Çocuk Büyütürken Farkında Olmadan Yapılan Hatalar
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   ozlmli
   Belki bir çocuğum yok lakin gerek kendi ailemden gerek çevremdeki ebeveynlerden gözlemlediğim kadarıyla genellikle dinlemiyorlar, çocukların söylediklerinin pek hükmü yok gibi... Bu sefer çocuk ve ebeveyn arasında git gide açılan bir uçurum oluşuyor. Akabinde çok mu korumacılar acaba.. Günümüzdeki özgüven eksiklikleri, kendini kanıtlama çabası bu yüzden mi diye düşünmeden edemiyorum bazen. Tabi bazı evlerdeki sevgi anlayışının, gerçek sevgiyle alakası olmaması da cabası..
    monaiman
    Bir çocuğun dediklerini kale almazsanız, söyledikleri ile dalga geçerseniz o çocuk nasıl olur biliyor musunuz? Çok inatçı olur. Bakın bahsettiğim inat öyle sıradan bir inat değil, çocuğun yanlış kararlar alabilmesine kadar gider, hayatını mahveder. Bu sebeple, onlara yetişkinmiş gibi davranın, söylediklerine kulak verin, fikirlerine saygılı olun. Sonra bu çocuk kime çekti deyip topu birbirinize atarsanız.
     redblack
     Okuma aliskanligi edindirmemek, her seyi onune hazir vermek, ya çok şimartmak ya da mahrum birakmak. Yapabilecegi seyler konusunda öğretmemek/egitmemek. ( Misal yemegini yedikten sonra tabagini lavaboya koymak.) Gorevi olan şeyi ödüle bağlamak. (Ödevini yaparsan gezmeye gideriz.) Hayvan, doğa sevgisi aşılamamak.
      mevsimlerdensnbahar61
      Öğretilmiş korkular kazandırmak
       amakafamiznasiguzel1
       kısıtlamak. sosyal çevresine göre daha aşağıda olması. ya da tam tersi fazla şımartmak. sosyal çevresine göre kendini daha yukarıda hissetmesi.
        zzeuss
        Hata yapma şansı tanımamak, özgüven kaybettirir.
         nobodyy1
         tecrübe edinmeye izin vermemek
          eski_bi_tanidik
          Bence çocuğu fazla kısıtlamak. O kadar aptalca bişey ki. Veya üstü kirlenmesin vs diye arkadaşlarıyla oynamasına izin vermemek. Küçükken arkadaşlarımın aileleri izin vermezdi çok sınır olurdum. Bana sorarsanız ben izin bile almıyodum 😅 çünkü köydeydik bilindikti her yer dhjdjdnd Bir de çocuğa hiçbir şekilde tek başına bir şey yapmasına izin vermemek. Mesela bişey yapmak istiyo gidiyorlar hemmen al çocuğum bilmem ne. Bırakın da bir şeyler basarsın. Veee son ve en önemli şey kız ve erkek çocuğunuz varsa kızınıza evseki işleri yaptırıp erkek çocuğunu hovarda gibi salmak 😠 Etrafımdan gördüğüm kadarı bu kadar tşk 😊
           cinayetvaraga
           Farkında olarak yaptiklarım var. Ama işte olmuyor düzeltemiyor insan kendini. Çok asabi biri olduğum için çok bağırırım, küfür ederim. ama fiske vurmam. kendimi asarım onu yapmam. çocuk da tabi bizimle iletişim kurarken bazen yükseliyor ve bağırıyor. gel de yanlış de. çok zor bir şey çocuk yetiştirmek. ama gariptir ki hala küfürünü duymadik.
            meyvesebze
            Aglayan cocugu kucaga almamak..Neden? Alismasin! Birak alissin ya.Birak tum isini gucunu ama o cocuk o kucaga alissin.Anne karninda baslio anne bebek bagi...Ne demektir kipkirmizi patlicak duruma getirmek cocugu...Al hissetsin sevildigini kokunu yaninda oldugunu
             bisosyolog
             Aşırı mükemmelliyetçi davranmak :)
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.