43
4.11.2020
Bir Şeyi Hiç Bilmemek Az Bilmekten Daha mı İyidir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   peripedia
   Yarım yarım bir tam eder mi? Bu günlerde her yerde multifonksiyonel birey, multifonksiyonel çalışan tanımını sıklıkla duyuyoruz. Her şeyi bir şekilde bilmemiz, anlamamız bekleniyor. Bir konuda uzmanlaşmak bugün değerli görülen bir şey değil ne yazık ki. Basit bir tanımla bugün bir ayakkabıyı tek başına üreten zanaatkar yerine ayakkabının tek bir parçasını çok daha hızlı üreten tek bir birey daha kıymetli. Özellikle çalışma hayatında her şeyden biraz biraz anlıyor olmak işverenler tarafından tercih edilen bir özellik. Ancak ben bunu manipülasyona açık bir özellik olarak tanımlıyorum. Her şeyden biraz bilen insanın bir noktada tökezlemesi çok normal geliyor bana. Az bilmek hiç bilmemekten iyidir ama her şeyi bileceğim tavrı ile bir şeyler öğrenip analize tabi tutmamak, deyim yerindeyse bilgiye saldırmanın anlamlı bir uğraş olduğunu düşünmüyorum.
    dr.rock
    Hasta yakınları için hissettiğim tümce
     okadin
     Zaman zaman bilmemek iyi bir şey ama yaşadığımız dünyaya, bize, etrafımızda olan bitenlere dair her şeyi bilmek durumundayız. Aza tamah etmeyen biz insanlar az bilgi ile yetiniyoruz maalesef. Gelişememenin önündeki en büyük engelerden biri de bu.
      mrlawyerkk
      Katılıyorum. Yarım artı yarım tam etmez. Çok yönlü, İsveç çakısı mantısı bana da çok sığ geliyor. Ya tam ya hiç en güzeli.
       sedefartuny
       Her şeyi bilme isteği, merak bir dürtü. Ancak bu her insanda yok. Az da olsa yeterli olmasa bile biliyor olmak çok kıymetli.
        who_am_i
        Bilme daha iyi moruq
         detokssuyu
         Sistem bize bunu dayatıyor. Karakter sınırlamaları ile bir şeyler okuyor ya da yazıyoruz. Hap bilgi kıymet görüyor. Üzerine düşünülmüş araştırılmış tezin antitezi ve sentezi kimsenin umurunda değil.
          mevsimlerdensnbahar61
          Bu konu insanların hayatına dairse evet bazen bilmemek daha iyi çünkü insan sırtında koca bir yük taşıyormuş gibi hissediyor
           gregory_
           Hiç bilmiyorum.
            tivayci
            Bence az dahi bilsen bilmek lazım. Ama az bildiğini de bilmek lazım.
             wizarddenizz
             Bir şeyi bilmediğini bilmek ve kabul etmek az bilip yorum yapmaktan daha iyidir
              redblack
              Bildigim tek şey hiç bir şey bilmedigimdir. Ya da bilmediklerimi ayaklarimin altina koyun başım göğe erir.
               _lara_
               Ne kadar az bilirsen o kadar iyi uyursun” der Gorki: İzahını Sartre yapar; “Uyursan gece biter, uyuyamazsan sen." Son noktayı Freud koyar: “Çok uyumak kaçmaktır, uyuyamamaksa yakalanmak. "
                handeyakar07
                Her şeyi biliyorum.
                /
                0

                Tarihe Göre

                İçerik bulunamadı.