206
16.10.2020
Burnunuza Geldiğinde Sizi Çocukluğunuza ya da Bir Anınıza Götüren Kokular
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   johnnybravo
   Annemin ben küçükken çamaşırlarımızı yıkarken kullandığı belirli bir çamaşır yumuşatıcısı vardı. Öyle güzel kokardı ki.. Annem ne zaman kıyafetlerimi yıkasa giymeden önce alır koklardım. Kokusu hiç geçsin istemezdim bu yüzden kirletmeye korkardım giydiklerimi. Bir yandan da kirleteyim de tekrar yıkasın tekrar güzel koksun isterdim. O öyle bir kokuydu ki yıllar sonra üniversite için ailemden uzakta olmak zorunda kaldığım zamanlarda yanımda götürmek istedim o kokuyu. Çamaşırlarımı o yumuşatıcı ile yıkardım ben de çünkü o koku "ev" kokardı, "annem" kokardı.
   0
    mevsimlerdensnbahar61
    Kolanya kokusu bana dedemi hatırlatır hem severim hem sevmem o kokuyu, sevgim onunla olan günlerime, sevmeyişim gidişine...
     badideasensei
     Odunun sobada yanarkenki is kokusu Dışarda yağan yağmur Bir odadan dışarıda çıkamıyorsan donmamak için Sobanın içinde ayva var Ayvayı denediniz mı bilmem ama bu şekilde de müthiş oluyor Televizyonda Geniş aile Üstünde battaniye var Ama elinde de bir kutu dondurmayı yiyorsun Nasıl çelişki ama Büyükbabamlara geldiğim zamanlar ben böyleydim genelde Ne güzel günlerdi
      meyvesebze
      Ari mayali silgi Yemek isterdim hep kokusu guzel die.Seker gibi hayal ederdim tadini
       kaaninteyzesi
       Sobanın üzerinde pişen kestane kokusu ❣️
        assortie
        Bol salçalı makarna... Beni fersah fersah uzak ara, ulaşamayacağım anilara, çocukluğuma götürür...
         busrawashere
         hacı şakir kokusu
          silva
          Çilekli şeffaf ucu bilyeli dudak parlatıcısı. Her kızın ucuzluktan aldığı bu parlatıcıyla makyaj hayatına ilk adım attığı tezini hala savunuyorum
           fakatmuzeyyen
           Görünce hatırlayacaksınız eminim ki, buna benzer bir öksürük şurubu vardı. Aman allahım resmen tiksiniyordum. Kötü bir çocukluğa gitmek oldu ama neyse :)
           0
            herseyinaktivisti
            Peksimet. Yani göçmenlerde peksimet denir, ancak aslında burada pişi. Pazar sabahları ya da anneannem geldiğinde, sabah bu kokuyla uyanırdık. Anlardım ki anneannem başına incecik bağladığı tülbenti ile hamuru kopara kopara kızartma yapıyor. Çocukluğuma dair en sevdiğim kokudur. Telaşsızlığı ve aydınlık günleri hatırlatıyor.
             cinayetvaraga
             Fesleğen kokusu bana annanemin yayla evini hatırlatır. ekerdi onları saksılara, dizerdi terasına. otururken hafif yel vurdu mu kokardı her yer.
              _suveyda_
              Tentürdiyot ve naftalin
               thewoman
               lavanta kolonyası anneannem evini sanki onla yıkıyordu buram buram kokardı
                okadin
                Çocukken hemen hemen her sabah babam tost yapardı. İşte o salçalı tost kokusu beni çocukluğuma götüren en güzel koku. Ben de kızlarıma yapıyorum bol bol. Sanıyorum onların da çocukluklarının kokusu salçalı tost olacak.
                 plazacalisani
                 Külde pişen patates kokusu. Üstüne tanımam, ona birazcık tereyağı birazcık da kaşar koyunca daha iyisi yoktu. Sobanın o sıcaklığono da severdim, insanları bir araya toplar, mesut ederdi. Şimdi odalara sığmıyoruz ayrı ayrı.
                  benita
                  Arap sabunu.. Az halı yıkamazdık hey gidi..
                   palmiye
                   Rutubet, nem kokusu anneannemin eski evine götürür beni direkt.
                    lonelysoul
                    Kesinlikle annemin her yaz havalandırmak için açtığı o sandık kokusu. Dantellerin işlemelerin arasına konmuş sabunlar. O koku...
                     sozdedegilgozde
                     Kitap kokusu. Çünkü her hafta annemle şehrin kütüphanesine gider orada kitapların arasında vakit geçirirdik uzun uzun. Kitapları karıştırırdık. Orada oturur kitap okurduk. Özellikle eski kitap kokuları beni o günlere götürür. Kendimi şanslı hissetmeme sebep olur.
                      cokbilmisdegilcokbilen
                      Annemin bir parfümü vardı. Aşırı ona ait bir kokuydu. Evde bunu sürdüğü zaman, gezmeye çıkacağımızı anlardım. O nedenle çok severdim. Sonrasında o parfümün üretimi yapılmadı, o nedenle sadece çocukluğuma dair kaldı. Ancak geçenlerde annem dolapları toplarken buldu bir şişenin dibinde kalmış, şekerlenmiş hatta hafif ekşimiş. Mutluluktan uçtum resmen. Hatta kendime sıktım, ama aynı etkiyi vermedi.
                       gagoz
                       Kestane kebap 🥰
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.