Çinlileri Sevmemek Irkçılık Mıdır?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   hayri-cemil-gulle
   Bunlara küfretmek ırkçılık mı yani?
   https://twitter.com/ikeadolabi/status/1242404602340945922
   https://twitter.com/ikeadolabi/status/1242404602340945922
    whitefang
    Değildir. Sevmeyebilirsin. Gayet doğaldır. Nefret ise ırkçılıktır.
     tarantor
     Evet! Sevilmeyen davranış olabilir ve eleştirilebilir, ama bunu bir etnik guruba bağlamak ırkçılık, ayrılcılıktır.
      saygilar
      hayır değildir, sevilmeyi hal etmiyorlar
       ratayas
       Bir Çinli'yi sevmemek tercih, Çinliler'i sevmemek ise ırkçılığın daniskasıdır. Millet ismi+ler/lar çoğunlukla ırkçılığa çıkar.
        bloodydream
        Sevmemek ırkçılık değildir, ancak her ortamda bas bas bağırarak bunu beyan edersen evet eşiği aşıyorsun demektir. kimseyi sevmek zorunda olmadığımız gibi bunu beyan etmek zorunda da değiliz
         honour
         Hayatta sadece siyah ve beyaz yoktur, bu kadar kesin hükümlerle bir yere varamazsın. Çinliler kötüdür, şu millet iyidir gibi düşünceler önyargıdan, çarpıtmadan öteye gidemez. Kitleleri böyle sınıflandırmak cahilliktir konu ne olursa olsun. Kötülük ya da iyilik bireyseldir. Yemek, beslenme kültürü konusunda dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip bir ülke icin, belirli bir beslenme alışkanlığı edinmeleri nüfusun doyabilmesi için yeterli gelmeyebilir bu yüzden mecburen geniş bir beslenme kültürü edinmek zorunda kalmış olabilirler bilemiyorum. Ama bu durumda bile emin olun tüm nüfus yarasa, fare, yılan gibi canlıları yemiyordur. Nasıl ki bizim toplumumuzda da vejetaryenler varsa onlarda da beslenme tercihleri farklı kişiler çoktur. Olaylara bu açıdan bakılırsa Hitler'in Yahudilere olan görüşünden pek bir fark kalmıyor.
          pvtoblomov
          Bir insanı ırkı yüzünden sevmemek veya itici bulmak ırkçılıktır. Bunun nesi tartışmaya açık?
           blumhh
           Sevmiyorum nefret ediyorum ama ırkçılık veya propaganda da yapmıyorum. Çinli olduklari için değil. Sorumsuz ve cani bir toplulugu neden seveyim?
            karahanli
            Öncelikle hep beraber ırkçılığın tanımına bakalım; ''kendi ırkını öteki ırklardan üstün sayma ve siyasal tutumunu buna dayandırma eğilimi.'' gördüğünüz üzere başlıkta sorulan sorunun cevabı kesinlikle değildir olarak nitelendirilebilir. Diğer ırklara karşı nefret besleme ve düşmanlık eğilimi bazı özel durumlarda ırkçılık olarak nitelendirilmeyebilir. Bunun başlıca sebebi ise; Bahsekonu ırkın diğer ırklara toplumsal bir zarar vermiş olma ihtimalidir. Dünyada şu an pek çok yayılan salgın hastalığın başlangıç noktası Çin'dir. Burada oturduğunuz yerden Çin Irkını savunmak tabi ki kolay :) Hepinizin muhteşem birer humanistsiniz. Savaşmayalım ve sevişelim olgusuyla dünya barışını ve huzurunu temenni ediyorsunuz. Teoride ne kadar sevimli değil mi? Ama gerçek maalesef bu akdar basit olmuyor. Ben 4 yıl Çin'de yaşamış bir birey olarak söylüyorum. Ben hayatımda bu kadar pis, bu kadar adab-ı muaşeret yoksunu, bu kadar saygısız ve dikkatsiz bir topluluk görmedim. Ben oarada yaşamış bir adam olarak bunu söylüyorum. Bu ırkı savunanlar neye dayanark savunuyor bir anlatsın lütfen.
             lusnika
             Genel olarak bir ırktan "kötü anlamda" bahsedildiği için ırkçılıktır.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.