledikçe kendi tercihleri olan bir çevrenin içerisinde buluyorlar kendilerini. İzlenilen içerikler, oynanan oyunlar, bir süre sonra sosyal mecralar derken ailenin çocuk üzerindeki etkisi azalıyor. Bizim 18 yaş akabinde yaşadıklarımızı günümüz çocukları çok çok daha erken bir zaman diliminde yaşıyor aslında. Kategorize etmek istemem ama arkadaşlarımın evlatları Z kuşağı çocukları ve birçoğunun aileleri tarafından şekillendirilemediklerini düşünüyorum. Ebeveyn ve çocuk arasındaki farklar küçük yaşlarda bile dikkat çekiyor artık.
    karolunita-
    Ailedir.
     yazarcizer
     Aslında z kuşağı konusunda haklısın, çocukların tükettiği içerikler gerçekten çok fazla arttı ama burda da kontrol ailelerde olmak zorunda. O içerik akışını sağlayan otorite aile oluyor. Yani çocuktan aile %100 sorumludur. Çocuğu tamamen nadasa bırakan ailelere de diyecek bir şeyim yok gerçekten, kontrolsüz bir çocuk yetiştirme oluyor ve tabii ki aile çok etkili bir faktör olmuyor çocuk üzerinde.
      mrsnl33
      Çocuk sonuçta vaktinin çoğunluğunu aileyle geçiriyor.O yüzden aile baş aktördür bence.Aile de cocugun yasina gore bazı kısıtlamalar getirerek;telefon,bilgisayar,tablet gibi aletlerin kullanımını sinirlayabilir
       1234569
       yanı mozartın ailesinin urfada yaşadığını düşünün sizce mozartı tüm dünya tanıyabilir miydi ?
        me_out_bye
        1 aile 2 çevre 3 okul
         badideasensei
         Aile ; şöyleki ne kadar karşılıklı olarak benzerliklerimizi reddetme çabasında olursak olalım sonuç öyle değil. Ya da çevremde uzaktan yakından ailesi ile alâkası olmayan birinin bu farklılığının sebebi de ailesi. İş ailede bitiyor.
          gizemino
          Aile ve çevre birbiriyle çok bağlantı şeyler. İkisi de büyük oranda etkiliyor bence
           eflayilmaz
           büyüdüğün ev bütün hayatını etkiliyor. kesinlikle bizi yetiştiren insanların aynalarıyız o yüzden aile diyorum
            android_dahaiyi
            baş aktör ailedir. sürekli vaktini yoğun olarak geçirdiği ve etkisinin en büyük olduğu yer çünkü. çevre değiştiriyor değiştirmesine ama aile kadar değil bence
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.