32
9.10.2020
Çocuk Büyütürken Farkında Olmadan Yapılan Hatalar
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   ozlmli
   Belki bir çocuğum yok lakin gerek kendi ailemden gerek çevremdeki ebeveynlerden gözlemlediğim kadarıyla genellikle dinlemiyorlar, çocukların söylediklerinin pek hükmü yok gibi... Bu sefer çocuk ve ebeveyn arasında git gide açılan bir uçurum oluşuyor. Akabinde çok mu korumacılar acaba.. Günümüzdeki özgüven eksiklikleri, kendini kanıtlama çabası bu yüzden mi diye düşünmeden edemiyorum bazen. Tabi bazı evlerdeki sevgi anlayışının, gerçek sevgiyle alakası olmaması da cabası..
    mevsimlerdensnbahar61
    Öğretilmiş korkular kazandırmak
     amakafamiznasiguzel1
     kısıtlamak. sosyal çevresine göre daha aşağıda olması. ya da tam tersi fazla şımartmak. sosyal çevresine göre kendini daha yukarıda hissetmesi.
      meyvesebze
      Aglayan cocugu kucaga almamak..Neden? Alismasin! Birak alissin ya.Birak tum isini gucunu ama o cocuk o kucaga alissin.Anne karninda baslio anne bebek bagi...Ne demektir kipkirmizi patlicak duruma getirmek cocugu...Al hissetsin sevildigini kokunu yaninda oldugunu
       cinayetvaraga
       Farkında olarak yaptiklarım var. Ama işte olmuyor düzeltemiyor insan kendini. Çok asabi biri olduğum için çok bağırırım, küfür ederim. ama fiske vurmam. kendimi asarım onu yapmam. çocuk da tabi bizimle iletişim kurarken bazen yükseliyor ve bağırıyor. gel de yanlış de. çok zor bir şey çocuk yetiştirmek. ama gariptir ki hala küfürünü duymadik.
        redblack
        Okuma aliskanligi edindirmemek, her seyi onune hazir vermek, ya çok şimartmak ya da mahrum birakmak. Yapabilecegi seyler konusunda öğretmemek/egitmemek. ( Misal yemegini yedikten sonra tabagini lavaboya koymak.) Gorevi olan şeyi ödüle bağlamak. (Ödevini yaparsan gezmeye gideriz.) Hayvan, doğa sevgisi aşılamamak.
         eski_bi_tanidik
         Bence çocuğu fazla kısıtlamak. O kadar aptalca bişey ki. Veya üstü kirlenmesin vs diye arkadaşlarıyla oynamasına izin vermemek. Küçükken arkadaşlarımın aileleri izin vermezdi çok sınır olurdum. Bana sorarsanız ben izin bile almıyodum 😅 çünkü köydeydik bilindikti her yer dhjdjdnd Bir de çocuğa hiçbir şekilde tek başına bir şey yapmasına izin vermemek. Mesela bişey yapmak istiyo gidiyorlar hemmen al çocuğum bilmem ne. Bırakın da bir şeyler basarsın. Veee son ve en önemli şey kız ve erkek çocuğunuz varsa kızınıza evseki işleri yaptırıp erkek çocuğunu hovarda gibi salmak 😠 Etrafımdan gördüğüm kadarı bu kadar tşk 😊
          _umut_
          Büyütürken yazarım söz
           nobodyy1
           tecrübe edinmeye izin vermemek
            bisosyolog
            Aşırı mükemmelliyetçi davranmak :)
             monaiman
             Bir çocuğun dediklerini kale almazsanız, söyledikleri ile dalga geçerseniz o çocuk nasıl olur biliyor musunuz? Çok inatçı olur. Bakın bahsettiğim inat öyle sıradan bir inat değil, çocuğun yanlış kararlar alabilmesine kadar gider, hayatını mahveder. Bu sebeple, onlara yetişkinmiş gibi davranın, söylediklerine kulak verin, fikirlerine saygılı olun. Sonra bu çocuk kime çekti deyip topu birbirinize atarsanız. İnsan olun belanızı severim.
              zzeuss
              Hata yapma şansı tanımamak, özgüven kaybettirir.
              /
              0

              Tarihe Göre

              İçerik bulunamadı.