10
22.1.2021
Cezaevleri Yerine Çalışma Kampları Uygulaması Topluma Katkı Sağlar mı?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   Çok uzun zamandır konuşulan bir konu bu aslında özellikle yüz kızartıcı suçlardan ceza alan mahkumların cezaevleri yerine çalışma kamplarında cezalarını ifa etmelerinin hem topluma fayda sağlayacağı hem suçluyu gerçek anlamda islah edeceği ve ceza sonrası toplumsal hayata adaptasyonun daha kolay olacağı görüşü hakim. Bugünün Türkiye'sinde suçları bile cezaevlerine Twitter yardımcılığı ile gönderirken bu çalışma kapmı olayı bana bir hayli uzak geliyor ama daha yaşanılabilir bir ülkede neden olmasın? Açık cezaevlerinde benzer uygulamalar hayata geçirilmiş durumda aslında mahkumlar kamu yararına çalışıyorlar ama başlıkta görmüş olduğunuz tez cezanın tamamının çalışma kamplarında çalışarak ifa edilmesi anlamına geliyor. Bu durum topluma katkı sağlar mı yoksa olası firarlar için bir yol mu olur?
    benita
    Tam olarak hangi yüz kızartıcı suçlardan bahsediyoruz, o önemli
     fuzbing
     'Aslında çok güzel.' Demek isterdim, ama Türkiye'de Türk halkıyla yaşıyoruz...
      tsukyomi
      Suça göre değişir. Gulag insanlık suçu olmasına rağmen ekonomiye epey fayda sağlamıştı. Bunun iyileştirilmiş versiyonu uygulanabilir. Mahkumlar insancıl şartlarda çalışır, boş boş besleneceklerine kendileri için de, halk için de, devlet için de bir işe yaramış olurlar. Ama ağır suçlarda Gulag versiyonunun uygulanması taraftarıyım.
       kania_
       Aslında Muğla da buna benzer Bi şey var. Cezaevlerinde kalan kişileri Bi restorantta çalıştırıyor lar büyük Bi yer restoranın yan tarafında ise çok güzel el işleri var doğal korkuluklar sabun VS gibi şeyler adını hatırlamıyon ama bu restorant ve dükkanın baya ilerisinde cezaevi var.
        visnelikapkek
        Açık cezaevindeki bir mahkum karşı camimizde temizlik işlerine bakıyordu. Bir gün belalısı çıktı geldi ve hooop buyrun kavgaya. Bıçaklar çekildi falan filan. Canım Türkiyem ve ben buna hazır değiliz galiba
         detokssuyu
         Hiçbir katkı sağlamaz. İşsizliğin alıp başını gittiği bir ülkede hele. Bunun yerine cezaevlerinde yapılan meslek edindirme kursları ya da çeşitli eğitimler hem mahkumlar hem de toplum için daha sağlıklı olacaktır.
          gizemino
          Ülkede şu anda iş gücüyle alakalı bir sıkıntı yok ki zaten binlerce işsiz insan var. İş konusunda arz talepten fazla geldiği noktada bu tarz bir yol denenebilir belki
           kisacadeniz
           Yüz kızartan suç tanımını bilmiyorum fakat Türkiye'de tutmaz bu sistem. Yok ben daha çok çalıştım yok sen daha az çalıştın muhabbetleri yüzünden daha çok kaos çıkabilir
            sedefartuny
            Adaletin olmadığı ülkelerde olmayacak olandır. Suistimal edilir. Ülkedeki her türlü aksaklık çözüldüğü zaman üzerine konuşabiliriz ancak. Suç oranları azaldığında, insanlar birbirlerini öldürmediğinde belki.
             peripedia
             Nasıl bir çalışma kampı olacağı ile alakalı bence. Tecavüzcü ya da katiller tabii ki gidip peyzaj çalışmalarına destek olmak amacıyla bitki dikmemeli. Bu ceza değil ödül olur zira.
              rarero
              Islah etme mantığı güzel ama bizim toplumumuz için fazla elit kalıyor.
               agac-ceviz
               tecavüz veya bir mazlumun canını alanları direk toplama kampına götürmeli
                mustafavonkarayel
                Topluma tekrar adapte etmek için benzer bir uygulama var. Silivri'de uygulanıyor sanırım. Diğer yerlerden pek bi' haberim yok. Buradan iş öğrenmiş ve o işi sivil hayatında yapmaya başlayan insanlar var
                /
                0

                Tarihe Göre

                İçerik bulunamadı.