Çocuklara Küçük Yaşta Din Eğitimi Verilmeli Mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   plazacalisani
   Bence verilmemeli. Çünkü durum şu. Biz onlara eğitim verince din seçme ya da seçmeme haklarını ellerinden alıyoruz. He inanmayacak olan yine inanmaz, istemeyen yine istemez ya da din değiştirecek olan yine değiştirir. Ancak hem çocukları soğutuyoruz, hem de değişim süreçleri çok sancılı oluyor. Etik olarak bana kalırsa çocuklara küçük yaşta din eğitimi verilmemeli. Din dersleri olmalı, ancak bu derslerde bütün dinler öğretilmeli. Çocuk hepsine eşit mesafede olarak seçim yapmalı. Ya da tercihi seçimsizlik olur bilemem. Elbette bu fazlaca ütopik bir toplum için geçerli. Ancak belki birgün..
    fuzbing
    Tabii verilmeli. Sıkmadan, boğmadan, güzelliklerini öğreterek; güzellikle.. Sonra umarım değiştirmez ama, aklı olacak, isterse değiştirebilir. neden verilmesin hayat din üzerine kuruluyken? Dinsiz ve bu durumdan memnun olan aile bireyleri isterse vermez.
     point-break-sanji
     Bir Konyalı olarak söylüyorum. Akıl balì yaşa erisinceye kadar Verilmesin Çocuklar çocukluğunu yaşasın. Burda ki nesil hala eski kafa camide en ön sırada yaşlıların durmasını savunan kesim bir çocuğa anca devrecilik ogretebilir.
      ormanci
      Din biz gibi olan 3. dünya ülkelerinin en hassas konularındandır. Çocuk yaşadığı çevreyi benimser ve ister istemez adapte olur. Bu adapte olayının riski ise adapte olunan konunun etraftaki yasayicilari olan bireylerin yetersizliğidir. Çocuğa eğitim verilmeli fakat sıkmadan,usandirmadan soğutmadan ,anlatarak eğlendirerek sevdirerek. Zaten ilerki zamanlarda kendini sorgulayacak ve yaşadıkları ve anlatılan öğretilen daha çok oturacak. Herşeyden önce insana olan saygı, ahlak, doğa ve hayvan sevgileri verilmelidir.
       damat-berat-official
       7 yaşından beri isteğim dışında zorla yaz kuran kurslarına gönderiliyorum, 15 yaşındaki hırbolarla aynı yerde eğitim görüyorduk; hem o hırboların bizi ezmesi ve tehtid etmesi, namazda secdeyi unuttuğum için cetvel yemem, esmaül hüsnayı 1 günde ezberletmeye çalışmaları... Dine yakınlaştırmadığı gibi uzaklaştırdılar Tek iyi tarafı hergün tost alabilmem (paramla) ve haftasonu kapta 50g dondurma almamız.
        mrs_furby
        Hümanist çocuk yetiştirilmeli. Vicdanlı çocuklar. İnacını kendisi de seçebilir.
         badideasensei
         Hayır sonra bir soğuma geliyor kendimden biliyorum, kimsenin inancını kötülemek için değil ama uzaklaştırıyorsunuz böyle böyle. Bırakın ileride kendi karar verip öğrensin istekli olsun
          karolunita-
          bence verilmemeli çünkü büyüyünce kendi hür iradesiyle ne istiyorsa onu yapmalı
           gizemino
           Cocuklara ahlakken verilmesi gerekenler verilmeli , iyi bir birey olmalı gibi şeyler öğretilmeli dini anlayabilecek bir yaşa geldiklerindeyse fikirleriyle yaptıkları muhtemel uyuşacaktır. Tabi merak ettiklerine cevaplar verilebilir.
            ladydisko
            ailem bana vermedi (inançları farklı) anneannem dayatıyordu ama inanmasa da öğrensin bilgi olur diye iyi ki vermemişler derim insanın kendisi öğrenmesi daha iyi oluşacak fikirleri için
             kayberkay
             bence aile kendi görüşünü çocuğuna ister istemez yansıtır bu hayatın kuralı zaten bambaşka konularda bile olan bı durum zaten her kişi özgür bı iradeye sahip ilerleyen dönemde kendi secimlerini yapıp kendi için doğru yol ne ise bulabilir zannimca
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.