48
1.12.2020
Cahil İnsanların Neden Özgüveni Yüksektir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   dipsiz
   Çevrenizde illaki cahil insanlar vardır, gözlemleyin birçoğu kavgacı, saldırgan, kabullenemeyen, her şeyi ben bilirim havasında olan insanlar yani özgüvenleri var. Benim özgüvenim yok, bildiğim şeyleri bile biliyorum diyemiyorum, genelleme yapmıyorum, her şeye iddia gözüyle bakıyorum, kaba, kavgacı değilim, kabullenirim hatta çabuk bile kabulleniyorum. Ben nerede yanlış yapıyorum. Bu bir yanlış. Ortaokul mezunu (lise terk, kendisi bıraktı) geçmişi erkeklerle dolu (kaşar diyebileceğimiz), lise okumayan, kendini geliştirmeyen, tek marifeti kek yapıp mahalle kuaförüne götürmek olan, tek hedefi evlenmek olan, düğünlere gidebilmek için işinden istifa eden cahil kız arkadaşımı görseniz şaşırırsınız. Ben şaşırıyorum nasıl bu kadar özgüvenli olabiliyor. Onun yerinde olsam insan içine çıkamam. 23 yaşında üniversite okuyorum demeye bile utanıyorum ben. Bende mi sıkıntı var yoksa insanlar fazla mı özgüvenli.
    ladydisko
    cahillik= mutluluk mutlu olan insan özgüvenli olmaya yatkındır (bkz: genellemenin altını üstüne getirdim)
     eski_bi_tanidik
     Boş özgüven onlar. Yoksa özgüven iyidir iyi. Yahu onlarınki ego bence. Boş kafalı egosu o yüzden her şeye atlıyorlarr
      nickimdebileolmaz
      Cahil olmak için liseden ayrılman gerekmiyor, üniversite bitiren çok fazla beyinsiz var işin kötü tarafı insanlar bunları bir şeyler bildiğin düşündüğü için sözlerine güveniyor, okumamış cahil den daha tehlikeli olan tek şey okumuş cahildir.
       impactresponse
       Ne "genelleme" kelimesiymiş ya btw.
        caresizcare
        Ben cahilliğin okumakla pek alakası olduğunu düşünmüyorum abi kafada bitiyor herşey Ka fa da
         redblack
         Bilmedigi konu yoktur, herbokolog oldugu icin de atıp tutar. Özguveni de buna dayanir. Misal; google'da İstanbul Bogazi'nin adi Bosphorus geciyor tü kaka diyenler vardi, antik çağlarda biz daha, bilinen, en eski Türk Devleti olan Hun İmp. kurmadan önce Yunan/Helen topluluklari bu topraklarda yasiyordu ve Avrupa Kavimleri (Germanlar - Latinler - Slavlar- İskandinavlar vs) ile ticaret iliskileri kurmuslardi. Yunanca'dan Bosphorus, tüm Avrupa Dillerine bu sayede Bosphorus olarak geçmistir. Google da bir Türk firması olmadıgina göre, evrensel dil kabul edilen İngilizce'deki adını yazmış olmasına duyar kasanlar olmuş. Bakın bunu bilmeden duyar kasmak cehalettir.
          dr.rock
          Çünkü okudukça ne kadar az şey bildiğini fark edersin
           gulun
           Cahillik bilgi eksikliği olduğu için hata yapmaktan Korkmaz ve ne kadar az şey bildiğinin farkında olmadığı için kendinden emindir.
            birdetroitfani
            Bruh... Moment öyle bi andırki her konuda bilgin vardır... Bkz.:cahillik
             metin-akalp
             Çünkü bilgi eksikliği cahillik değildir. Yoksa hepimiz bilmediğimiz konularda cahil olurduk. Cahillik aşırı öz güvene bilgi eksikliği eklendiğinde ortaya çıkar. Hasta olduğumuzda kendimizi nasıl tedavi edeceğimizi bilmediğimiz için doktora gidiyoruz ama bunun için kimse bize cahil diyemiyor. Ancak bilmediğimiz halde doktorun tedavisini eleştirmeye kalksaydık bu bizi tertemiz cahil yapardı. Her konuda bilgi sahibi olamayacağımızı kabullenmek bir bilgelik emaresidir.
              samyeli90
              Bilmemek mutlulukdur erdemdir falam derler o yüzden herhalde
               gizemino
               Çünkü cahildir. Cahillik mutluluk getirir diye de boşa demiyorlar
                elbrusss
                Cahil insan davul gibidir içi boş ama çok ses çıkartır
                 hogwartsmektubugelmeyen
                 Çünkü cahil oldukları için
                  bisosyolog
                  Bir şey bilmeyen insan çok şey bildiğini sanır çünkü. Bilgi, bilinç, farkındalık, anca okyanusta bir damla olduğunu anladığın zaman gelişir.
                   drmonarosa
                   Her insan bir noktada cahildir fakat onların cahilliği daha farklı bir boyuttadır çünkü onlar kendi benliklerinin cahilidir diye düşünüyorum.Kendini tanımamak,ne olduğunu bilmemekten daha büyük cahillik olamaz bence.Gerçi enteresan olan bu tiplerin günümüz de lafla peynir gemisi yürütebildiğini ve bu insanların daha donanımlı ve ağır başlı kişilere göre toplumda saygı topladığını da görmüyor değilim.
                    bright-wizard
                    Cahil ve parası varsa yani para sıkıntı yoksa gereksiz bir özgüvenleri var.
                     mertwcan
                     1 Kitap okuyan her şeyi bildiğini sanarmış, 2 kitap okuyan çok az şey bildiğini, 3'ncü kitap okuyan ise hiçbir şey bilmediğini anlarmış.
                      pillowtalk
                      Çünkü evrendeki tüm bilgilerin sahibi olduklarını zannederler. Bildikleri onlar için evrendeki tüm bilgilere eşittir. Kendi bildiklerine kimseler erişemez ve anlayamaz. Evrendeki en geniş bakış açısına onlar sahiptir. Bu sebeple de özgüvenleri allah katında dolaşmaktadır.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.