109
24.3.2020
Çinlileri Sevmemek Irkçılık Mıdır?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   hayri-cemil-gulle
   Bunlara küfretmek ırkçılık mı yani?
   https://twitter.com/ikeadolabi/status/1242404602340945922
   https://twitter.com/ikeadolabi/status/1242404602340945922
    tarantor
    Evet! Sevilmeyen davranış olabilir ve eleştirilebilir, ama bunu bir etnik guruba bağlamak ırkçılık, ayrılcılıktır.
     whitefang
     Değildir. Sevmeyebilirsin. Gayet doğaldır. Nefret ise ırkçılıktır.
      lusnika
      Genel olarak bir ırktan "kötü anlamda" bahsedildiği için ırkçılıktır.
       saygilar
       hayır değildir, sevilmeyi hal etmiyorlar
        tolqa83
        Çinlilieri sevmemek normaldir ama Çinli sevmemenin propagandasını yapmak ırkçılıktır.
         netcanavari
         Reporter:Why keep saying its Chinese virus ? Trump: Because its come from China.
          karahanli
          Öncelikle hep beraber ırkçılığın tanımına bakalım; ''kendi ırkını öteki ırklardan üstün sayma ve siyasal tutumunu buna dayandırma eğilimi.'' gördüğünüz üzere başlıkta sorulan sorunun cevabı kesinlikle değildir olarak nitelendirilebilir. Diğer ırklara karşı nefret besleme ve düşmanlık eğilimi bazı özel durumlarda ırkçılık olarak nitelendirilmeyebilir. Bunun başlıca sebebi ise; Bahsekonu ırkın diğer ırklara toplumsal bir zarar vermiş olma ihtimalidir. Dünyada şu an pek çok yayılan salgın hastalığın başlangıç noktası Çin'dir. Burada oturduğunuz yerden Çin Irkını savunmak tabi ki kolay :) Hepinizin muhteşem birer humanistsiniz. Savaşmayalım ve sevişelim olgusuyla dünya barışını ve huzurunu temenni ediyorsunuz. Teoride ne kadar sevimli değil mi? Ama gerçek maalesef bu akdar basit olmuyor. Ben 4 yıl Çin'de yaşamış bir birey olarak söylüyorum. Ben hayatımda bu kadar pis, bu kadar adab-ı muaşeret yoksunu, bu kadar saygısız ve dikkatsiz bir topluluk görmedim. Ben oarada yaşamış bir adam olarak bunu söylüyorum. Bu ırkı savunanlar neye dayanark savunuyor bir anlatsın lütfen.
           devlet
           Trump bu konuda en güzel cevabı vermişti geçenlerde Chinese Virus :D
           http://fotograf.live/post/25
           http://fotograf.live/post/25
            bloodydream
            Sevmemek ırkçılık değildir, ancak her ortamda bas bas bağırarak bunu beyan edersen evet eşiği aşıyorsun demektir. kimseyi sevmek zorunda olmadığımız gibi bunu beyan etmek zorunda da değiliz
             barpoem
             muhtemelen his halindeyken olmasa bile ifade edildiği zaman, bir başka kişide yol açacağı etki dolayısıyla ırkçılık gibi görünebilir.
              bonfolit
              bir ırkı sevmemek ile neyin kastedildiğine göre değişir. çinli birine özel olarak ilgi duymamak, alternatifleri arasından gidip onu seçmemek anlamında sevmemek gayet normal bir durumdur. ancak hiç görmediğin, tanımadığın, herhangi bir kanı oluşacak kadar bilmediğin birine sadece ırkından dolayı tavır almak, ırkına göre farklı muamele yapmaktır ve bu "kelimenin tam anlamıyla" ırkçılıktır. yeni tanıştığın bir insanın aslında suriyeli olduğunu bir süre konuştuktan sonra anladığını düşün. eğer davranışlarında, tavırlarında, imalarında istemsiz de olsa bir değişiklik olursa(farklı bir arkadaşının da suriyeli olduğunu hatırlaman gibi nötr sayılabilecek durumlar hariç) bu aslında senin o an ırkçı bir tepki verdiğini gösterir. benzer şekilde yeni tanıştığın uzakdoğulu birisinin çinli olduğunu öğrendiğinde de farklı tepki vereceksin- dolayısıyla ırkçılık yapmış olacaksın.
               marylota
               bu da ırkçılık değilse nedir bu?
                blumhh
                Sevmiyorum nefret ediyorum ama ırkçılık veya propaganda da yapmıyorum. Çinli olduklari için değil. Sorumsuz ve cani bir toplulugu neden seveyim?
                 127001
                 Sevmemek ırkçılık değildir ama nefret söyleminde bulunmak ırkçılıktır. Bunun ayrımını iyi yapmak lazım.
                  marylota
                  https://dio.onedio.com/dio/1002130?t=dio
                  https://dio.onedio.com/dio/1002130?t=dio
                  bu yaklaşım... üzücü....
                   sesege
                   kimseyi sevmek zorunda degislsiniz. hatta bazi topluluklara karsi önyargilariniz da olabilir. herhangi bir toplumun bir kesiminin(azinlik veya cogunluk) yaptiklarini o toplumun biyolojik özelliklerini tasidigi icin tüm üyelerine genelliyorsaniz bu yaptiginiz irkciliktir. bunu dillendirmez, sadece korkular seviyesinde tutarsaniz bu da sorun degildir. ama cikip bir toplulugun tümüne nefret icerek söylemlerde bulunuyorsaniz bu irkciliktir. cinde köpek, fare veya yarasa yenmesini igrenc bulabilirsiniz. cesitli hastaliklarin sebebi olarak da görebilirsiniz. ancak bundan dolayi cinli olan herkesi pislik olarak görürseniz bu irkciliktir ve nefret sucudur. mesela düsünün bir avrupa ülkesine gidiyorsunuz ve orada tanistiginiz biri sizin türk oldugunuzu ögrendikten sonra sizinle konusmayi birakiyor. nedenini sordugunuzda türklerin dolandirici oldugunu, cocuklara tecavüz ettiklerini, asiri dinci olmalarina ragmen avrupaya gelip avrupaya uyum saglamak yerine, avrupayi kendine uydurmaya calistiklarini ve ayni zamanda da iskembe ve kokorec gibi onun igrendigi seyler yediklerini söylüyor. haksizliga ugradiginizi düsünmez miydiniz? ayrica yemek konusunda cin kadar olmasa da hemen hemen her ülkede hosunuza gitmeyecek yemek aliskanliklari var. cinde daha cok olmasi da dünya nüfusunun 6'da birinin orada yasamasi ve yoksullukla ilgili. ayni hindistan gibi. ama mesela fransada kaplumbaga corbasi diye bir sey var. cinde olsa "pisliksiniz, igrencsiniz" dersiniz ama gurme bir lezzet olarak geciyor. steak tartare diye bir sey var. cig kiyma diyeyim. yine ingilizlerin blood puddingi var. avrupanin bir cok peynirine burnunuzu yaklastiramazsiniz. söyle bir liste de birakayim da mideniz bulansin:
                   https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/dunyanin-en-rahatsiz-edici-yemekleri,m4Ipbojh5UqdqpPAh53EBw/ezqZGJ_oa0iX00dp6fm6PA
                   https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/dunyanin-en-rahatsiz-edici-yemekleri,m4Ipbojh5UqdqpPAh53EBw/ezqZGJ_oa0iX00dp6fm6PA
                    fyodorovna
                    Ben ırkçı olmalarını sevmiyorum özellikle. Irkçıception.
                     victimofchanges
                     Herhangi bir ırk ayrımı yapmak milliyet fark etmeksizin ırkçılık sayılır. Eleştirilebilir, yanlış bulunabilir, onaylanmayabilir fakat bütün ırka onu mal etmek bana pek mantıklı gelmiyor.
                      covid19
                      evet belki
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.