Çocuğu Doğar Doğmaz İngilizce Öğretmeye Çalışan Ebeveyn
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Üzgünüm ama görgüsüzlüktür diyeceğim arkadaşlar. Kuzenim hayata geçiriyor bu durumu. Bir buçuk yaşında olan kızı ile İngilizce konuşmaya başlıyor şimdilerde. Anne karnında ingilizce podcastler dinledi, çocuk dünyaya geldiğinde evde ingilizce konuşma şartı koştu. Neymiş kulağı alışacakmış, yeter kelime sayısına ulaştığında çocuğun ingilizce konuşmaya başlayacağını düşünüyor. Ben bu ailelerin çocuklarının ingilizce öğrenebileceklerine olan inançlarının o kadar az olduğunu düşünüyorum ki bu gibi çabalara giriyorlar. Eğitim sistemine de güvenemiyorlar bunu anlıyorum ama biz nasıl öğrendik bu dili? Bir şekilde kendi çabalarımızla. Hala tam değiliz belki hiçbir zaman olamayacağız ama bu ailelerin çocuklarının ingilizce türkçe karması bir kelime dağarcığına sahip olmasından keyif aldıklarını düşünüyorum. Not: Görsel temsilidir. Barış Özcan ve ailesi Amerika'da yaşıyor ve oğlunun ana dili gibi İngilizce konuşuyor olması almış olduğu eğitimle alakalı.
    kania_
    Ya çocuklarınızı rahat bırakın zaten 7-8 yaşına kadar özgürler sonra derstir odur budur sorumlulukları artıyo bizim komşunun çocuğu 3 yaşında ingilizce biliyo olum ben 3 yaşımda daha türkçe konuşamıyodum.
     efla_tun
     Altı yedi yıl ingilizce gördüm derslerde afedersiniz bir b*ka yaradığı yok,kendi çabalarımla öğrenmeye çalışıyorum.Eğitim sistemi ingilizce için yeterli değil.Keşke benim ailemde öyle öğretmeye çalışsaydı
      gregory_
      Bana saçma geldi ama uzmanlari vardir sanirim bu konunun, onlara danismadan yapmak belki zarar bile verir cocuga bilemedim.
       _gizem_
       napacak çocuk doğar doğmaz ingilizceyi şlsajflsjaklsjksklsa
        lutfen-ama
        Sömürge devleti sayılırız sonuçta ama İngilizce değil de arapça öğrenseler daha yerinde olur arapların sömürdüğü tek ülkeyiz en nihayetinde. Ya da ilerde Avrupa'ya kaçak girince işe yarayabilir öğrensin bebeler. 😌
         sedefartuny
         Saçmalamayın ya hu. Öğretsinler işte ne kadar güzel. Keşke vakti zamanında bize de öğretselerdi. Sonra Türkler neden İngilizce öğrenemiyor??? 15 yaşında öğretmeye çalışıyoruz çünkü. Ağaç yaşken eğilir. Nokta.
          peripedia
          Ben takdir ediyorum ilgidir, çabadır. Bir temel oluşturuyor bu da çocuğun dil eğitiminde kolaylık sağlayacak. Neden görgüsüzlük olsun ayrıca. Kendi çocuğu isterse Japonca öğretir.
           gollummm
           Anaokulunda başlar 5 yaşında minik belli şeyleri öğrenmiş olur. Bunda sakınca yok. Bunu yaparken de oyun aracılığı ile yaptıklarından çocuklar hem keyif alır hem de biraz olsun o dil onun beyninde yer alır.
            aslanburcubirisi
            Şöyle düşünelim sen yıllarca eğitimdi bilmem neyiydi yabancı dil öğrenmek için uğraşacaksın ama çocuğun öyle bir gereksinimi olmayacak. Çocuğa eziyet değil iyilik bu bence.
             ennuzungece
             Ben de dediğine yakın davranıyorum çocuğuma. Çocukların 3 yaşına kadar 4 dili anadili gibi öğrenebildiğini okumuştum. En azından İngilizce öğretebilirim diye düşündüm ve oyunla karışık öğretiyorum ağzı alışsın beynine yerleşsin ne zararı var Allah aşkına? Gördüğüm tek 'zarar' ki bence önemsizdi, 20 aylık olana kadar Türkçe İngilizce çoğu dediğimi anladı ama konuşamadı doktorunun dediğine göre 2 dil öğrenen bebeklerde normalmiş kafası karışıyormuş. Şimdi 3 yaşında yaşıtlarından çok daha iyi Türkçe konuşuyor İngilizce de konuşuyor her dediğimi anlıyor bazen derdini İngilizce anlatıyor ben hala 'th' yi düzgün telaffuz edemem o şimdiden benden önde. Ne mutlu bana 😊
              gulfemkaya
              Sürekli İngilizce konuşmanın bir anlamı yok ama bence çok mantıklı özellikle yurt dışında iki dilli çocuklar bu şekilde yetişiyor bir şekilde öğreniyorlar
               detokssuyu
               Çok baskı her zaman iter. Özgürlük alanı tanımak lazım. Ebeveyn yol gösterir dikte etmesi doğru değil.
                hogwartsmektubugelmeyen
                Amacından sapan bir görgüsüzlük aslında. Mantıksız değil, ancak bizim ülkemizde başarılı olma oranı oldukça az
                 gizemino
                 Bana da biraz görgüsüzlük geliyor. İlk önce Türkçeyi güzel bir şekilde öğret. Zaten durumun varsa ileride yurt dışına gönderirsin temiz bir şekilde öğrenir
                  bisosyolog
                  Aslında çok ama çok mantıklı olan bir uygulama. Sadece kör cahil ailelerin elinde heba oluyor. Eğer aile normal bir şeymiş gibi gösterirse çocğua bunu, çocuk öğrenecektir
                   keladam
                   THE MODERN EBEVEYN
                    gorkem-bahadir
                    Bu durumun bazen bokunun çıkartıldığını düşünsemde en kolay öğrenme ve gelişim süreci olduğundan bende ileride kendi çocuklarıma aynı altyapıyı oluşturmayı planlıyorum :)))
                     kisi
                     Beynin şekillenmesi gittikçe azalır. O yüzden küçükken öğrendiklerimiz sonradan öğrendiklerimize karşın daha kalıcı olur. Çocukken öğrendiklerimizi uygulamaya daha doğal dökeriz. Çocuğun küçük yaşta yabancı dil öğrenmesi onun için büyük avantaj. Tam öğrenmesine de gerek yok. Bir alt yapı oluşturulsa yeter. Burada dikkat edilmesi gerek konu öğretenin İngilizcesinin çok kötü olmaması. Bilmemek yanlış bilmekten iyidir.
                      gizmowasmycat
                      Çocuğum yok. Ancak yeğenlerim dolayısı ile çocuklarda zeka gelişimini tetikleyici unsuların neler olduğunu zaman zaman özellikle yabancı kaynaklarda araştırıp sorular sormuşumdur. Stabil bir şekilde aldığım yegane cevaplardan birisi küçük yaşta 2. veya 3. yabancı dil eğitimi. Çocukta zeka gelişimini doğrudan tetikleyen bir unsur olduğu özellikle quora'da sorduğum bir soruda bir çocuk gelişimi uzmanı tarafından detaylı olarak cevaplanmıştı. (bulabilirsem linkini eklerim - genel olarak çocuklarda zeka gelişimini tetikleyici aktiviteleri sormuştum) Zaten mantık olarak çocuğun 5 duyusunu tetikleyen herşey çocukta zeka gelişimini tetikliyor. Ancak çocuğa sürekli farklı birtakım sesler, görseller, dokular, kokular göstermeniz gerekiyor. Aynı zamanda ne kadar çok duyu tetiklenirse beyin bunları anlamlandırmaya çalışırken o kadar gelişiyor. Dil ise burada apayrı bir noktada, normalde sürekli aynı kelimeler ve tepkiler konuşuldukça çocuk bunları öğreniyor evet. Ama şöyle düşünün aslında gün içerisinde konuşulan kelimelerin çoğu genelde birbirinin aynısı, yani gündelik kullanımdaki kelimeler. Bir süre sonra beyin bu kelimelere alışıyor ve rutine bağlıyor, bu da beyin aktivitesini azaltıyor dolayısı ile. Ancak türkçe yanında çocuğu farklı 1-2 dile daha maruz bıraktığınızda. Çocuk sürekli yeni kelimeler ile karşılaştığı için bunları öğrenmek ya da en azından anlamak için ekstra bir çaba sarfetmek zorunda kalıyor. Ayrıca çoğu dilin kendine ait farklı mekanizmaları olduğu için beyin bunları anlamlandırmak için farklı yollar keşfetmek zorunda kalıyor. Bu da yeni hücrelerin yeni sinirsel ağların oluşmasına sebep oluyor. Daha basit hali ise şöyle. Mesela beyninizi tembelleştirmemek için zaman zaman evinize giderken normalde kullandığınız yoldan apayrı bir yol kullanmanız tavsiye edilir. Bu sayede beyninizi otomatik bir süreçten çıkarıp düşünmeye zorlamış oluyorsunuz. Bu da erken bunamanın önüne geçebiliyor. İşte çocukta her bir yeni dil, işe/eve giderken kullanılan alternatif bir yol işlevi görüyor. Bu da zeka gelişimini tetikliyor etkiliyor. Normal şartlarda çocuğa sürekli yeni bir koku, doku hissettirmeniz biraz zor olabilir. Ancak çocuğu farklı bir dile maruz bırakmak oldukça kolay. Bu kadar basit birşey çocuğunuz zekasını geliştirebiliyorsa bence denemekte fayda var. (dil eğitimi veren youtube çocuk kanalları mesela - yabancı versiyonlar bile olabilir - her zaman izlediği çizgi filmi yabancı dilde izletebilirsiniz netflix vs kullanıyorsanız dil ayarlarından) Tabiki çocuk aynı zamanda küçükken bir yabancı dil de öğrenmiş olur ama bunun zeka gelişimine katkısını bilerek yapan anne babalar benim nezdimde akıllı insanlardır.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.