Bir Şehrin Medeni Olduğunu Anlamanızı Sağlayan Detaylar
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rahat
   kedi köpekler için mama konuyorsa ve yerlerde çöp yoksa rahatça gezebilirsiniz.
    su-i-zan
    Minneapolis, Minnesota'da 26 Eylül 2001 "Teknoloji, piyasalar ve hayat tarzımız: Gelecekte neler olacak?" konulu bir konferansa, Carly Fiorina, ana konuşmacı olarak davet edildi. Konuşmasının son dakikalarında tarihten örnekler vererek değerlendirmeler yaptı. Aşağıda belirtilen adresteki konuşmanın son kısımlarına ait tercüme şöyle: "Konuşmamı tarihten bir örnek ile bitirmek istiyorum: Bir zamanlar tarihte öyle bir medeniyet vardı ki, o dönemin en büyük medeniyeti idi. Bu medeniyet birçok kıtalara yayılmış, sınırları okyanustan okyanusa, kuzey iklimlerinden tropik iklimlere ve çöllere kadar uzanmıştı. O medeniyetin tebaası olarak, farklı ırklardan, farklı dillerden, farklı kültürlerden yüz milyonlarca insan yaşamıştı. Bu medeniyette konuşulan dillerden bir dil, dünyada çok konuşulan bir dil haline gelmiş ve farklı kıtalardan insanlar arasında köprü olmuştu. Bu medeniyetin ordusundaki farklı milletlerden olan askerler, dünyanın belki de hiçbir zaman görmediği bir barış sundu, tebaasına ve dünyaya. Bu medeniyetin tacirleri, Latin Amerika'dan Çin'e ve arada kalan bütün ülkelere ulaşmışlardı. Yeni buluşlar bu medeniyetin temel taşlarından biri olmuştu. Bu medeniyetin mimarları, yerçekimi hesaplarına dayanan binalar yapmışlar, matematik bilginleri, bilgisayarın temel logaritması olan algebrayı (cebiri) bulmuşlar ve kodlamayı keşfetmişlerdi. Doktorları, hastalıklara yeni ilaçlar bulmuşlar, uzay bilginleri gökyüzündeki yıldızları incelemişler ve onları isimlendirerek, bugünkü uzay çalışmalarının temellerini atmışlardı. Edipleri, binlerce romantik ve sihirli hikayeler yazmışlar ve şairleri kendilerinden öncekilerin yazmadığı şekilde sevgi üstüne şiirler yazmışlardı. Öteki medeniyetler yeni fikirlerden korkarken ve sansür uygularken, bu medeniyet devamlı yeni fikirlere açık olmuş ve bilgiyi, kültürü devamlı canlı tutmuştu. Günümüz Batı medeniyeti de bu özelliklerin bir çoğuna sahip, fakat benim sözünü ettiğim medeniyet, 800'den 1600 yılına kadar uzanan ve Osmanlı İmparatorluğu'nu da içine alan, Kanuni Sultan Süleyman'lar gibi hükümdarlar yetiştiren İslam medeniyetidir. Bu medeniyetin bize sunduğu miras, bugünkü Batı medeniyetinin temelini oluşturmaktadır. Bugünkü teknoloji İslam matematikçilerinin sayesinde vardır. Sufî yazar Mevlana gibi yazarlardan çok şeyler aldık. Kanuni Sultan Süleyman gibi hükümdarlardan tolerans göstermeyi ve liderliği öğrendik. Bu medeniyetten dersler çıkarmalıyız. Bu medeniyetin sunduğu liderlik mirasa değil, yeniliklere dayanmış, Hristiyanlık, Müslümanlık ve Yahudilik gibi farklı farklı din ve kültürler mozaiğini esas almıştı. Zaten bu şekilde de 800 yıl ayakta kaldı. Şu anki gibi kritik zamanlarda, biz de tarihteki bu medeniyetten ders almalı ve onun gibi sosyal yapı ve liderler yetiştirmeliyiz. Özetle, bu konuya, liderlik mevzuundaki tartışmaya ve fikir teatisine dikkatlerinizi çekmek istiyorum. " KAYNAK
    http://www.hp.com/hpinfo/execteam/speeches/fiorina/
    http://www.hp.com/hpinfo/execteam/speeches/fiorina/
    Carly Fiorina Minnepolis, Minnesota September 26, 2001 "Techno
     silmarillion
     Sokaklarda suriyeli, afgan görmüyorsanız evet o şehir medenidir.
      somurtkan_sirin
      sokaklardaki çöp miktarı tabii ki
       cinayetvaraga
       halka açık bir wc ye girin. esenler otogarınınki gibiyse bi hiv, hepatit, sarılik testi yerinde olur. aksi gibiyse işte o vakit huzur bulabiliriz.
        myheartofstereo
        dayılar yandan yandan bakmıyorsa, insanlar kafalarına göre rahatça giyinebiliyorsa
         me_out_bye
         İnsanlar yolda yürürken gülümsüyor ve mutlu huzurlu iseler.
          agac-ceviz
          Sokak mahalle yada açık alanda balgam atan dayılar yoksa bu iş tamamdir
           detokssuyu
           Klişe olacak belki ama bisiklet yolu ve bisikletlilere, yayalara saygı. Medeniyet bunların hiçbiri değil gerçi bunlar olağan akış olmalı ama ne yarar.
            trueliving
            ahh tam bizim yasadigimiz yer iste, medeniyet kokuyorr
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.