92
13.11.2020
Biyolojik Baba Dünyaya Gelmesini İstemediği Çocuğa Bakmakla Yükümlü müdür?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   peripedia
   Evlilik birliği içerisinde de böyle bir sorun doğabilir ancak bizim toplumumuzda daha çok evlilik dışı ilişkilerde bu sorun boy veriyor. Şöyle ki yakın gelecek planı içerisinde baba olmak istemeyen biri var diyelim bir şekilde çocuk sahibi oluyor, çocuğun dünyaya gelmesini istemiyor ancak anne çocuğu doğurmakta kararlı, tek başına da büyütebilir sorun yok. Biyolojik baba bu çocuğa bakmakla yükümlü müdür sizce?
    cansevim
    evlilik yok ise yükümlülük yoktur, hak da iddaa edemez. Ancak çocuğu istiyorsa annesinin çocuğa bakamadığı(psikolojik rahatsızlık, maddi yetersizlik, bağımlılık vb) gerekçesiyle biyolojik baba olduğunu ispatlayarak velayet davası açılabilir diye biliyorum. Ancak aksi durumda anne de, biyolojik babadan hak talebinde de bulunamaz(nafaka). Yeni doğan durumlarında kanun her zaman bebeğin anne tarafında kalmasını destekler(süt, bakım vb)
     me_out_bye
     Evet. Ya o naneyi yemeyecekti. Ya da köpek gibi bakacak. Artık o senin oğlun kızındır. Bu kdr ciddi konularda böyle BEN İSTEMİYODUM YİHAAA KORUNSAYDI BENANE. O DOĞURDU DOĞURMASAYDI BENAAANEE gibi davranılamaz. O çocuk büyüyüp seni bulursa. Altına sıçarsın. Yerin 3 milyon galaksi altına girersin. Sana kinli bakış attığında. Karşılıklı karardır. Ya bi bok yiyorsanız korunacaksın adam gibi. Karşılıklı anlaşıp, sen şöyle yap yok ben böye yaparım falan. 🤝🏼 Çocuk istemiyorum istemiyoruz tamam. Es kaza ile olursada icabına bakılacak. Uygun olduğum vakitte. En krallae gibi bakabilecegini düşündüğün vakit yapacaksın. Ve evladına missler gibi bakacaksın. Ben böyle düşünuyorum.
      benita
      Dünyaya gelmesini istemediği çocuğu dünyaya getirmemekle yükümlüdür
       mehmet_08
       Evlilik bağı yoksa hayır
        me_out_bye
        Aynen böyle. Buyrun bakın;
        https://dio.onedio.com/embed/dio/v1/1264685
        https://dio.onedio.com/embed/dio/v1/1264685
         eski_bi_tanidik
         Lafı bile olamaz. Yaparken yapmasalarmış. Anne bakmakla yukumlu ise babası da yükümlüdür
          busrawashere
          aksi halde skip atmak gibi olmaz mı? kondom çocuk değildir diyeceğim ama ona uygun örnek olmaz, anlayacağını sanmıyorum
           mervenizz_
           Amannn bakmasın sonra çocuğu ölü bulmayalım.
            eflayilmaz
            Evlilik olup olmaması bence yükümlülük değiştiren bir şey olmamalı. Sonuçta her koşulda babasısın. Madem çocuk istemiyordun o zaman başında tedbirini alacaktın. Kadın mesela doğum kontrol hapı aldım diyip bilerek hamile falan kalmışsa öyle bir durumda adam istememesine rağmen doğum yapacaksa bence babanın bir yükümlülüğü yoktur
             ladyfierce
             Bir çocuk dünyaya getirmek iki insanın ortak kararı olmak zorunda. Partneri istemediği halde kadının çocuğu dünyaya getirmesi sorun olmuyorsa şayet o adamın babalık yapmaması da sorun olmamalı. İki tarafın da eşit derecede suçlu olduğu bir durum
              talihsizinteki
              özellikle kürtajın yasak olduğu ülkede her ikisininde yükümlü olması lazım baba istemiyorum derse anne tek başına ortada kalıyo çünkü doğurmak zorunda bence annenin de istememe hakkı olması lazım
               detokssuyu
               Adı üzerinde biyolojik baba. Baba yani. Bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren çok geç ortada bir baba ve anne meydan geliyor ve bunun ne olursa olsun belli başlı yükümlülükleri var.
                sedefartuny
                Kanunlarda çocuğun biyolojik babasını tanıma hakkı var. Bakmıyor, görüşmüyor olsa bile çocuk babasının kim olduğunu bilmek durumunda. Rasyonel olarak bir yükümlülüğü yoktur belki ama bunu o masum çocuklara ve topluma yapamazsınız ya. Ne olursa olsun hiçbir çocuk babasız büyümeyi haketmez.
                 bisosyolog
                 Vicdanen yükümlü. Muhtemelen kesinlikle isterdim ve ben bakmıyorum derse de asla ama asla sürünsem eğer çocuğumun herhangi bir sağlık sorunu filan yoksa, ondan bir gram yardım istemeden büyütürüm. Yani orada bir çocuğun var biliyorsun, ancak umursamıyorsun. Umursamıyorsa bu onun insanlıktan uzak oluşudur. Zaten öyle birinin çocuğumun etrafında olmasını istemem.
                  okadin
                  Bunun adı gelecek planında olmaması falan değil bencilliktir. Kendi çocuğunu dahi düşünmeyen bu denli bencil bir baba benim çocuğuma ne kadar babalık yapabilir ki? Çocuğa yaşı geldiğinde bunu anlatır ve adamı sonsuza kadar hayatımdan çıkarırdım ben.
                   bahadir-kislalioglu
                   yaptıysan bakacaksın çocuğuna tek başına bakan babalarda gördüm annelerde sadece erkekleri bu konuda suçlamak doğru olmaz anneninde babanında görevidir
                    deryaa92
                    Değildir, en baştan fikrini söylemiş bir insanı zorla buna mecbur edemezsin. Zaten etsen de hayır gelmez.
                     dr.rock
                     Efe tüm selpakların biyolojik babasıdır
                      dmr_evnn
                      çocuğu yaparken iyiydi... babası bakmak istemiyor annesi çocuk istiyor diye o çocuk babasız büyümek zorundamı hayır yok yani o çocuğun suçu ne ya allahın zırtooları!!!
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.