Bir Tablo, Bir Hikaye, Bir Ressam...
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   Michelangelo Merisi da Caravaggio'nun 1602 yılında yaptığı 'Aşk Her Şeyden Üstündür' ya da 'Muzaffer Eros' eseri. Caravaggio yaptığı sıra dışı kompozisyonlar ile 17.yüzyıl Roma şehrine ve İtalya'da büyük şöhrete kavuşmuş bir ressam. Ancak bu öyle iyi bir şöhret değildi... Dini ve kutsal figürleri sokaktaki suçlulardan, dilencilerden, fahişelerden ve şarapçılardan toplayarak yapan Caravaggio, döneminde dine hakaret kabul edilebilecek eserleri ile meşhurdu. Caravaggio'nun bu yaramaz tavrının, bu defa mitolojik bir figür olan Eros'da vücut bulduğunu görüyoruz. Caravaggio yaramaz olduğu kadar zeki olması ile ayrıca ün yapmış bir sanatçı idi. Bu anlamda bu resmin basit bir Eros tasvirinden ötede, çok daha güçlü bir eser. Bazı kaynaklara göre Aphrodite'nin oğlu olan bu tanrı, Zeus'un hediyesi olan ok ve yayı ile insanları birbirine aşık etmesi ile meşhurdur. Kanatlarını genişçe açmış olması, onun yaramazlık yapmaya hazır ifadesini yoğun bir şekilde güçlendirmiş. Sanki harekete geçmek üzere gibidir. Bize baktığı için de doğal olarak bizi hedef alıp okunu atacağını ve birine aşık edeceğini düşünebiliriz. Bu anlamda incelediğimiz eserin buna uygun resmedildiğini düşünebiliriz. Eros harekete geçmek üzere, bir elinde okları var ve sanki bize gülümserken arkadaki yayına uzanıyor. Bu da onu daha sinsi bir figüre dönüştürüyor.Caravaggio'nun, para karşılığında bedenini satan erkeklere olan ilgisi Eros figürü üzerine ciddi bir şekilde yansımış gibi görünüyor.Eros'un ayaklarının altındaki objeler bir çok anlam ifade ediyorlar. Nota defterleri, zırhlar, kalem, defter, cetvel, pergel... Bunları sahnede çeşitlilik olsun, kompozisyonu doldurayim diye yapmıyor elbette. Bu objeler; bilimi, sanatı ve savaşları sembolize ediyor ve hepsi de aşkı temsil eden Eros'un ayaklarının altında eziliyor. Eros ise bu muhteşem gücüne rağmen son derece zararsız görünen yaramaz bir çocuk gibi bakıyor bizlere. Tüm bu detayları fark ettiğimizde onun bize büyük bir zarar vermek üzere olduğunu anlıyoruz. Birazdan bizleri aşık edecek...
    karolunita
    gerçekten anlamlı, ehhöm bide eroscum şey; FUCK YOU BİTCHES HEPİMİZİN EBESİNİ ZEVKLE S*KTİĞİN İÇİN TŞKLER GERÇEKTEN
     -lucy-
     Bana böyle başlıklarla geliin 😍 Zevkle okudum sofia, çok sağoll. Şimdi bunu kaydedeceğim, tekrar tekrar okurum.. Gidip biraz daha araştıracağım bunu. Buradan da Eros'a sesleniyorum; Abv, embesil.
      rezilbiryasam
      Bu tabloda ise zaman tanrısı Kronos aşk tanrısı Eros'un kanatlarını kesiyor. Bu da zamanın aşkı öldürdüğünü simgeliyor. Bu tabloyu twitter mitoliji sayfasında görmüştüm ve derinliklere inince Kronos'un Zeus hariç tüm evlatlarını yediğinden söz ediyodu. Zeus'un annesi doğumdan sonra Kronos'a bebek Zeus yerine bir taş vermiş ve Kronos taşı yemiş. Zeus ise babasında gizli bir şekilde büyümüş. Güçlendiğinde Kronos'u öldürmüş ve ölen kardeşleri Kronos'un midesinden çıkmış. O yüzdendir ki Zeus, tanrıların ve insanların babası aynı zamanda en güçlü tanrı olarak bilinir.
       dikistutmaz_sabri
       böyle başlıklar lazım buraya tebrik ediyorum.çulsuzluklarıyla sefillikleriyle leş yaptılar ortamı burda avam takımı.bu başlıklara uğramaz bile bunlar
        avci-kiz
        Süpersin sofi
         muzlu-pasta
         Erosun bile pipisi bamya kadar
          nickiharuto
          Eline sağlık güzel bir başlık. 👍
           badideasensei2
           Mükemmel bir başlık, çok beğendim yazıyı ve eseri. Bunu devam ettirmelisin.
            berat_redflag
            Eros'un çükü niye o kadar küçük? Aşk tanrısı olarak daha fazlasını beklerdim. Şaka maka güzel tablo
             samyeli90
             Bir tanede benden Van Gogh resmi yapmak için ayçiçeklerini Provence’daki bir tarladan topladı ve çiçekler solarken onları resmetti. Yapraklardaki karakteristik sarı tonuna, kafein bağımlısı Van Gogh’un kahve tüketiminin neden olduğu görsel halüsinasyonlara maruz kaldıktan sonra elde edildiği söyleniyor.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.