27
3.11.2020
Bir Ülke Bir Şirket Gibi Yönetilebilir mi?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   En basit ve kısa tanımı ile şirketler kar etme güdüsü ile hareket eden kuruluşlardır. Matematiksel olarak tek hedefleri karlarını maksimize etmektir. Kar-zarar ve gelir-gider hesabına tabidir şirketler. Peki bir ülke bu şirket kafası ile tamamen kar endeksli yürütülebilir mi? Tabii ki hayır. Devlet adamları, liderleri CEO'lar gibi hareket edebilir mi? Benim cevabım buna da hayır. İzmir'de yaşanan deprem faciasından sonra bu soru aklımı bir hayli kurcalıyor. Ülkemizin bir şirket mantığı ile yönetildiğini, her şeye kar etme güdüsü ile yaklaşıldığını düşünüyorum.
    okadin
    İktisadi ilişkilerde ülkelerin bir şirket sistemi ile çalışmasının önerildiğini biliyorum ama ülkelerin insanı öncelemesi, kar elde etme dürtüsü yerine kamu yararını gözetmesi şart.
     sedefartuny
     Kesinlikle hayır. Finlandiya örneğini iyi analiz etmemiz, Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını okumalıyız. Ülkece, her bir bireyin desteği ile insanın kıymetini bilerek nasıl kalkındıklarını öğrenmeliyiz. Şirketvari yönetim anlayışı derken bakkaliyeye döndü ülke.
      peripedia
      Evet bizim ülkemizde böyle yönetiliyor. Her birimiz birer ürünüz. Bizim üzerimizden, yaşam hakkımız üzerinden birilerinin cepleri doluyor.
       tivayci
       Basiretli bir iş insanı gibi yönetilse ona da razıyız
        gilad-pellaeon
        yönetilmeye çalışılırsa türkiye gibi başarısız olur
         detokssuyu
         Bunun adı yönetmek değil gütmek olur. Nitekim de öyle oluyor.
          mehmet_08
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.